Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zahraniční obchod v květnu: český vývoz odolává negativním zprávám z EU

22.6.2001 9:14
Autor: 

Obchodní bilance v květnu dosáhla schodku ve výši 9,3 mld. Kč, což je méně, než bylo očekáváno. Vývoz se meziročně zvýšil o 15,3%, dovoz vzrostl o 13,2%. Na schodku se podílely především zvýšení dovozních cen nerostných paliv a pokračující silná investiční poptávka, jež vede k růstu dovozu investičního zboží. Ta však byla kompenzována rychlým růstem vývozu strojů a dopravních prostředků. Tato komoditní skupina poněkud překvapivě skončila v přebytku 2,5 mld. Kč. Zdá se, že se český vývoz prozatím úspěšně vyhýbá negativnímu dopadu ochlazení hospodářské aktivity v zemích Evropské unie. Jak je to však ve skutečnosti?

Pravdou je, že relativně příznivé výše schodku, tj. lepší než očekávané, bylo dosaženo nikoli díky dobrým exportním výsledkům, ale díky zpomalení růstu dovozu. Na vývoji českého vývozu se zpomalení hospodářského růstu v zemích EU již začíná projevovat. Zatímco v loňském roce se vývoz do Německa zvýšil o 18,8%, za prvních pět měsíců letošního roku tempo růstu vývozu zvolnilo na 15,1% při postupně slábnoucím tempu růstu. V květnu již činil přírůstek vývozu do Německa jen 6%.

Vývoz a dovoz v české ekonomice jsou však silně provázány, takže pokles tempa růstu vývozu se promítne i do snížení tempa růstu dovozu, neboť řada materiálů a polotovarů používaných při produkci exportního zboží musí být dovážena. Navíc jsou v současnosti údaje o zahraničním obchodu zatíženy volatilitou dovozu investičního zboží. V případě investičního zboží nemůžeme počítat s pravidelností a postupnými změnami trendu jako v případě dovozu spotřebního zboží či dovozu materiálů. Zpravidla se jedná o jednorázové akce, které jeden měsíc obchodní bilanci zatíží, jiný měsíc si "vybírají oddechový čas", což umožní výchylku obchodní bilance směrem k lepším číslům. Takovým případem je zřejmě letošní květem. Proto bych dnešní výsledek nepřeceňoval. Příkladem je bilance ve skupině strojů a dopravních prostředků, jež za posledních 12 měsíců skončila šestkrát v mínusu a šestkrát v plusu.

Bestsellerem zahraničního obchodu jsou schodky ve skupině surovin, polotovarů a chemických výrobků. V květnu schodek v této skupině opět přesáhl desetimiliardovou úroveň, když skončil na hodnotě 11,8 mld. Kč. Příčiny lze hledat dvě. První je výkyv cen ropy na světových trzích směrem vzhůru, jenž ve spojení s oslabením kurzu koruny vůči americkému dolaru vedl k růstu dovozních cen ropy a ropných produktů. Druhou příčinou je rostoucí spotřeba dovážených surovin a polotovarů, jež je důsledkem růstu průmyslové produkce. Průmyslová produkce se za leden až duben letošního roku meziročně zvýšila o 10,3%. Rostoucí hospodářská aktivita se promítá, kromě jiných surovin, také do zvýšeného objemu dovozu nerostných paliv, zejména ropy.

Za celý rok stále očekáváme schodek obchodní bilance ve výši 140-145 mld. Kč, což by mělo představovat zhruba 7% HDP. Dnešní výsledek by neměl vést centrální banku k přehodnocení jejího postoje. V krátkodobém horizontu neočekávám změnu nastavení měnově-politických parametrů.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data