Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny v září: inflace odjela na levnější dovolenou

Spotřebitelské ceny v září: inflace odjela na levnější dovolenou

9.10.2006 9:18
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Index spotřebitelských cen minulý měsíc klesl o 0,7 procenta. Meziroční inflace se snížila na 2,7 procenta ze srpnových 3,1 procenta. Vývoj cenové hladiny v září nejvýrazněji ovlivnil obvyklý sezónní pokles cen rekreace. Pokles inflace podpořily také nižší ceny pohonných hmot. Prozatím se nenaplnily obavy ze zdražování potravin.

Děti se vrátily do školních lavic, jejich rodiče do zaměstnání, zákazníků cestovních kanceláří zřetelně ubylo. Cestovní kanceláře tak nabízí zahraniční i domácí rekreační pobyty výrazně levněji než v červenci či srpnu. Konkrétně cena dovolené s komplexními službami (jak se nazývá příslušná položka spotřebního koše) v září meziměsíčně klesla o 18,2 procenta, což srazilo celkový index spotřebitelských cen o 0,5 procenta.

Ceny pohonných hmot zareagovaly na propad cen rop pod úroveň 60 dolarů za barel koncem září ze srpnových rekordů blízko hranice 80 dolarů za barel. Natural 95 v průměru zlevnil o 3,1 procenta na 30,75 korun za litr. Motorová nafta ubrala ze své ceny 1,4 procenta a v září se prodávala v průměru za 29,67 korun za litr. Dosavadní vývoj indikuje pokračování poklesu cen pohonných hmot i v říjnu. A to dokonce v ještě výraznějším rozsahu.

Indexy cen zemědělských výrobců a cen v potravinářském průmyslu zavdaly příčinu k obavám z vývoje cen potravin, nejvýznamnější položky spotřebního koše. V září se tyto obavy prozatím nenaplnily. Příslušný oddíl spotřebního koše zaznamenal meziměsíční pokles o 0,2 procenta, když nižší ceny zeleniny a ovoce převážily nad zdražením brambor a pečiva.

Se začátkem školního roku se tradičně mění ceny služeb souvisejících s péčí o děti a vzděláváním. Poplatky za mateřské školy počínaje a kolejným pro vysokoškolské studenty konče. V součtu se pod hlavičkou vzdělávání objevilo ve spotřebním koši zvýšení cen o 2,6 procenta. Význam těchto služeb je ale ve spotřebním koši tak malý, že uvedená změna cen inflaci prakticky neovlivnila.

V říjnu by se mohla inflace ještě o něco snížit díky levnějšímu benzínu a naftě. V listopadu a prosinci by ovšem měla inflace opět vzlínat a koncem roku by mohla dosahovat zhruba tří procent, tedy hodnoty inflačního cíle ČNB. Nicméně prognóza vývoje inflace v příštím roce a rizika vyplývající z fiskální politiky podporují scénář dalšího postupného zvyšování úrokových sazeb.


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y