Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Stavebnictví: prosinec podprůměrný, celoroční údaje příznivé

14.2.2001 10:39
Autor: 

Stavební výroba v prosinci meziročně vzrostla o 2,9%, což je mírně nižší údaj, než prognóza Patria Finance (4,0%). Prosincový údaj o stavební výrobě je silně ovlivněn nižším počtem pracovních dní. Prosinec 2000 měl o 3 pracovní dny méně než prosinec 1999. Po vyloučení vlivu kalendářních variací činí přírůstek 6,7%.

Obraz stavebnictví zůstal v prosinci nezměněn. Stavební produkce mohla růst díky zakázkám na velké stavby investičního charakteru.

Rok 2000 představoval kýžený obrat ve vývoji stavebnictví. Nicméně nikoli bezbolestný. Stavební sektor musel projít a stále prochází výraznou konsolidací, kdy díky nízkému počtu zakázek a tvrdé konkurenci řada firem zanikla a ty, které zůstaly musely zvyšovat produktivitu a konkurenceschopnost často na úkor snížení počtu zaměstnanců. V roce 2000 poklesl počet zaměstnanců ve stavebnictví o 4,7%. Konkurenční tlak ve stavebnictví pomohl udržet na uzdě mzdový růst. Průměrná reálná mzda se zvýšila o 1,0%.

Hlavním faktorem, jež přispěly k růstu průmyslové produkce, byly investiční zakázky na dopravní infrastrukturu, administrativní centra a velkoplošné prodejny. Tyto zakázka zčásti souvisí s přílivem přímých zahraničních investic. Dalším faktorem bylo zvýšení objemu stavebních prací provedených v zahraničí.

Stavební výroba mohutným finišem v posledním čtvrtletí doháněla průmysl, takže jejich celoroční přírůstky jsou téměř shodné. Stavební výroba se za celý rok vzrostla o 5,3% (po očištění o vliv počtu pracovních dní, rok 2000 jich měl o 4 méně než rok 1999, se zvýšila o 5,7%). Průmyslová produkce vzrostla o 5,1% (po vyloučení vlivu počtu pracovních dní o 5,8%).

Pro letošní rok předpokládáme mírné zrychlení růstu stavební výroby. Za celý rok očekáváme zvýšení o 5%.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data