Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merrill Lynch: Manažeři fondů vidí budoucnost velmi pesimisticky

Merrill Lynch: Manažeři fondů vidí budoucnost velmi pesimisticky

18.07.2006 14:35
Autor: 

New York/Praha 18. července (ČTK) - Vyhlídky na další vývoj akciových trhů se zatím nelepší a většina manažerů velkých investičních fondů naopak vidí nadcházející vývoj ještě pesimističtěji než dosud. Ukázal to průzkum, který mezi manažery každý měsíc provádí americká investiční banka Merrill Lynch.

Fundamentální makroekonomické vyhlídky se podle manažerů zatím nezlepší, navzdory relativní stabilitě akciových trhů v posledním měsíci. Celkem 60 procent účastníků průzkumu očekává, že globální ekonomika v příštích 12 měsících oslabí. To je silný nárůst proti pěti procentům respondentů, kteří tento názor zastávali před třemi měsíci.

Výsledek, k němuž Merrill Lynch došel, znamená v historii těchto výstupů zatím nejhorší negativní výsledek. Recesi v pravém slova smyslu ale očekává v horizontu jednoho roku málokdo.

Nervozitu mezi manažery fondů nejlépe vykresluje objem hotovosti, kterou správcové peněz drží na účtech. Objem volné hotovosti, která čeká na lepší příležitost k nákupu, je nyní na historicky nejvyšší úrovni. Investoři tvrdí, že mají v současné době větší averzi k riziku, než měli v posledních letech.

Důvodem k obavám je i vysoká cena ropy, kterou většina manažerů fondů považuje za riziko růstu globální ekonomiky. "Tento průzkum je tak chmurný, že by mohl být signálem pro kontrariánské investory," řekl analytik Merrill Lynch David Bowers. Kontrariánem je takový investor, který záměrně neuznává obecný trend a jde proti davu.

"Vysoký objem hotovosti, vysoká averze k riziku a extrémní pesimismus ohledně růstu jsou základní ingredience k tomu, aby začal akciový trh velmi silně růst," dodal Bowers. Podle něj by k odstartování masivního růstu trhu mohla stačit i relativně málo významná zpráva, pokud bude příznivá.

Merrill Lynch v průzkumu na červenec přidal navíc otázku, kam by až musela průměrná cena ropy vystoupit, aby měla skutečně negativní dopady na ekonomiku. Odpověď zněla, že taková cena je na 80 dolarech. Nyní ropa stojí asi 75 dolarů, její cena už ale byla i nad 78 USD. Na stejnou otázku loni v prosinci ale manažeři odpověděli, že ekonomiku poškodí ropa za 69 USD. V té době se ropa prodávala asi za 60 dolarů za barel.

Samotní analytici Merrill Lynch předpovídají, že průměrná cena ropy bude v příštích 12 měsících činit 66,5 USD. "Investoři si musejí uvědomit, že vysokou cenu ropy určuje poptávka, nikoliv výpadek zásobování," řekl Francisco Blanch, který má v Merrill Lynch na starosti výzkum trhu komodit. Aby ekonomika pocítila problémy, plynulost zásobování by podle něj musela utrpět silný šok a cena ropy by se musela vyšplhat vysoko nad 100 dolarů za barel.

Průzkumu se od 7. do 13. července zúčastnilo 213 manažerů investičních fondů, kteří mají ve správě aktiva za zhruba 664 miliard dolarů. Průzkumu se účastnila také organizace Taylor Nelson Sofres.


Váš názor
 • bla bla bla
  18.07.2006 15:52

  análníci zase žvaní z cesty, tak tomu vždycky bylo, je a bude...to je historicky prokázaná skutečnost:-)
  Fred
 • Statistika objemu volne hotovosti
  18.07.2006 15:04

  Da se nekde sehnat? Ani nemusi byt aktualni - klidne 2-3 mesice dozadu. Predem dik > ...vykresluje objem hotovosti, kterou ... drží na účtech. Objem volné hotovosti, ..., je nyní na historicky nejvyšší úrovni.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data