Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Majitel OKD stále nerozhodl o uvedení akcií na burzy

ČTK: Majitel OKD stále nerozhodl o uvedení akcií na burzy

11.3.2008 16:12
Autor: 

Praha 11. března (ČTK) - Společnost New World Resources (NWR), která je vlastníkem černouhelné společnosti OKD, zatím nerozhodla o financování rozvoje uvedením akcií na burzy a nechává tak investory v napětí. Současná zdrženlivost majitelů NWR, zřejmě nejočekávanějšího veřejného úpisu akcií v tuzemsku, není podle analytiků kvůli situaci na kapitálových trzích nijak překvapivá, vyplývá ze zjištění ČTK.

"New World Resources trvale zvažuje různé možnosti financování, včetně možnosti primární emise akcií. Žádné definitivní rozhodnutí v tomto směru však zatím nepadlo," uvedl finanční ředitel NWR Marek Jelínek s tím, že dlouhodobý cíl akcionářů NWR uvést ve vhodný okamžik akcie na kapitálové trhy se nezměnil.

Akcie na burzách se letos topí ve ztrátách kvůli obavám z recese ve Spojených státech, největší ekonomiky světa. Řada podniků proto záměry přehodnotila. "Mnoho firem se díky masivnímu poklesu trhů a zvýšené volatilitě akciových indexů rozhodla plány na případný vstup na burzu minimálně pozdržet, v horším případě odložit," poukázal šéf správy majetku banky Sal.Oppenheim Petr Žabža.

Optimálně připravená zatím nemusí být ani OKD. "Samotná společnost OKD má sice skvělou finanční kondici, ale také má omezené těžební kapacity. Pro dlouhodobě orientované akciové investory by mohla stávající struktura této těžařské skupiny představovat riziko v podobě takzvaného vysychajícího pramene tržeb," upozornil portfolio manažer A&CE Global Finance Radek Létal.

Na pražské burze je nedostatek kvalitních akcií a případný příchod OKD by byl výrazným oživením. "V současnosti lze brát případnou primární emisi akcií NWR jako událost číslo jedna, bude ovšem záležet jak velkou váhu přidělí společnost pro trh v ČR," mínil makléř firmy BH Securities Peter Čaputa.

Vstup NWR na burzy může podle odhadu analytika Raiffeisenbanky Jindřicha Svátka přijít nejdříve na podzim. Podmínkou ale je zlepšení vývoje na světových trzích a také skutečný zájem vlastníka OKD o tento způsob financování. Podle Létala budou pro případnou úspěšnou primární emisi akcií NWR klíčové dva faktory. Vedle odeznění globální finanční krize by to byl nějaký akviziční úspěch NWR, který by podpořil "prodejní příběh" akcie a přilákal investory.

NWR je s objemem 13,5 milionů tun prodaného uhlí za rok 2006 jedním z největších producentů černého uhlí ve střední Evropě. Předloňské výnosy NWR činily 37,3 miliardy a hrubý provozní zisk EBITDA 8,2 miliardy korun. NWR je nizozemská společnost, jejímž jediným vlastníkem je kyperská RPG Industries SE ovládaná skupinou investorů včetně podnikatele Zdeňka Bakaly. Loňské výsledky by NWR měla podle Jelínka oznámit koncem dubna.


Váš názor
 •  
  11.3.2008 17:02

  ten na te fotce to je bakala?
  VSE LIMITED
  •  
   11.3.2008 17:02

   to spíš bude Emil z vyvolených
   VSE LIMITED
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data