Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Čína pěkně vyměkla a to je dobře

    Čína pěkně vyměkla a to je dobře

    30.09.2015 17:35

    Čína je na tom už nějaký čas tak trochu jako alkoholik, který se snaží zbavit se své závislosti. Při opakujících se krizích by mu momentální úlevu mohla přinést sklenička něčeho tvrdého, jeho celkovou snahu o vyproštění se ze závislosti by ale každý podobný krok podkopával. Čína se podobným způsobem snaží vymanit ze závislosti na investicích do všeho možného. Také se tedy snaží o posun od „tvrdého“ (investic, oceli, betonu, atd.) k „měkkému“ (spotřebě, službám).

    Následující dva grafy ukazují, že přes všechny excesy na akciovém trhu a balancování na hraně se Číně v principu daří. Jinak řečeno, Čína nám docela hezky měkne. První obrázek totiž jasně ukazuje, jak po roce 2012 prudce klesá podíl průmyslu na HDP a naopak prudce roste podíl služeb:

    Čína měkká 1.png

    První graf také přirozeně vypráví podstatnou část příběhu komoditních trhů současnosti a ekonomik typu Brazílie. Na obojí doléhá dvojí tlak – pokles tempa růstu čínské ekonomiky a zároveň její posun ke službám, které tolik „tvrdých“ vstupů nepotřebují.

    Druhý graf se věnuje čínské spotřebě a míře úspor. Jak bylo naznačeno, Čína se potřebuje postavit na vlastní spotřební nohy. Můžeme to vnímat i tak, že si musí začít užívat spotřební plody své dřívější práce, respektive investic. Pokud by se tak nestalo, ona práce by vyšla vniveč. Může to znít paradoxně, ale jen vyšší konzum zabrání tomu, aby se Čína posunula za hranu nadějí na měkká přistání.

    Na počátku osmdesátých let se podíl čínské spotřeby na HDP pohyboval mezi 50 – 55 %. Postupně ale klesal a v roce 2010 dosáhl cca 37 %. Zrcadlově s tím se vyvíjely úspory – ty naopak kolem roku 2010 dosáhly maxima. Pak nastal potřebný obrat, úspory se vydaly směrem dolů a spotřeba nahoru. Směr je tedy bezpochyby dobrý. Je tu otázka rychlosti – toho, zda stačí na zabránění tvrdšímu přistání.


    Čína měkká 2.png

    Podíl spotřeby na produktu v USA se blíží 70 %, tedy téměř dvojnásobku současného čínského standardu. Spojené státy jsou ale spotřební velmocí, v globální ekonomice fungují dokonce jako „spotřebitel poslední instance“. Pokud to nevede ke vzniku významných vnějších nerovnováh (jako před rokem 2008), jde „spolehlivá“ domácí poptávka jednoznačně pozitivní jev. Někdy se hovoří o potravinové, či energetické soběstačnosti, ale z hlediska makroekonomického vývoje je minimálně stejně důležitá spotřební soběstačnost. Že to vyžaduje trávení víkendů v supermarketech je už jiná úroveň diskuse.

    Čína úspěšně měkne a to je dobře. Takový vývoj by měl znamenat snížení jejích vnitřních nerovnováh i těch globálních. V neposlední řadě se toto měknutí promítá do nižších cen komodit a tento vývoj je ve své podstatě pozitivním nabídkovým šokem pro všechny země, které jsou na nákupu/dovozu komodit nějakým způsobem závislé. Jedno velké „ale“ tu nicméně najdeme. Je to ona rychlost měknutí.

    A důležité je mít na paměti i následující: Měknutí sebou téměř nevyhnutelně přinese pomalejší celkový růst. Jinak řečeno, dobrý scénář pojící se s rychlejším tempem růstu čínské ekonomiky neexistuje. Je tu jen možnost dobrého poklesu tempa růstu (měknutí), či špatného poklesu – snaha o ždímání stimulačních investic za únosnou hranici a následný kolaps.


    Čtěte více:

    Project Syndicate: Směřování k ryzí Hospodářské a měnové unii?
    30.09.2015 15:00
    Od doby, kdy byla vytvořena evropská Hospodářská a měnová unie (HMU), ...
    ADP: Firmy v USA stále nabírají zaměstnance solidním tempem
    30.09.2015 14:22
    Zaměstnanost v soukromém sektoru americké ekonomiky se dál zlepšuje so...

    Váš názor
    • to není nic překvapivého.....
      30.09.2015 23:37

      Po dobrém výkonu se většinou vyměkne. Kam na to ty pisálkové z Patrije chodí. Mně se to běžně stává dvakrát až třikrát týdně.
      zvrhlík
    Aktuální komentáře
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data