Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Neveselé rozpočtování

1.11.2001 13:28
Autor: 

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo údaje o státním rozpočtu ke konci října 2001. Deficit státního rozpočtu se prohloubil za poslední měsíc o bezmála 13 mld. Kč na 35,5 mld. Kč. Na straně výdajů bylo vyčerpáno 77,7% (541,6 mld. Kč) plánovaných výdajů, do rozpočtu naopak přiteklo 79,6% (506,1 mld. Kč) plánovaných příjmů. Celoroční deficit byl ke konci června navýšen z původně schválených 49 mld. Kč na téměř 61 mld. Kč. Plánovaný schodek byl zvýšen kvůli mimořádným emisím dluhopisům na úhradu výdajů ve výši 11,8 mld. Kč, kde 6,0 mld. Kč činí výplata náhrad klientům zkrachovalých kampeliček a 4,15 mld. Kč činí náhrad škod zemědělců v důsledku sucha v roce 2000.

Aktuální výše schodku státního rozpočtu je stále relativně příznivá. Vezmeme-li však v potaz výrazné zvýšení výdajů v závěru roku, pohled na státní rozpočet již není tak radostný. Podle zdroje agentury Reuters z ministerstva financí by rozpočet v tomto roce mohl skončit deficitem na úrovni 97 mld. Kč. Patria v současné době očekává celoroční deficit státního rozpočtu na úrovni 100 mld. Kč.

Z uvedených údajů je zřejmé, že schodek převýší upravený rozpočtový plán o zhruba 40 mld. Kč. Důvody nenaplnění rozpočtových plánů jsou především na příjmové straně rozpočtu. Ministerstvu financí se patrně nepodaří vybrat naplánovaný objem daňových příjmů. Již nyní činí výpadek na daních (bez pojistného sociálního zabezpečení) zhruba 6,7 mld. Kč. U daně z přidané hodnoty přitom výpadek činí dokonce 12,9 mld. Kč. Hlavní výpadek však čeká příjmovou stranu rozpočtu především u nedaňových příjmů. Dosud získala státní pokladna v této oblasti 12,3 mld. Kč, i když by již měla mít na svém účtu 30,7 mld. Kč. Důvodem je především neuskutečnění prodeje licencí na provoz sítí UMTS, kde návrh rozpočtu počítal s 20 mld. Kč. Oproti daním se daří vybírat pojistné sociálního zabezpečení, kde podařilo získat o 17 mld. Kč více než v minulém roce. Přesto při porovnání příjmů a výdajů v této oblasti získáme schodek ve výši 28,8 mld. Kč. Z toho 17,7 mld. Kč činí schodek na důchodovém účtu. A to přesto, že česká ekonomika je na vzestupné dráze, demografická situace je stále ještě relativně příznivá a příjmy v této oblasti převyšují plánovanou úroveň. Je zřejmé, že parametry příjmů a výdajů jsou nastaveny špatně. Jinými slovy český sociální systém je příliš štědrý. Slovy klasika bychom si měli "utáhnout opasky". Reforma systému sociálního zabezpečení včetně změny penzijního systému je nevyhnutelná. Místo toho se však objevují návrhy, které povedou ke zvýšení výdajů v této oblasti. V této oblasti veřejných rozpočtů číhá časovaná bomba, a čím více budou potřebné reformy oddalovány, tím větší výbuch to bude.

Bohužel ani nový návrh rozpočtu nezahrnuje náznak zlepšení. Možná se podaří na konci příštího roku dosáhnout příznivější hodnoty schodku státního rozpočtu, ale jen za cenu utrácení mimořádných příjmů, odsouvání výdajů do dalšího roku a výdajových škrtů v oblastech, kde to není žádoucí. Novou vládu čeká nelehký úkol ...

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data