Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Ve čtvrtek bude zveřejněna lednová inflace

06.02.2001 11:27
Autor: 

Ve čtvrtek zveřejní ČSÚ údaje o spotřebitelských cenách ze leden 2001. Tento údaj bude ostře sledován vzhledem k rozhodování centrální banky o nastavení úrokových sazeb. V rámci našich prognóz očekáváme stabilitu úrokových sazeb. Snížení úrokových sazeb však nelze vyloučit, zvláště budou-li hodnoty čisté inflace nižší než naše prognózy.

Lednová inflace bude nejvíce ovlivněna úpravou regulovaných a věcně usměrňovaných cen. Vzhledem k rozsahu změn regulovaných cen a zavedení nového koše, kde výdaje za služby a zboží s regulovanými cenami mají většinou větší váhu než v minulých letech, by dopad změn regulovaných cen měl být větší než v loňském roce.

V lednu pokračoval pokles cen pohonných hmot. Ceny pohonných hmot se snížily zhruba o 5%. Na druhou stranu je nutné počítat se zvýšením regulovaných cen v MHD a zvýšením věcně usměrňovaných cen v osobní autobusové dopravě. Poskytovatelé jiných dopravních služeb v lednu obvykle provádí jednorázovou změnu svých ceníků. Letos by se do této úpravy cen mohlo navíc promítnout zvýšení cen pohonných hmot v loňském roce.

Také řadu ostatních položek spotřebního koše čeká v lednu pravidelné skokové zvýšení. Částečně se tento efekt promítá v cenách potravin. V lednu navíc dochází ke zvratu bramborového efektu. V období od června do prosince ceny brambor klesají. Od ledna do června naopak rostou. V zimních měsících rostou také ceny čerstvé zeleniny. Lednová hodnota růstu cen potravin tak bývá zpravidla nejvyšší z celého roku. Letos v lednu by však růst cen potravin měl být tlumen poklesem cen masa a masných výrobků, který zčásti souvisí s poklesem poptávky. Díky poklesu cen pohonných hmot a příznivému vývoji cen potravin očekáváme, že hodnota meziměsíčního růstu čisté inflace bude nižší než v minulých letech. Očekáváme čistou inflaci ve výši 0,3% meziměsíčně, což by mělo vést k poklesu meziročního indexu na hodnotu 2,7%. Díky úpravě regulovaných cen by se celkový index spotřebitelských cen měl v lednu meziměsíčně zvýšit o 1,8%, meziročně o 4,1%.

Na konci letošního roku očekáváme čistou inflaci ve výši 2,7%, index spotřebitelských cen by měl dosáhnout 3,9%.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.04.2026
22:01S&P 500 dosáhl nového maxima díky naději na dohodu s Íránem  
17:44Čeká se znatelná zisková akcelerace, trh rotoval k defenzivě a energetice, cení se hodnotové akcie
15:30Zveme Vás na AUTOMOBILOVÉ KLENOTY 2026! Víkend, kdy se automobilová historie mění v umění
15:05Akcie Aixtronu jsou hitem. Po zlepšeném výhledu vystřelily na 25leté maximum
14:28Odhady Wall Street překonala i Morgan Stanley. Tradingová divize vykázala rekordní tržby
13:32Zisk Bank of America stoupl o 17 procent, překonal odhady
13:28Anthropic láká investory. Valuace by mohla přesáhnout 800 miliard dolarů
11:53Komentář analytika: ASML zvyšuje výhled tržeb na rok 2026, AI dál tlačí poptávku  
10:52Dvouciferný propad akcií Hermes a Kering: slabší výsledky a konflikt na Blízkém východě
10:30Americké trhy téměř na maximech díky technologiím, Írán už není zátěží  
9:47ASML zvyšuje výhled tržeb díky boomu AI. Slabší Q2 a geopolitika ale zůstávají rizikem
9:34Rozbřesk: Pohonné hmoty tlačí inflaci ke dvěma procentům, optimismus na trzích pomáhá koruně
8:50Colt CZ se má dnes začít obchodovat v Amsterdamu, má nový ticker i cílovku Patrie. ASML těží z AI a Evropa čelí dalším rizikům  
8:48Pale Fire Financing a.s.: Notářský zápis ze schůze vlastníků dluhopisů PFF
8:37Nové střelivo pro další růst. Patria mění cílovou cenu pro Colt CZ  
6:09GQG Partners: Vysoké ceny energií ukončují technologickou bublinu
14.04.2026
22:00Americké akciové indexy útočí na nová historická maxima  
17:47Co a jakým směrem potáhne dolar
16:09AI přebíjí geopolitiku. Analytici masivně zvyšují odhady zisků firem z rozvíjejících se trhů  
14:27Restrukturalizace Citi nese ovoce, banka vykázala nejlepší návratnost za pět let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index