„Důvěra“ v české ekonomice opět klesá. Souhrnný indikátor důvěry v lednu klesl na –1 bod z prosincových +2 bodů. Důvěra klesla ve všech odvětvích a zvýšená skepse zasáhla i spotřebitele, kde indikátor klesl z –9 bodů na –12 bodů.
Podle výběrového šetření ČSÚ se počet osob zaměstnaných v ČR ve 4. čtvrtletí dosáhl 4 825 tis., což je 60,2 tis. více než ve stejném období roku 2001. Počet zaměstnanců sice klesl o 31,4 tis. osob, řady podnikatelů a živnostníků se ovšem rozšířily o 97,9 tis. osob. Počet nezaměstnaných klesl o 27,8 tis. osob (jiná metodika než používá MPSV!). (komentář
ZDE)
Francouzská úvěrová pojišťovna Coface přidělila České republice známku A3, stejně jako v loňském roce. Ze škály A1 až A4 se podařilo Maďarsku a Slovinsku získat hodnocení A2. Polsko a Slovensko byly hodnoceny stupněm A4.
Indikátor důvěry v USA měřený společností The Conference Board v lednu klesl na 79 bodů z prosincových 80,7 bodu.
Naopak pesimismus v německé ekonomice se mírně rozptýlil. Ostře sledovaný index institutu Ifo v lednu vzrostl na 87,4 bodu z předchozích 87,3 bodu.
Meziroční tempo růstu peněžní zásoby (M3) v eurozóně v prosinci zpomalilo na 6,8% z listopadových 7,1%, a nadále tak ECB komplikuje rozhodování o měnové politice, případně vysvětlování, proč růst M3 dlouhodobě překračuje stanovený cílový limit (4,5%).
Hrubý domácí produkt litevské ekonomiky ve 4. čtvrtletí meziročně vzrostl o 5,4% po růstu o 6,8% ve 3. čtvrtletí. Celoroční údaje hovoří o hospodářském růstu na úrovni 5,9%, což je nachlup stejně jako v roce 2001.
Ceny průmyslových výrobců na Slovensku se v prosinci zvýšily o 0,1% a meziroční inflace v tomto segmentu ekonomiky tak zrychlila z 2,2% na 2,3%.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek, Patria Online