Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šťastná nebo nešťastná 13?... staří býci by si měli odpočinout

Šťastná nebo nešťastná 13?... staří býci by si měli odpočinout

26.04.2007 12:40
Autor: Roman Koděra, Patria Finance

Na Wall Street se slaví, index Dow Jones dosáhl 13 000 bodů a index S&P je blízko hodnot, kde začal poslední "medvědí" trh, což bylo před sedmi roky. Ale kdo chce výš, musí se zastavit a nadechnout.
Co trh opravdu potřebuje je dobrá korekce, která trh zbaví spekulantů a připraví solidní základnu pro další růst. Třítýdenní pokles není dostatečně velký na to, aby se "vyklidil" celý dům po 36týdenní rallye, která začala v červnu loňského roku. A zapomeňte na to, že bychom mohli mluvit o opravdové korekci multiročního "býčího" trhu, který nastoupil v roce 2003.

sloupek 26,04,07

Býci vtrhli na trh v březnu 2003 a dnes je to jejich druhý nejdelší běh bez oficiální korekce o 10 % a více ( ačkoliv index Russell 2000 se v průběhu loňského roku dostal nadosah).
Únorový propad byl dobrým krátkodobým otřesem, který probudil lidi z jejich přehnaného sebeuspokojení, ale pokud jste byli účastníky jarního zlomu, mohli jste přijít o celou tu zábavu.
Na první pohled se v počtu bodů zdá únorově-březnový pokles dostatečně velký, aby se dalo hovořit o opravdové korekci. Ale 8% pokles z maxima na mezidenní dno není tím rozhodujícím.
Teď je více důležité pozorovat vývoj grafů, než jednoduše porovnávat cenové pohyby. Ti, co sledují grafy, se snaží nalézt vzájemný poměr. Jinými slovy se ptají, kdy vzor odpovídá trendu, který pravděpodobně končí nebo koriguje.
Propad z přelomu února a března byl tak rychlý a zběsilý a tak může argumentovat tím, že byl tak hluboký, než normální korekce může být. Obchodníci to mohou nazývat "rychlý trh", kde potřebují,ne, chtějí rychle „vysypat“ akcie do té doby, než jsou pozice vyprodané "za jakoukoliv cenu“.
Jsou to obavy, které vytváří krátkodobá dna. Při letmém pohledu na index volatility Chicago Board Options Exchange ( ticker:VIX), který je považován za barometr, jenž ukazuje, jak investoři vnímají situaci na trhu, zjistíme, že obava nebo-li strach byl emocí tohoto měsíce.
To nás vrací zpět k myšlence krátkodobé korekce, která nastala, a kterou nemůžeme jen tak ignorovat.

První pauzu poté, co býci převzali otěže od medvědů v roce 2003 přišla v červnu 2003, kdy trh 7 týdnů odpočíval, když předtím rostl 14 týdnů.

Další vrchol přišel v únoru 2004 poté, co měl trh za sebou 30týdenní spanilou jízdu a pak 23 týdnů hledal cestu zpět k dalšímu růstu.
Každý tento pokles nebo pauza, která nakonec vedla k dosažení nového maxima přestože nedosáhla „magické“ úrovně 10% poklesu, nechala na trhu svou stopu a minimálně tak velkou jako 1/3 předešlého růstu.

Samozřejmě se nemůžeme zaměřit pouze na tento fakt a použít jej jako „Váš“ investiční plán, protože zde do hry vstupují subjektivní pocity. Čas, velikost trendu, objem a sentiment jsou těmi částmi „investičního“ puzzle a podle nich se stanovuje předpověď vývoje na trhu.

A tady je další otázka pro analytiky: Klesající dolar snižuje hodnotu akcií a dolarových aktiv jako takových, ale na druhé straně to umožní koupit více akcií společnosti Microsoft, než tomu bylo v minulosti ostatním hráčům ze zámoří a to může být opěrným bodem pokračujícího růstu.
Jak si mají investoři poradit s fenoménem cen komodit vůči americkému dolaru. Zlato je nejznámějším příkladem komodity, která posiluje v případě poklesu americké měny.
Může toto být skrytý problém, který opravdu zastaví současný růst? Tento stav však již nepředstavuje situaci, kdy akciové trhy předpovídají budoucí vývoj, jak obyčejně dělají, kdy předbíhají rychleji případný pokles růstu ekonomiky.

A tak ještě jednou, býčí stádo bylo silné a vypořádalo se s několika překážkami, ale býci jsou staří býci a pravdou je, že se potřebují na chvíli zastavit a nabrat nový dech a čas opravdu není na jejich straně.


Váš názor
 • Jak si mají investoři poradit s fenoménem cen komodit vůči americkému dolaru ?
  26.04.2007 13:20

  Wall Street giants including Goldman Sachs and Morgan Stanley are set to move mountains of cash into uranium when it starts trading on the New York Mercantile Exchange next month.
  • doplnění
   27.04.2007 22:19

   'Since we are moving off the age of oil and into a nuclear era, it's about time we had some liquidity in the uranium market and some visibility into pricing in outer months.' — Kevin Bambrough, Sprott Asset Management
Aktuální komentáře
19.04.2021
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce nezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
  International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
  Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
  United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)