Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odkud se vzaly futures? Narostly na polích...

Odkud se vzaly futures? Narostly na polích...

31.10.2006 15:50
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Futures jsou prvním standardním typem finančních derivátů. Jejich vznik ale není spojen s akciemi nebo měnami, ale se zemědělstvím a potřebou snižovat riziko spojené s fluktuací cen na plodinových burzách. V roce 1848 vznikla Chicago Board of Trade a později (1874) Chicago Mercantile Exchange – první burzy, kde se obchodovaly futures. (Shodou okolností v současnosti fúzují.) Funkcí těchto burz byla standardizace tržního prostředí po obchodníky s obílím a dalšími komoditami. Burzy rovněž stanovovaly pravidla, kontrolovaly kvalitu komodit a s jejich existejcí je spojeno také zvýšení informovanosti na trhu.

Na zmíněných dvou burzách šlo zpočátku o spotové obchody, brzy se ale objevily i termínové kontrakty. První takové kontrakty, které se nazývaly „to arrive“, se objevovaly už do roku 1850, první forwardový kontrakt se pak datuje do roku 1851. V 70. letech se pak na CBOT tyto kontrakty standardizují. Do této doby také spadá zavedení systému marží, které jsou standardním prvkem při obchodování s futures dodnes. Důvodem jejich vzniku bylo časté neplnění závazků ze strany farmářů.

Zpočátku se kontrakty na burzách vypořádávaly dodávkou komodit. Postupně ale přišlo na řadu peněžní vypořádání. To bylo umožněno zapojením spekulantů, kteří fungovali jako prostředníci mezi producenty a zpracovateli komodit a také se významně podíleli na cenotvorbě. Jejich zásluhou se mohlo oddělit obchodování na spotovém a termínovém trhu. Obchodník tak mohl komodity obchodovat kdekoli a přitom se zajistit na derivátové burze.

Až na konci 19. století se k prvním termínovým kontraktům na zemědělské produkty přidávají další. Postupně přibyla další podkladová aktiva: nezemědělské komodity a pak akcie. S tím si derivátový trh v zásadě vystačil až do 70. let 20. století, kdy došlo k výrazným změnám ve vývoji rizik. Přišla vyšší volatilita inflace a tím volatilnější úrokové sazby, deregulace finančních trhů apod. Trhy proto zareagovaly uvedením dalších kontraktů – měnových futures, futures na dluhopisy, opcí jako nového typu kontraktu. Vznikaly další derivátové burzy a krom toho se rozjíždí i mimoburzovní (OTC) obchodování.

Velký zájem a konkurence na trhu přinesly další typy kontraktů. Některé se neujaly, jiné naopak byly (a jsou dodnes) velmi úspěšné, jako například swapy. Nadále se rovněž rozšiřovalo spektrum podkladových aktiv. Inovace dál přinesly např. úvěrové deriváty, různé skládané deriváty, hybridní a strukturované produkty apod. Na trhu si konkuruje velké množství produktů, které se už dávno neomezují jen na mezibankovní trh, ale zamířily k firemní a retailové klientele. Kontrakty typu futures (či forwardy na OTC) si ale nadále drží na trzích velmi silné postavení.

Zdroje: CBOT; Jílek, J. – Termínové a opční obchody, Grada, Praha, 1995; Blaha, Z. S., Jindřichovská, I. – Opce, swapy, futures – Deriváty finančního trhu, Management Press, Praha, 1997

Patria Direct nabízí obchodování s futures na index PX, více informací naleznete ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba