Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A trh bude na deset let uzavřen…

A trh bude na deset let uzavřen…

22.02.2007 15:21

Warren Buffett jednou prohlásil: Kupuj pouze to, co bys rád držel i v případě, že by se obchodování na deset let uzavřelo. Jinak řečeno – pro investora má primární význam fundamentální analýza založená na porozumění firmám a odvětvím v kterých tyto podnikají. Nelze se spoléhat na trendy ani na zjednodušené analýzy založené na tržních násobcích. Ty často budí dojem jakéhosi fundamentálního pohledu a nezaberou moc času. Zdání ale klame – u násobků se dá začít, ale ne u nich rozhodování o investicích ukončit. To přesto, že diskuse o tom, za kolik se co obchoduje u nás, někde jinde, za kolik se to kdy obchodovalo a proč, apod., může znít sebesofistikovaněji. Otázkou zůstává i vhodnost screeningu trhu – investičních příležitostí, na základě násobků. Toto byla jistě vhodná metoda před desítkami let, kdy se to na trzích hemžilo příležitostmi. Dnes je na likvidních trzích spíše vhodné předpokládat, že když se něco obchoduje za násobek výrazně se odlišující od zbytku porovnatelných společností, je k tomu dobrý důvod.

Jedním z příkladů pokusu nalézt násobek, který by fungoval jako dobrý filtr investičních příležitostí, je PEG. Jeho vynálezcem byl pan Jim Slater, který sám jako investor nejdříve neuvěřitelně na trhu v UK zbohatl a pak stejně neuvěřitelně zkrachoval. PEG porovnává PE poměr s růstem. Sám PE poměr je funkcí očekávaného růstu (+ rizika akcie a výplatního poměru). Čím vyšší je PE relativně k očekávanému růstu, tím by ve vzorovém případu měla být akcie méně zajímavá. Naopak akcie s malým PE relativně k očekávanému růstu mohou být dobrou příležitostí – PE ještě plně tento růst neodráží.

Pro demonstraci – akcie platí ze svých zisků 50 % dividend, riziko akcie je na takové úrovni, že náklad akciového kapitálu je 10 %. Následující graf ukazuje, jak se mění PE a PEG v závislosti na očekávaném růstu akcie:

Na každé úrovni růstu je zde akcie na efektivním trhu správně ohodnocena – bude-li trhem očekáván např. růst 4 %, bude PE 8,3 a PEG 2,1. Špatné ocenění trhem bude např. v případě 4% růstu, ale jiného PE i PEG.

PE lze vedle očekávaného růstu vztáhnout k růstu v minulých letech – PEG pak vypovídá v podstatě o tom, nakolik je dané PE (v něm zabudovaný očekávaný růst) „ospravedlnitelné“ na základě dosud dosaženého růstu. Dobrou příležitostí jsou pak v modelovém případě relativně nízká PEG. Naopak „problematické“ jsou vysoká PEG, která ukazují na nutný zlom v růstu firmy – vysoké PE (vysoký očekávaný růst) není podpořeno dosavadním růstem.

Z uvedeného je patrné, že pokud k jakémukoliv násobku chce investor přistoupit zodpovědně, stejně jej musí rozložit na relevantní části a ty posoudit z pohledu fundamentu společnosti a odvětví. V uvedeném případě např. musí posoudit, zda onen zlom v růstu je možný, a dokonce pravděpodobný, či nikoliv. Jinak se může lehce stát, že mu bude vadit, pokud akcii koupí a „trh bude uzavřen“.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.11.2019
22:01Obchodní válka nebere konce
17:29Série letošních pozoruhodných IPO asi skončí gigantickým paradoxem
17:21Exxon kvůli investicím chystá prodej větší části majetku
17:15Nejistota na trzích zatím nevede k úprku do bezpečí  
16:10Labouristé představili "nejradikálnější" volební program, zestátnit chtějí telekomunikace, železnice, vodu a poštu
14:18Evropské technologie jsou pro investory z USA a Asie novým přístavem
14:18EUC a.s. - zahájení výplaty pátého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
14:03OPEC+ zřejmě prodlouží snížení těžby do června
12:21Stratég Morgan Stanley: První fáze čínsko-americké dohody bude, tím to možná skončí
12:10OECD: Růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí, horší je i globální výhled
10:41Home Credit Group B.V. - zveřejnila vnitřní informaci
10:38Negativní spekulace o clech se roztáčejí, euro i koruna však odolávají  
10:24Bývalý šéf Avastu prodává akcie firmy, odpovídající několika dnům obchodování  
9:47Trump naznačil možné celní úlevy pro Apple
9:36Itálie má výhrady k chystané reformě evropského záchranného fondu
9:25Home Credit zastavil umístění svých akcií na burzu v Hongkongu kvůli tržním podmínkám
9:11Rozbřesk: Trhy se bojí nových cel, koruna ale přilepena na 25,50 k euru
9:01Erste vydala nový výhled, obchodní dohoda USA - Čína v nedohlednu  
8:59WTO brzkým terčem Trumpovy obchodní války?
8:06První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude... a trhy zamířily do ztrát

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - HDP, q/q
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university