Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stabilizovaný v kritickém stavu

Stabilizovaný v kritickém stavu

01.12.2008 15:47

Dluhopisoví analytici a investoři byli doposud lepší v predikci budoucnosti, než my na trzích akciových. Např. už na podzim minulého roku bylo jasné, že dluhopisový trh má daleko hlubší obavy z budoucnosti, než trh akciový. Současný pohled na to, co nám nyní říkají fixní instrumenty, je sice poněkud rozdílný než před několika týdny, stále ale vyznívá negativně.

Graf ukazuje vývoj (současný stav – ten před rokem) klíčové sazby Fed, LIBOR a výnosů dlouhodobých dluhopisů finančních institucí s ratingem AAA (ne HA HA HA, jak by se mohlo zdát při zkoumání kvality ratingů u strukturovaných produktů).

key rates

Zdroj: Bloomberg

LIBOR (jeden z nejdůležitějších indikátorů stavu mezibankovního trhu v USA i západní Evropě) po svém negativním odpoutání se od klíčové sazby Fed před cca měsícem, začal konečně klesat. To je v souladu s vývojem TED spreadu (rozdíl mezi krátkodobým nákladem financování bank a státu - USA). Ač ten je stále vysoko, spadl již ze závratných říjnových výšin. S trochou odvahy se toto dá nazvat určitou stabilizací na mezibankovním trhu a posunem k lepšímu.

Graf ukazuje i to, že po prudkém nárůstu klesá i výnos dlouhodobých AAA dluhopisů finančních institucí. Drží se kvůli pokračující vysoké rizikové prémii ale stále velmi vysoko. Pokles byl způsoben zejména poklesem bezrizikové složky tohoto výnosu (viz níže) a celkově zůstávají rizikové korporátní spready na úrovních implikujících vysokou míru bankrotů.

Minulý týden pak spadl výnos dlouhodobých státních dluhopisů (tj. bezrizikových dluhopisů) ve Spojených státech pod 3 % - úroveň nejnižší za posledních 50 let. Podobná je situace ve VB a Německu. V principu bychom se měli z tohoto poklesu radovat, protože tyto jsou základem pro určení požadované míry návratnosti (a tudíž i jejich ceny) na širokou škálu dalších aktiv – včetně akcií. Dlouhé státní dluhopisy nyní ale reflektují zejména pokračující hlad investorů po kvalitě – tj. minimálním riziku. Tato neochota investovat do rizika se pojí s vysokou očekávanou mírou bankrotů a generuje vysoké rizikové prémie zmíněné výše. Ty pak efektivně znemožňují možný rozjezd na celém trhu dlouhodobého financování – obvykle dobře aproximují i situaci v oblasti bankovních úvěrů i prémie v oblasti akciového financování.

Růst cen (pokles výnosů) dlouhodobých státních dluhopisů je ale navíc podporován zhoršujícím se výhledem ohledně globálního růstu. Ten se promítá do inflačních očekávání, respektive nyní bychom mohli hovořit spíše o deflačních očekáváních. Vývoj tak ve zmiňovaných zemích (a i jinde) začíná připomínat situaci v Japonsku 90. let, kdy se také spojil prospekt nízké inflace se silnou averzí vůči riziku. To bylo reflektováno v nízkých výnosech dlouhodobých státních dluhopisů (i nyní tam tyto vynášejí kolem 1,5 %), které ale nevedly k oživení (byly důsledkem, ale nestaly se příčinou).

I z pohledu akciového investora je tak pozitivní určitá stabilizace na mezibankovním trhu. Dalo by se ale říci, že pacient je po Lehmanovském infarktu sice stabilizovaný, ale stále v kritickém stavu. O kritičnosti hovoří jak vysoké rizikové prémie, tak dlouhodobé státní dluhopisy. Pokles jejich výnosů reflektuje jak vysokou averzi vůči riziku (ústící v ony prémie), tak zhoršující se růstový výhled. Možno jen věřit, že zde se dluhopisový trh mýlí jako v roce 2003, deflace nehrozí a výnosy půjdou brzy o něco nahoru.
 
Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - Index filadelfského Fedu
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
    16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m