Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Přichází ochlazení realitního trhu a odklon od neziskových technologií, táhnout bude akciová kvalita

Perly týdne: Přichází ochlazení realitního trhu a odklon od neziskových technologií, táhnout bude akciová kvalita

14.01.2022 16:10
Autor: Redakce, Patria.cz

John Hancock Investment Management se nyní orientuje na kvalitní společnosti se silnou rozvahou, trpět podle něj letos budou neziskové technologie. BofA predikuje pokles inflace, která ale zůstane na relativně vyšších úrovních. LPL Research poukazuje na to, že během období růstu sazeb se akciím obvykle vede dobře. A ještě více v nových Perlách týdne.

Ochlazení na realitním trhu v USA:
Trh nemovitostí je nyní napjatý, ale další měsíce by měly přinést uvolnění mimo jiné proto, že sazby půjdou nahoru. Pro CNBC to uvedla Ivy Zelman, která stojí v čele Zelman & Associates zaměřující se právě na výzkum realitního trhu v USA. Nejen sazby ale povedou ke zmíněnému ochlazení, přispět by měl i růst nabídky, jejíž nedostatek byl jedním z hlavních důvodů dosavadního cenového růstu realit. Na trhu je ale také stále znát silná poptávka, kterou živí i investoři. Dostupnost bydlení relativně k příjmům je pak podle ekonomky základem fungování americké ekonomiky a v tuto chvíli je to s ní stále špatné.

CNBC poukazuje i na to, že v prosinci se inflace v USA zvedla meziročně o 7 %, což je nejvyšší číslo od roku 1982. Jde zejména o odraz růstu cen nových a ojetých automobilů, či položek jako je vybavení domácností. Následující graf ukazuje historický a očekávaný vývoj jádrové inflace. BofA čeká, že „dojde k jejímu ochlazení, ale zůstane na vyšších úrovních“:
01
Zdroj: Twitter

Stále náklonnost k riziku: Na americkém akciovém trhu nyní dochází k cenovým posunům, které odráží změny v očekávané monetární politice. Oslabování trhu by ale mělo mít jen krátké trvání a pokud Fed nepřinese další překvapení, investoři se opět přikloní k rizikovým aktivům. Očekávání jsou přitom nyní nastavena na trojí, či čtvero zvýšení sazeb v letošním roce s tím, že žádné nedosáhne výše 50 bazických bodů. Pro Yahoo Finance to uvedla ředitelka společnosti WealthWise Financial Loreen Gilbert. Rostoucí sazby přitom podle ní pocítí zejména akcie s delší durací svého toku hotovosti.

Jak je to s atraktivitou amerických akcií relativně ke zbytku světa? Investorka podle svých slov stále drží americké trhy nadvážené, během letošního roku se ale podle ní objeví příležitosti pro atraktivní nákup akcií na rozvíjejících se trzích a také ve vyspělých zemích mimo USA. Tyto příležitosti budou do značné míry dány vývojem kurzu dolaru – investoři by podle expertky měli počkat na moment, kdy v letošním roce americká měna dosáhne nejsilnějšího kurzu.

LPL Research v následující tabulce ukazuje, jak se v minulosti období růstu sazeb promítala do cen akcií. Podle grafu jsou rostoucí výnosy obligací pro ceny akcií obvykle pozitivní, výjimky byly podle dat jen tři: roky 1971 – 1975, 1983/1984 a 1993/1994. Naopak nejvyšší zisky si připsal akciový trh v letech 1998 – 2000 a na přelomu let 2020/2021:
02
Zdroj: Twitter

Jak moc pomohou akciím zisky?
Stratég společnosti John Hancock Investment Management Matt Miskin míní, že dvě nejvýznamnější témata ve vztahu k americké ekonomice v minulém roce představovaly tenze ve výrobních vertikálách a fiskální stimulace. Tyto tenze by přitom měly letos polevovat s tím, jak bude ustupovat pandemie. A další fiskální stimulace je „vysoce nepravděpodobná“. Ve výsledku by tak měla polevit i inflace, i když nahoru jí stále tlačí komoditní sektory.

Pro akciový trh bude významný vývoj ziskovosti obchodovaných firem, marže přitom budou podle experta letos pod negativním tlakem. Výsledky dosažené v posledním čtvrtletí loňského roku by sice z hlediska růstu měly vypadat ještě velmi dobře, v prvním a druhém čtvrtletí letošního roku už ale bude patrný obrat k horšímu – zisky porostou možná jen o jednociferná čísla. Je tak dobré orientovat se na firmy, které budou schopné udržet vyšší tempo růstu zisků, třeba díky své silné pozici na trhu.

Významný pak bude podle experta rozdíl mezi technologickými firmami. Ty, které nedosahují ziskovosti, si prý totiž letos dobře nepovedou, líbí se mu naopak ty technologie, které ziskové jsou. Což odpovídá celkovému doporučení orientovat se na kvalitní firmy se silnou rozvahou a pozicí na trhu.


 

Čtěte více:

Připravte se na vyšší úrokové sazby v USA, varuje MMF rozvíjející se ekonomiky. Hrozí odliv kapitálu i oslabení měn
10.01.2022 9:21
Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval rozvíjející se ekonomiky, aby se...
Fed daleko za křivkou. Bude muset stlačit dolů ceny akcií a zvýšit výnosy obligací, domnívá se Dudley
12.01.2022 11:47
Trhy již přehodnotily svůj pohled na vývoj monetární politiky v USA, n...
Týdenní výhled: V centru pozornosti výnosy i Fed. Začíná výsledková sezóna
10.01.2022 14:09
Nárůst dluhopisových výnosů a politika Fedu zůstávají zásadními parame...
Branislav Soták: Výsledková sezóna za dveřmi, jak dopadnou na trhy vyšší sazby Fedu?
11.01.2022 17:10
Na tržní prostředí dopadá přízrak očekávaného zvýšení amerických saze...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.02.2026
10:01Víkendář: Čína na rozdíl od Japonska není připravena na odchod do důchodu. Co Německo?
21.02.2026
10:02Víkendář: Jak budou Američané platit za své deficity?
20.02.2026
22:02Americké akciové indexy uzavírají týden v zeleném  
18:17MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
17:22Investice do AI, klesající odkupy a kolik by to vlastně mělo vynášet?
16:11Dlouho očekávané rozhodnutí konečně padlo. Nejvyšší soud USA zrušil Trumpova cla
15:57Pětice evropských velmocí vyvine levné protivzdušné systémy inspirované Ukrajinou
15:30Ekonomika USA koncem roku brzdila spolu s výpadkem vývozu a vládních výdajů  
15:07Lee: Inflace půjde na úrovně před rokem 2020, AI bude vytvářet vítěze a poražené
13:02Perly týdne: Rotace zpět k Mag7 a dno na kryptu a softwaru
12:00Vláda udělá kroky k plnému ovládnutí energetické skupiny ČEZ, potvrdil Havlíček
11:42Skupina CSG dodá členské zemi NATO munici za nižší stovky miliony eur
11:39Akciové trhy míří nahoru. Slušná data doplňuje optimismus o Íránu  
10:33Nvidia jedná s OpenAI o nové investici za 30 miliard dolarů
8:55Lagardeová mandát dokončí, ECB pokutuje J.P. Morgan a BofA chce posílit private credit  
8:43Rozbřesk: Růst amerického HDP: už ne šokující, ale stále solidní
6:06Poptávka po AI kabeláži zrychluje. Credo má 30% potenciál růstu, tvrdí Goldman Sachs  
19.02.2026
22:00Americké trhy zakončují v záporu  
17:38Čínská záhada se nekoná
15:43Pokrok čínských technologických společností je pozoruhodný, přiznává Altman

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data