Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Inflace v červnu v souladu s prognózou, v nejbližších měsících však nelze očekávat plynulý pokles

ČNB: Inflace v červnu v souladu s prognózou, v nejbližších měsících však nelze očekávat plynulý pokles

8.7.2008 13:15
Autor: 

Podle dnes zveřejněných údajů dosáhla meziroční inflace v červnu 2008 hodnoty 6,7 %, když oproti květnu poklesla o 0,1 procentního bodu. Inflace se tak stále nachází významně nad horním okrajem tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. Nad horním okrajem tolerančního pásma inflačního cíle se nadále pohybuje i tzv. měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární vliv změn nepřímých daní, která v červnu dosáhla meziroční hodnoty 4,5 %. Primární dopady změn nepřímých daní k celkové inflaci v červnu přispěly více než dvěma procentními body.

Meziměsíčně cenová hladina v červnu 2008 vzrostla o 0,2 %. Její vývoj ovlivnilo zejména další zvýšení cen pohonných hmot. Vedle toho rostly ceny dovolených vlivem začínající letní sezóny a ceny služeb souvisejících s bydlením. Rostly též některé druhy potravin, mezi nimi pak zejména ceny brambor v důsledku obvyklého sezónního přechodu ze starých na nové brambory. Na druhé straně klesly ceny plodové zeleniny, chleba, vajec, mléka a mléčných výrobků. Snižující vliv na vývoj spotřebitelských cen měl i pokles cen automobilů, motocyklů, mobilních telefonů a elektroniky.

Meziroční inflace v červnu 2008 odpovídá aktuální prognóze ČNB. Podle předběžných propočtů byl vyšší než očekávaný růst cen pohonných hmot kompenzován nižším růstem cen potravin, při jen nepatrně vyšší korigované inflaci bez pohonných hmot ve srovnání s prognózou. Prognóza regulovaných cen a dopadů změn nepřímých daní se naplnila.

Přestože je inflace v červnu v souladu s prognózou ČNB, nelze patrně v nejbližších měsících očekávat její plynulý pokles, jak ČNB až dosud předpokládala. V nejbližších měsících bude totiž zřejmě cenový vývoj negativně ovlivněn dopady nečekaně rychle rostoucích cen ropy na světových trzích. Ty se odrazí v pokračujícím zvyšování cen pohonných hmot a v regulovaných cenách zemního plynu, jejichž zvýšení od 1. července již bylo avizováno. Stejným směrem bude na inflaci působit větší promítnutí zvýšených spotřebních daní v cenách cigaret. Ve výsledku se tak inflace v letních a podzimních měsících pravděpodobně opět zvýší na úroveň kolem 7 %. V závěru roku však dojde k obnovení klesajícího trendu ve vývoji inflace a ta by měla v roce 2009 klesnout zpět na nízké hodnoty odpovídající cílům ČNB. K tomu jí dopomůže mimo jiné aktuálně výrazně posilující kurz koruny, který začíná působit silně protiinflačním směrem.

Komentář je kompletním zněním vyjádření ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v červnu 2008


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  9.7.2008 9:20

  Jediný z ČNB to vidí dobře pan Hampl. Koruna roste naprosto přirozeným vývojem, a ne vinou žádné spekulace. Naopak inflace je značná. Proto si myslím že nejlepší je zvýšení sazeb. Inflace je vidět zejména na jídle - tj. především domácích produktech. Takže problém je především u nás. A neovlivňuje nás vývoj jinde.
  •  
   9.7.2008 9:24

   ....Nezvyšovat sazby v obavách, že to dopadne na české firmy také není na místě. Nezaměstnanost je nyní nejnižší, firmám se daří dobře a ještě chybí pracovní síla na trhu práce. Zvýšení o 0,25% by firmám příliš neuškodilo.
   mpixel
   •  
    9.7.2008 9:32

    To že některá firma zkrachuje tím, že své nekonkurenčněschopné výrobky již do EU díky silné koruně neprodá je jen ozdravná kůra. Trh práce to mírně odblokuje a dá se prostor zdravým firmám. Opravdu v silné koruně problém nevidím.
    •  
     9.7.2008 11:27

     Nekonkurenceschopne firmy se v exportnim odvetvi uz delsi dobu nepohybuji. A soucasna situace podrazi nohy i tem zdravym, o nejakem uvolneni prostoru muze byt rec leda v ramci prebirani pozic ceskych exporteru jejich zahranicnimi konkurenty.
     sf
     •  
      9.7.2008 14:46

      Kdy je firma konkurenceschopná je relativní pojem. je to jiné při 24Kč/€ nebo 20Kč/€. Tak jak koruna bude posilovat budou "postupně" některé firmy odpadat. (v součtu, některé se budou i zakládat). Takže ano, firma co není schopná se udržet za 24Kč/€ odpadne a bude nahrazena. To je přirozený vývoj. Pokud by takových odpadlíků bylo víc, posilování koruny to zastaví. Vše je jen přirozený a postupný vývoj.
      mpixel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
General Electric Co (12/16 Q4, Bef-mkt)
7:00Telia Co AB (12/16 Q4)
7:02SAP SE (12/16 Q4)
7:20Volvo AB (12/16 Q4)
7:30Daimler AG (12/16 Q4)
7:30Telefonaktiebolaget LM Ericsson (12/16 Q4)
12:30Honeywell International Inc (12/16 Q4)
13:00Moody's Corp (12/16 Q4)
13:58McDonald's Corp (12/16 Q4)