Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: V Evropské unii pozvolna začíná renesance jaderné energie

ČTK: V Evropské unii pozvolna začíná renesance jaderné energie

16.10.2007 9:57
Autor: ČTK

Brusel 16. října (zpravodaj ČTK Michal Půr) - Mnozí jí před lety předpovídali pád do hlubin zapomnění a přesto je zpátky silnější než kdykoliv předtím. Řeč není o ničem jiném, než o jaderné energii. Paradoxně ji na výsluní energetické politiky Evropské unie vrací ochrana životního prostředí, tedy spíše snaha odvrátit klimatické změny.

Renesanci energie z jádra odstartoval březnový summit EU. Na něm se šéfové evropských vlád shodli, že je třeba do roku 2020 zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na celkové energetické produkci na pětinu a snížit emise skleníkových plynů rovněž o pětinu ve srovnání s rokem 1990.

Slovní spojení jaderná energie na summitu příliš často nepadalo, ale nahradila jej slovní spojení nízkouhlíková energetika a energetický mix. Jak je patrné na první pohled, pod oběma názvy si lze velmi snadno představit i energii, jíž opovrhuje většina ochránců životního prostředí.

Zatímco na březnovém summitu se o budoucnosti jaderných elektráren mluvilo opatrně a potichu, tento "stud" v posledních týdnech padá. Stačí si připomenout konferenci o udržitelných jaderných zdrojích, která se uskutečnila na konci září.

Zástupci Evropské komise na ní jasně deklarovali, že právě jádro bude hrát klíčovou roli v energetice, jež bude stále méně závislá na uhlí. EU navíc na její rozvoj vydá v roce 2020 čtyřikrát více finančních prostředků než na rozvoj obnovitelných zdrojů.

Podobný vzkaz zazněl i minulý týden, tentokrát ovšem daleko hlasitěji. Evropská komise nedávno ustanovila expertní skupinu, která se má věnovat bezpečnosti jaderné energie a nakládání s jaderným odpadem, a jejíž členové se před několika dny poprvé sešli ke společnému jednání.

Členy expertní komise jsou zástupci jednotlivých členských států, jak národní energetičtí regulátoři tak i bezpečnostní experti. Jejich úkolem není odstartovat jaderný boom, ale stanovit jednotné "nukleární" bezpečnostní standardy pro celou unii. O tom, zda dát jádru zelenou, si rozhodne každý členský stát sám, ale stane se tak v podstatě s posvěcením Bruselu. "Jaderná energie v Evropě existuje a existovat bude," řekl eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs.

K úplné reinstalaci jaderné energie na "trůnu" evropské energetiky ovšem jen tak nedojde. Ve vyjádřeních evropských politiků je patrná značná opatrnost, mimo jiné i u Piebalgse. Podle něj jsou obnovitelné zdroje a jaderná energie dvě zcela rozdílné věci. Komise prý počítá se všemi možnostmi a bude tlačit na využívání obnovitelných zdrojů. Mělo by se tak ale dít s ohledem na finanční náklady.

Z předcházejících slov je ovšem zřejmé, že jednotlivé členské státy mohou při rozšiřování svých energetických kapacit sázet na jadernou energetiku bez větších obav z Bruselu. Mezi ně se mohou například zařadit i Češi, kteří již několik let zvažují výstavbu dalších jaderných reaktorů, či Slováci, kteří dokončí třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny v Mochovcích a vidí i prostor pro stavbu dalších bloků v jiných částech Slovenska. Pozadu ale nebude jistě stát ani Francie, kde většina energetické produkce pochází z jaderných elektráren.

Česko má celkem dvě jaderné elektrárny - Dukovany a Temelín. Stále častěji se však hovoří o dostavbě Temelína, kde se momentálně nachází dva jaderné reaktory, ale původní plány počítaly se čtyřmi bloky. Dostavba by údajně mohla vyřešit nedostatek elektrické energie, který Česku podle ministerstva průmyslu a obchodu hrozí zhruba v roce 2015. Pokud by nevyrostly další elektrárny, musela by ČR elektřinu dovážet, což by si vyžádalo nemalé finanční prostředky.

Někteří odborníci doporučují, aby se podíl jaderné energie v ČR navýšil. Obnovitelné zdroje totiž mají kapacitu jednotek terrawatthodin, ČR ale spotřebuje ročně elektřinu v desítkách terrawatthodin a do budoucna to nebude méně, spíš naopak. Pokud by padlo například rozhodnutí o dostavbě Temelína, je zřejmé, že v Bruselu Česko problémy nejspíš nečekají.


Váš názor
 • ČTK: V Evropské unii pozvolna začíná renesance jaderné energie
  16.10.2007 11:19

  Jen by mne zajímalo co tomu říkají naši ekoteroriste včele s rakouským zaprodancem p. Bursíkem.
 • zajímal by mě jeden fakt
  16.10.2007 10:18

  jestliže je postavena jedna jaderná elektrárna, lze u ní stavit další bloky ( otřesy vznikající při stavbě...???)
  dostavba Temelína?
  • Re: zajímal by mě jeden fakt
   17.10.2007 15:49

   No jadernou elektrárnu lze bez problémů postavit vedle stavávající, to se běžně dělá, otřesy při stavbě nejsou takové aby to představovalo jakýkoliv problém.. A v případě Temelína je taková dostavba i výhodná, neboť všechny pomocné provozy jsou dimenzovány na bloky 4 ..
   • Temelín
    17.10.2007 18:26

    Já osobně bych si rozšíření Temelína přál. Už jenom kvůli Rakousku. Jak říká stará moudrost: "Jak je ti Rakousko...? Ouzko....
    -mk
Aktuální komentáře
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data