Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Recese: Proč jsou akcioví investoři optimističtější, než ti dluhopisoví?

Recese: Proč jsou akcioví investoři optimističtější, než ti dluhopisoví?

10.3.2008 13:06

Nejednou se akcioví investoři radují, zatímco ti dluhopisoví jsou nervózní – typickým příkladem jsou některé LBOs. V této chvíli mají dluhopisoví investoři ale úplně rozdílný pohled i na to, jak špatné je to s korporátním světem. Např. podle Credit Derivatives Research má dluhopisový trh daleko hlubší obavy z budoucnosti, než trh akciový. Jedním z ukazatelů je např. to, že indexy v USA jsou 10%-15% pod vrcholem z listopadu minulého roku. Ale dluhopisové spready (korporátní vs. treasury) jsou nejvýše od roku 1996. Dalším příkladem jsou ceny na trhu credit default swaps, kde lze za roční poplatek „vyměnit“ riziko nesplacení úvěru s protistranou. Podle Businesweek nyní stojí toto svého druhu pojištění 1,6% nominální hodnoty dluhopisů do doby splatnosti pět let – prudký nárůst z 0,3% placených před rokem.

Přes možné rozdílné váhy problémového finančního sektoru na jednotlivých trzích (akcie vs. dluhopisy) je tento rozdíl pozoruhodný. Jde o to, kdo situaci odhaduje lépe – akciové, nebo dluhopisové trhy? Možnou odpověď nabízí výzkum Deutsche Bank (71 EUR, 0,24%) zabývající se tím, jaké pravděpodobnosti bankrotů implikují současné spready. V principu platí, že čím vyšší je pravděpodobnost bankrotu, tím vyšší výnos musí dluh dané firmy nabízet. Tento výnos musí být tak vysoký, abychom při koupi mnoha podobných dluhopisů stále vydělali (tj. výnosy nebankrotujících firem více než vyváží ztráty na bankrotech). Podle výpočtů Deutsche Bank byly výnosy korporátních dluhopisů ještě před rokem tak nízko, že implikovaly čisté ztráty i kdyby míra bankrotů byla nejmenší v historii. Naopak, tento rok jsou spready tak vysoko, že investoři peníze vydělají, i kdyby byla míra bankrotů na nejvyšší úrovni v historii. Jinak řečeno, současné spready implikují, že nesplaceno bude 19% dluhopisů v indexu iBoxx Dollar Liquid Investment Grade. Přitom nejvyšší míry nesplácení zde byla historicky 2,4% a průměr je 0,8%.

Buď se tedy dluhopisoví investoři mýlí a korporátní dluhopisy nyní představují jedny z nejpodhodnocenějších aktiv. Nebo nás podle uvedených čísel nečeká recese v USA, ale velká a dlouhodobá krize a akcie ještě před sebou mají cestu dolů.

P.S. Je nyní módou šmahem zatracovat všechny výzkumy a analýzy finančních institucí s tím, že jejich celková kredibilita je zničena tím, kam se dostaly svými špatnými investicemi. Ani já bych s některými pohledy nesouhlasil, zejména s těmi, když někdo od stolu v New Yorku vynáší přehnaně silné soudy o regionech, které zná v lepším případě z mapy a několika agregátních čísel. Na druhou stranu jsem ale přesvědčen, že by mnohé finanční instituce, které jsou nyní v problémech, na tom byly lépe, kdyby naopak svým vlastním nezávislým výzkumům (pokud takové mají) věnovaly více pozornosti. Hodně současných problémů souvisí s onou slepou honbou za výnosy z minulých let, z neznalosti, či záměrné ignorance neberoucí ohledy na viditelné riziko.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data