Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Vláda dnes rozdělila firmám emisní povolenky

ČTK: Vláda dnes rozdělila firmám emisní povolenky

03.10.2007 16:06
Autor: ČTK

Doplněno o vyjádřejní ČEZ:
Praha 3. října (ČTK) - Vláda dnes rozdělila mezi jednotlivé podniky povolenky na emise oxidu uhličitého na léta 2008 až 2012. Kabinet vycházel z celkového množství povolenek 86,8 milionu po jedné tuně, které Česku na jaře schválil Brusel. Vláda původně žádala víc a kvůli redukci podala na Evropskou komisi žalobu, do rozhodnutí soudu nicméně musí názor komise respektovat.

"Přišli jsme s metodikou rozdělování povolenek, která je fér," řekl dnes na tiskové konferenci po skončení vlády ministr životního prostředí Martin Bursík. Na rozdíl od předchozího období, kdy byly povolenky rozdělovány podle odvětví, rozděluje nynější návrh zdroje znečištění podle velikosti.

Zařízení, která produkují méně než 50.000 tun ročně, měla podle květnového návrhu MŽP k dispozici o osm procent více povolenek, než kolik činil průměr skutečných emisí CO2 za roky 2005 a 2006. Takových zařízení je v Česku 303. Zbytek pak měl dostat ve srovnání se zmíněným průměrem o 1,73 procenta povolenek více.
Vláda nyní schválila, že malá zařízení si vůči průměru skutečných emisí ve dvou předchozích letech polepší o sedm procent, velké zdroje o 1,3 procenta. Důvodem mírného snížení přírůstku jsou podle mluvčího MŽP Jakuba Kašpara energetické zdroje, které byly uvedeny do provozu v posledních měsících. Původní návrh s nimi totiž ještě nepočítal.

Současný návrh tak mírně zvýhodňuje menší zdroje. Ty jsou však podle Bursíka spojeny s větší fluktuací výroby a povolenky na vypouštění CO2 by jim mohly v budoucnu chybět.

"Schválená alokace pro elektrárny ČEZ je o 2,8 milionu tun nižší než v předešlém období. Navíc všechny prognózy předpovídají v dalším období růst spotřeby elektřiny a s tím nutně poroste i výroba," upozornil obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda. Energetická firma dostane povolenky na 34,1 milionu tun, což jsou dvě pětiny celkového objemu. Firma má 14 zdrojů znečištění, mezi něž patří největší tuzemské tepelné elektrárny, například Počerady, Prunéřov či Tušimice.

Svoboda uvedl, že rozhodnutí komise nerespektovalo vyšší hospodářský růst v tuzemsku, ani snahu o snižování emisí. "K systému přistoupili zodpovědně, realizovali řadu opatření ke snížení emisí a za to jsme byly spíše potrestáni," dodal Svoboda.

ČEZ nyní pracuje na tom, aby se do přídělu vešel a nemusel povolenky dokupovat na trhu. Série opatření, která počítá například se ztrojnásobením podílu výroby energie z obnovitelných zdrojů do roku 2020, vyjde ČEZ v následujících pěti letech na zhruba 17 miliard korun.

V uplynulém období ale firma, jejímž dvoutřetinovým vlastníkem je stát, na systému vydělala několik miliard korun, když přebytečné emisní povolenky prodala na trhu.

Vláda nyní pošle plán na rozdělení povolenek ke kontrole Evropské komisi. Zhruba za měsíc by ho měli bruselští úředníci schválit a vrátit do Česka, kde z něj vláda učiní své nařízení. Oproti návrhu, který byl zveřejněn v květnu, se ten nový liší podle Zámyslického pouze minimálně.

Česko poslalo počátkem jara do Bruselu návrh ročního limitu na vypouštění emisí CO2 ve výši 102 milionů tun ročně. Komise však zemi schválila jen 86,8 milionu tun ročně, tedy o 14,8 procenta méně. Vláda na návrh ministerstva průmyslu a obchodu Martina Římana podala na rozhodnutí komise žalobu.

"Kdyby byla hypoteticky žaloba vyslyšena, povolenky by podniky dostaly zpětně navíc později," řekl ČTK ředitel odboru změny klimatu ministerstva životního prostředí Pavel Zámyslický. Poznamenal přitom, že není možné odhadnout, kdy soud rozhodne, zřejmě to ale bude do roku 2012, dokdy budou povolenky pro příští čtyři léta obchodovatelné.

Komise obhajuje svůj postup zejména tím, že pokud by členským zemím ponechala dostatečný "polštář" povolenek, nemotivovala by znečišťovatele k úsporným opatřením. Česko ani v jednom z roků 2005 a 2006 nevyčerpalo Bruselem schválený příděl povolenek na 97,6 milionu tun. V roce 2006 vyprodukovaly české podniky 83,7 milionu tun emisí, o rok dříve 82,5 milionu.

"Cena uhlíku bude velmi pravděpodobně hrát významnější a významnější roli," řekl Bursík. Evropská komise nyní připravuje nový energetický balíček, podle něhož by si firmy měly samy nakupovat povolenky v aukcích. "Pak už nebudeme vystaveni vyjednávání s Evropskou komisí o výši alokace pro jednotlivé členské státy," dodal ministr.

Trhem s povolenkami se unie snaží omezit emise oxidu uhličitého, které přispívají ke globálnímu oteplování. Když znečišťovatel překročí povolené emise, musí si na evropském trhu dokoupit další povolenky. Kolaps jejich cen v polovině minulého roku, jehož příčinou byl nadbytek povolenek, byl dalším z důvodů, proč komise přistoupila ke snižování přídělů jednotlivým zemím. Proti rozhodnutí se ohradily spolu s Českem, Polsko, Slovensko a Maďarsko. S výší navrhovaného emisního stropu souhlasila komise jen v případě tří zemí - Francie, Velké Británie a Slovinska.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data