Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Inflace opět překvapivě vysoká: ČNB se nepodaří splnit inflační cíl

8.8.2001 9:17
Autor: 

Index spotřebitelských cen se v červenci zvýšil meziměsíčně o 1%, meziroční míra inflace tak již činí 5,9%%. Čistá inflace v červenci činila 0,7%, v meziročním porovnání činí 4,7%. Hodnoty výrazně překročily naše očekávání i tržní konsensus. Trh se tak téměř jednoznačně bude orientovat na možnost dalšího zvýšení úrokových sazeb centrální bankou.

Jednoznačně hlavní příčinou nečekaně vysoké červencové inflace je zvýšení cen rekreačních zájezdů. K inflaci však přispěly také úpravy regulovaných a věcně usměrňovaných cen (nájemné, plyn, teplo). Naopak růst inflace tlumil pokles cen potravin, zlevnění pohonných hmot a sezónní slevy v odívání.

Ceny ve skupině rekreace a kultura se zvýšily o nečekaně vysokých 6,3%, když hlavním důvodem bylo zdražení rekreačních zájezdů o 24,6%. Cestovní kanceláře do svých cen promítly zvýšení svých nákladů a zavedení povinného pojištění. Rychlé zahrnutí těchto faktorů umožňuje zvýšení poptávky. Je možné, že právě v této části spotřebního koše se již začínají objevovat první známky poptávkou způsobených inflačních tlaků. Již tradičně se v červenci zvyšovalo regulované nájemné. Tentokrát však bylo zvýšení nájemného (o 3,6%) nejnižší za celou dobu jeho deregulace. Podražil také plyn a teplo. Ceny potravin se v červenci snížily o 1,2%, když výrazně klesly ceny brambor (o 53,6%) a čerstvé zeleniny (o 13,1%). Dále však pokračoval růst cen vepřového a drůbežího masa. Zvýšily se také ceny ovoce (o 8,6%). Pokles cen ropy na světových trzích vedl ke snížení dovozních cen této suroviny, což umožnilo snížit ceny pohonných hmot u čerpacích stanic o 2%. Celkem se ceny v dopravě snížily o 0,5%. Jako každý rok i letos v červenci jsme se dočkali sezónních slev v odívání o obuvi, které přinesly pokles cen o 0,2%. Působení tohoto sezónního faktoru můžeme očekávat i v srpnu.

Nečekaně vysoká hodnota inflace podruhé v řadě je zprávou, která asi nepotěší centrální banku. Nyní se navíc nelze dovolávat nákladových tlaků u cen potravin či cen pohonných hmot. O to závažnější se jeví současný inflační vývoj. Inflace se vyšplhala na nejvyšší hodnotu za posledních dva a půl roku a je možné, že se ještě o něco zvýší a překoná hranici 6%. Splnění letošního inflačního cíle je již velmi nepravděpodobné. Po trojím podstřelením inflačního cíle se tak dočkáme naopak přestřelení. Pro rozhodování o úrokových sazbách je však nyní rozhodující prognóza pro konec příštího roku. ČNB očekává hodnotu mezi 3,5% a 4,9%. Údaj o červencové inflaci však zvyšuje pravděpodobnost dosažení hodnoty z horní poloviny tohoto intervalu nebo dokonce hodnotu mimo tento interval. Začíná se tak opět rýsovat šance na zvýšení úrokových sazeb. Není vyloučeno, že k němu dojde již na konci srpna.

Očekáváme, že v následujících měsících by se měla inflace ještě mírně zvýšit. V závěru roku by se však mělo snížit a dosáhnout hodnoty 5,7%. Čistou inflaci očekáváme na úrovni 4,5%.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data