Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Má smysl vyhazovat ředitele?

Má smysl vyhazovat ředitele?

11.03.2008 14:25

Po Citigroup (20 USD, -5,83%), Merill Lynch a dalších nyní díky problémům spojeným se subprime krizí čelí tlaku některých akcionářů na odstoupení Marcel Ospel – ředitel UBS (31 CHF, 6,34%). Ten sám přiznal chyby UBS s tím, že se pokusí napravit poškozenou reputaci opatrnosti až averze vůči riziku, kterou banka doposud měla. Současná vlna, či alespoň vlnka, propouštění CEOs pak v investorovi vyvolává otázku, jaký smysl toto má. Tj. má výměna ředitele vliv na hodnotu a cenu akcií, či je v lepším případě jen pomstou akcionářů, bez vlivu na cenu jejich akcií. Je přitom jasné, že tato otázka není relevantní jen pro rozbouřenější doby, jako je tato – propouštění a výměny CEOs hrají významnou roli stále – dobrým příkladem mezi celosvětovými blue chips je Hewlet Packard (47 USD, -1,27%).

Primárně uvedené záleží na tom, jaký vliv na chod společnosti vlastně CEO má – hraje klíčovou roli pro fungování společnosti (v souladu s tím jak je někdy glorifikována postava CEO), nebo je ve skutečnosti velkým, ale stále jedním z mnoha koleček v celkovém neustále se měnícím systému? CEO by měl být zodpovědný za strategii i za to, že je tato dobře implementována. Pokud je strategie společnosti špatná, není nad čím přemýšlet. Co se týče implementace, je otázka složitější – CEO sám nic neimplementuje, jen vybírá, motivuje, ovlivňuje lidi, kteří vybírají, ovlivňují a motivují další, atd.

Reakce akcie na změnu CEO je pak podle dat primárně dána tím, jestli odchází, nebo je odejit. Pokud odchází, je reakce trhu obvykle negativní. Není tak výjimkou, že firmy obvykle informují o tomto kroku spolu s nějakou cenu akcie podporující zprávou (týkající se např. dividend). Negativní reakce trhu pak bývá úplně negována, pokud se informace o odchodu pojí s informací o nástupci, který je trhem vnímán jako kompetentní. Negativní reakce trhu na odchod CEO může přitom odrážet zejména to, že trh interpretuje jeho odchod jako indikaci (reflexi insider informace) špatného stavu firmy, výhledu, apod.

Pokud je CEO odejit, záleží, jak je jeho činnost (jím vybraná strategie a její implementace) vnímána trhem. Významnou roli pak hraje opět to, kdo je jmenován nástupcem. Za zajímavou v této souvislosti považuji studii „Replacement of Executives and Corporate Culture“ (Braendle, 2005). Ta se dívá na vliv výměny trenéra na výkon fotbalových mužstev s tím, že dobře odráží obecný problém vlivu změny v top managementu na výkonnost týmu. Jejím jednoznačným závěrem je to, že změna ve vedení (tj.změna trenéra) po období špatné výkonnosti nemá vliv na výkony mužstva po výměně. Potvrzuje tak mimo jiné na začátku zmíněnou možnost, že CEO nemá na chod společnosti takový vliv, jak se často předpokládá. Tj. jeho vliv je malý relativně k významu korporátní kultury a s ní spojenými faktory, respektive jeho vliv se v této klíčové oblasti projeví až za dlouho.

Jiří Soustružník


Váš názor
  • jistěžě to smysl má..
    11.03.2008 14:55

    pokud management nedokáže určit racionální limity růtu banky, at už v oblasti úvěrů či jiné a nutí své podřízené k tomu aby půjčovali "všem", pak míra jeho odpovědnosti je velká..je jen otázka do jaké míry tlak managementu na růst banky je kopií tlaku akcionářů..pak by se viníci měli hledat právě mezi nimi
    ..
Aktuální komentáře
28.09.2020
14:34Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
13:20EU tlačí na regulaci kryptoměn a digitálních financí, jako argument jí slouží Wirecard
11:12FT: Proč by dobré zprávy mohly být špatnou zprávou pro Big Tech
10:22Zrušení superhrubé mzdy: podle premiéra navždy, efektivní zdanění jen na dva roky
9:37Trump zasáhl sankcemi vůči čínské SMIC (-8 %) srdce tamního čipového průmyslu
8:21Bloomberg: Jsou baterie obchodní válkou, kterou už Čína vyhrála?
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data