Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké finanční „znárodňování“ pokračuje

Americké finanční „znárodňování“ pokračuje

22.07.2008 17:26

Otřesy na americkém finančním trhu pokračují již téměř rok a zdá se, že americkým úřadům dochází trpělivost. Na jaře 2008 americký FED poprvé v historii „otevřel okno“ pro krátkodobé finacování i investičním bankám (a ne jen těm bankám, které sbírají vklady obyvatel). V létě přišlo pokračování: FED se společně s ministerstvem financí USA rozhodl odstranit jakékoliv pochybnosti o přiměřené kapitalizaci dvou gigantických finančních institucí, které garantují a re-financují hypotéky milionů amerických domácností. Jde o Fannie Mae a Freddie Mac, důvěrně zvané Fannie a Freddie.

Fannie byla zřízena v roce 1938 jako vládní instituce, podporující rozvoj hypotéčního trhu. V roce 1968 byla Fannie „privatizována“ a od té doby je obchodována na newyorské burze. Freddie Mac vznikl v roce 1970 aby, de facto, doplnil funkci Fannie Mae a nakupoval hypotéky od bank. Fannie a Freddie financují jen „prime mortgages“, takže nejsou vystaveny riziku sub-prime hypoték tak, jako některé soukromé banky v USA. Obě instituce jsou privátní, ale trh je vždy považoval za „too big to fail“ a tedy garantované vládou.

Problémy s Fannie a Freddie vyplývají z jejich speciálního statutu soukromých společností, ale s implicitní garancí vlády. Protože byly tak regulované, Fannie a Freddie nemusely vytvářet takové rezervy jako „normální banky“. Ale protože trh s nemovitostmi v USA je v opravdu hluboké krizi, i „prime“ hypotéky z portfolia Fannie a Freddie začínají kolabovat. Díky nízkým rezervám jsou tak obě instituce nakonec ve stejně obtížné situaci jako jejich méně regulovaní konkurenti.

V červneci 2008 se ukázalo, jakou cenu má implicitní vládní garance Fannie a Freddie. Americké ministerstvo financí slíbilo do obou instutucí přidat kapitál, pokud bude třeba až 15 miliard dolarů. FED pak zpřístupnil své finanční okno i pro Fannie a Freddie. To znamená, že obě instituce si mohou půjčovat od FEDu bez omezení, za nízkou sazbu (v současnosti 2,25 %). A co je lepší, FED přijímá jako zástavu cokoliv, včetně hypoték a jejich různých derivátů.

Ukazuje se tedy, že i americká vláda, má-li volbu, dává přednost mimo-rozpočtovým trikům před logičtější a pravděpodobně levnější variantou: Fannie i Freddie nemohou zároveň dotovat hypotéky a zároveň se tvářit jako normální soukromé firmy. Když se ukázalo, že Fannie i Fredie mohou mít finanční problémy, americká vláda zvolila složitý model rekapitalizování a dotování těchto dvou institucí. Ukazuje se, že jarní rozhodnutí zachránit před bankrotem (relativně malou) investiční banku Bear Stearns bude mít brzké opakování v mnohem větším měřítku.


Váš názor
 •  
  04.09.2008 13:27

  O tom sociku má te předešlí přispěvek pravdu a je to ještě horší, ve které zemi EU dotuje stát cenu benzínu? Prostě oni žijí na úkor celého ekonomického světa a nechtějí lyšet pravdu a udělat si tam pořádek jinak by se jejich ekonomika zhroutila. A zase začuchal v Gruzii naftu tk se do toho pletou. Nic jiného v tom nní. V Afganistánu a Iraku jim to nevychází tak zase někde jinde. Je to jak to přísloví "nahoře huj, dole fuj". A stále si myslí, jaský kingové jsou to a ta naše vláda (né celá) jim stále leze do ři.. .
  krtek
 • proč ty uvozovky
  25.07.2008 13:00

  vždyt je to pravda... to je tak těžké přijmout realitu? njn, pravda bolí... v USA řádí socík skoro jako ve Francii... Ještě pár let, a zbourají pomníky Otcům zakladatelům a prohlásí jejich myšlenky za ohavnost a nesmysly... welcome in the machine...
  praguemonk
Aktuální komentáře
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data