Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Průmyslová produkce v únoru 2000: Návrat k trendu

10.4.2001 9:53
Autor: 

Průmyslová produkce se v únoru zvýšila meziročně o 6,5%. Po očištění od vlivu počtu pracovních dní činí přírůstek 8,8%. Tržby ve stálých cenách se zvýšily o 7,5%. Produktivita práce vykázala přírůstek 6,1%, zatímco průměrná nominální mzda se zvýšily o 5,3% a průměrná reálná mzda dokonce pouze o 1,3%.

Únorový výsledek představuje návrat k trendu z konce loňského roku, kdy hodnoty růstu průmyslové produkce očištěné od kalendářních variací oscilovaly mezi 6% až 8%. Potvrdilo se tak, že lednový výsledek představoval spíše výjimečně vysokou hodnotu než začátek nového trendu.

Průmysl nadále pokračuje v relativně příznivém vývoji. S výjimkou kožedělného průmyslu a rafinérského zpracování ropy vykazují příznivé hodnoty všechna průmyslová odvětví. Motorem českého průmyslu jsou firmy pod zahraniční kontrolou. Masivní příliv zahraničních investic do české ekonomiky, v posledních dvou letech činil příliv přímých zahraničních investic téměř 400 mld. Kč, se začíná v rostoucí míře projevovat na produkčním a exportním potenciálu českého průmyslu. V tom je síle, ale i slabost českého průmyslu. Prognózy růstu německé ekonomiky, kam směřuje nejvíce průmyslového exportu, jsou neustále snižovány, indikátory budoucího vývoje, např. IFO index, klesají. Pokles tempa růstu poptávky ze zahraničí by se citelně dotkl českého průmyslu. Příští měsíce ukáží, jak se průmysl vyrovná s případnými výkyvy poptávky ze zahraničí. Objevuje se však ještě jeden faktor pomáhající českému průmyslu. Výrazné zvýšení produkce bylo zaregistrováno ve výrobě pro investice. Produkce v tomto odvětví se zvýšila o 15,8%. Investiční boom v české ekonomice se tak realizuje nikoli pouze z dovozu investičního zboží, ale zvyšuje zakázky a produkci také domácím průmyslovým firmám. Tato skutečnost je pozitivní zprávou, neboť pokles zahraniční poptávky by mohl být alespoň částečně kompenzován růstem domácí poptávky.

Indikátory vývoje mezd se také vrátili k hodnotám obvyklým z předchozích měsíců po výrazném růstu v lednu. Důvodem lednové výchylky, a únorové opětovného snížení přírůstku mezd, je skutečnost, že letos došlo ke zvýšení mezd již v lednu, kdy se podařilo uzavřít většinu kolektivních smluv, zatímco loni se mzdy plošně zvyšovaly až v únoru. Správnější je tedy dívat se na únorové hodnoty mzdového vývoje, než únorové. Přírůstek reálné mzdy je nadále poměrně nízký, především nižší než přírůstek produktivity práce, což vede k tomu, že pokračuje pokles jednotkových mzdových nákladů. Ty se v únoru meziročně snížily o 0,8%. Pokles jednotkových mzdových nákladů indikuje růst konkurenceschopnosti českého průmyslu.

Očekáváme, že za celý letošní rok se průmyslová produkce zvýší o 6,0%. Rizikem však je hospodářský vývoj v zahraničí, především v Německu.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC