Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Má smysl vyhazovat ředitele?

Má smysl vyhazovat ředitele?

11.3.2008 14:25

Po Citigroup (20 USD, -5,83%), Merill Lynch a dalších nyní díky problémům spojeným se subprime krizí čelí tlaku některých akcionářů na odstoupení Marcel Ospel – ředitel UBS (31 CHF, 6,34%). Ten sám přiznal chyby UBS s tím, že se pokusí napravit poškozenou reputaci opatrnosti až averze vůči riziku, kterou banka doposud měla. Současná vlna, či alespoň vlnka, propouštění CEOs pak v investorovi vyvolává otázku, jaký smysl toto má. Tj. má výměna ředitele vliv na hodnotu a cenu akcií, či je v lepším případě jen pomstou akcionářů, bez vlivu na cenu jejich akcií. Je přitom jasné, že tato otázka není relevantní jen pro rozbouřenější doby, jako je tato – propouštění a výměny CEOs hrají významnou roli stále – dobrým příkladem mezi celosvětovými blue chips je Hewlet Packard (47 USD, -1,27%).

Primárně uvedené záleží na tom, jaký vliv na chod společnosti vlastně CEO má – hraje klíčovou roli pro fungování společnosti (v souladu s tím jak je někdy glorifikována postava CEO), nebo je ve skutečnosti velkým, ale stále jedním z mnoha koleček v celkovém neustále se měnícím systému? CEO by měl být zodpovědný za strategii i za to, že je tato dobře implementována. Pokud je strategie společnosti špatná, není nad čím přemýšlet. Co se týče implementace, je otázka složitější – CEO sám nic neimplementuje, jen vybírá, motivuje, ovlivňuje lidi, kteří vybírají, ovlivňují a motivují další, atd.

Reakce akcie na změnu CEO je pak podle dat primárně dána tím, jestli odchází, nebo je odejit. Pokud odchází, je reakce trhu obvykle negativní. Není tak výjimkou, že firmy obvykle informují o tomto kroku spolu s nějakou cenu akcie podporující zprávou (týkající se např. dividend). Negativní reakce trhu pak bývá úplně negována, pokud se informace o odchodu pojí s informací o nástupci, který je trhem vnímán jako kompetentní. Negativní reakce trhu na odchod CEO může přitom odrážet zejména to, že trh interpretuje jeho odchod jako indikaci (reflexi insider informace) špatného stavu firmy, výhledu, apod.

Pokud je CEO odejit, záleží, jak je jeho činnost (jím vybraná strategie a její implementace) vnímána trhem. Významnou roli pak hraje opět to, kdo je jmenován nástupcem. Za zajímavou v této souvislosti považuji studii „Replacement of Executives and Corporate Culture“ (Braendle, 2005). Ta se dívá na vliv výměny trenéra na výkon fotbalových mužstev s tím, že dobře odráží obecný problém vlivu změny v top managementu na výkonnost týmu. Jejím jednoznačným závěrem je to, že změna ve vedení (tj.změna trenéra) po období špatné výkonnosti nemá vliv na výkony mužstva po výměně. Potvrzuje tak mimo jiné na začátku zmíněnou možnost, že CEO nemá na chod společnosti takový vliv, jak se často předpokládá. Tj. jeho vliv je malý relativně k významu korporátní kultury a s ní spojenými faktory, respektive jeho vliv se v této klíčové oblasti projeví až za dlouho.

Jiří Soustružník


Váš názor
  • jistěžě to smysl má..
    11.3.2008 14:55

    pokud management nedokáže určit racionální limity růtu banky, at už v oblasti úvěrů či jiné a nutí své podřízené k tomu aby půjčovali "všem", pak míra jeho odpovědnosti je velká..je jen otázka do jaké míry tlak managementu na růst banky je kopií tlaku akcionářů..pak by se viníci měli hledat právě mezi nimi
    ..
Aktuální komentáře
13.12.2017
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar u 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba