Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Český HDP, ceny ropy aneb jak může být reálný růst vyšší než nominální?

26.06.2000 10:30
Autor: 

Výsledky české ekonomiky za první čtvrtletí roku 2000 byly výrazně lepší než odhady. Zatímco konsenus trhu byl 2,5%, ČSÚ známil reálný růst ekonomiky o 4,4%. Ovšem podrobnější analýza dat ukazuje zajímavé paradoxy. Česká republika dosáhla začátkem roku 2000 situace, kdy nominální růst ekonomiky - který byl 3,6% - je nižší než růst reálný - který byl 4,4%. A to vše v situaci, kdy průměrná inflace za první tři měsíce dosáhla přesně 3,6%. Pokud bychom vzali nominální čísla o vývoji ekonomiky a upravili je o index inflace, vyšlo by nám, že česká ekonomiky v prvním čtvrtletí stagnovala.
Příčinou rozdílů mezi nominálními a reálnými čísly je fakt, že ČSÚ při odhadu reálného růstu hrubého domácího produktu nepoužívá pro všechny složky HDP stejný index inflace. Nejvýrazněji se to projevuje u zahraničního obchodu, kde ČSÚ upravuje nominální výsledky o index cen vývozů a dovozů. Ty se však mohou výrazně lišit. Například v prvním čtvrtletí roku 2000 dosáhl nominální růst vývozů 31% a dovozů 29,5%, tedy prakticky stejně. Vliv zahraničního obchodu na HDP by proto měl být zhruba neutrální. Tomu nasvědčovaly i měsíční údaje o obchodní bilanci české ekonomiky, kde za první tři měsíce roku 2000 dosáhl schodek 18 miliard korun, zatímco v roce 1999 byl těsně nad 17 miliardami korun. "Skutečnost" byla však jiná: ČSÚ odhadl, že reálně (tj. po zohlednění změn cen na světových trzích) rostly české vývozy o 29,5% (tedy jen o 2,5 procentního bodu pomaleji než nominální objem vývozů), zatímco dovozy vzrostly reálně jen o 21,3% (tj. o 8,2 procentního bodu pomaleji než nominální objem dovozů). Jinými slovy, ČSÚ odhaduje, že deficit zahraničního obchodu se meziročně snížil o více než 8 miliard korun. Těchto 8 miliard představuje přesně 2,5 procentní růst české ekonomiky, tedy podstatnou část ohlášeného zlepšení za první čtvrtletí roku 2000.
Jak si tedy česká ekonomika vede ve skutečnosti? Pozorná interpretace dat naznačuje, že odhad růstu o 4,4% může být mírně nadsazený. Nelze zpochybnit, že dražší ropa (a slabší koruna) automaticky vede ke zhoršování obchodní bilance a tedy, ceterus paribus, ke zhoršování výsledku HDP. Zhoršení směnných relací zkrátka znamená, že musíme více vyvážet, jen abychom udrželi předchozí úroveň zahraniční rovnováhy. Pokud bychom tedy vycházeli z nominálních čísel, zdálo by se, že česká ekonomika byla v prvním čtvrtletí roku 2000 na stejné úrovni jako ve stejném období roku 1999.
Nicméně, česká ekonomika se doposud se zdražováním ropy vypořádává velmi dobře, neboť schodek obchodní bilance se meziročně zvyšuje jen pomalu: z 21 miliard za pět měsíců roku 1999 na 32 miliard ve stejném období letošního roku. Výraznou část účtu za dražší ropu se nám tak daří splácet vyššími vývozy ostatního zboží. Dražší ropa však nakonec musí znamenat, že budeme mít méně peněz na jiné zboží a to je definice zhoršení ekonomické situace. Plně kompenzovat výsledek HDP pro změny v cenách dovozů je tedy jakoby říkat "nebýt zvýšení cen ropy, naše ekonomika by rostla o 4,4%." Problém je, že ceny ropy se zvýšily a nikdo si netroufá odhadovat, zda se někdy zase sníží.

(Ondřej Schneider)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.07.2025
8:46Víkendář: Záhadné snižování dostupnosti bydlení a umělá inteligence v centrálních bankách
05.07.2025
8:55Víkendář: Podceňovaná nabídková strana ekonomiky a inflační vývoj posledních let
04.07.2025
16:57Česko ochromil výpadek proudu, zastavil dopravu i služby, schází se krizový štáb
16:23Analytický radar: Proč už se trhy nebojí Trumpa a kam s penězi v druhém pololetí
15:42Technická analýza: Amazon vyrovnal jarní pokles, nyní míří směrem na historická maxima
15:36Fiskální dominance v USA - jen finance fiction?
14:12Ceny nemovitostí v EU svižně zdražují, Česko zůstává výrazně nad průměrem
12:09Perly týdne: Přetrvávající americká výjimečnost a lepší výhled pro dolar
11:11Čína zavádí cla na brandy z EU až do výše 34,9 %, reaguje tak na evropská cla proti elektromobilům
10:49Evropské obchodování je nervózní kvůli clům i napětí s Čínou  
10:30Maloobchodní tržby v Česku v květnu zpomalily meziroční růst na 5,3 procenta
10:20Jan Bureš: Červnová inflace lehce vyšší, ČNB bude držet sazby stabilní do podzimu
9:14Rozbřesk: Šéf NBP - pokud data dovolí, můžem sazby snížit i v září
8:52Evropa zahájí negativně, USA slaví Den nezávislosti  
8:42"Velký krásný zákon" schválen, podle Trumpa je to začátek nové doby
6:32Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Stále řešíme cla, ale fakt to není jen o nich  
03.07.2025
17:12Odpolední obchodování pozitivně ovlivnila americká data  
17:11Na co naráží posun k nové globální rovnováze?
16:42Von der Leyenová: EU chce dohodu s USA, ale připravuje se i na neúspěch
16:23Technická analýza: Disney si prolomením tříleté rezistence může otevřít cestu k dalšímu růstu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data