Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investiční tutovky pro tento rok

Investiční tutovky pro tento rok

19.01.2009 15:55

Soudě podle médií se v posledních týdnech upevňuje názor, že na trhu státních dluhopisů (zejména v USA) se vytvořila cenová bublina (tj. jejich výnosy jsou neudržitelně nízko) a naopak ceny na trhu korporátních dluhopisů jsou velmi nízko (jejich výnosy jsou příliš vysoko). Investičními tutovkami pro tento rok by tak podle nemála komentářů měl být prodej státních dluhopisů a nákup těch korporátních.

1. Státní dluhopisy

Ceny na uvedených segmentech dluhopisového trhu jsou skutečně na výjimečných úrovních. Desetileté německé státní dluhopisy vynáší něco přes 3 %, americké přes 2 %. Pro opětovný nárůst výnosů (a pokles cen) pak skutečně hovoří několik relevantních faktorů. Státní výdaje budou dosahovat mimořádných rozměrů, vlády musí obstarat peníze na dluhopisovém trhu, který takovou poptávku nemusí absorbovat bez významného nárůstu výnosů (nebo vůbec). V případě některých zemí roste i riziková prémie, tak, jak se snižuje jejich rating, nebo roste pravděpodobnost jeho snížení (Řecko, Irsko, Španělsko). Nízké výnosy jsou také ospravedlnitelné jen pokud se po dlouhou dobu bude inflace pohyboval na velmi nízkých úrovních. To v podstatě znamená, že po dlouhou dobu nenastane ekonomické oživení.

I tak ale dlouhodobé nízké výnosy u kredibilních státních dluhopisů nejsou nemožné – nelépe to snad dokazuje případ Japonska. Následující graf ukazuje dlouhodobý vývoj sazeb a výnosů vládních dluhopisů v Japonsku; červeně jsem do něj vyznačil současný výnos 10 letých státních dluhopisů v USA:

bonds

Zdroj: MMF, International Financial Statistics

Přirozeně, že jde o zkratkovitý pohled. Pokud se s ním ale spokojíme, vidíme, že cca od roku 1996 se výnosy státních dluhopisů dlouhodobých pohybují pod současným výnosem v USA (a to většinou výrazně). Tj. v principu není pro ekonomiku nemožné mít po velmi dlouhou dobu výnosy státních dluhopisů na velmi nízké úrovni. „Stačí“ pro to jen dlouhodobě stagnující domácí a zahraniční poptávka spotřebitelů a firem a špatně fungující finanční sektor – tj. podmínky, které zatím sedí .

2. Korporátní dluhopisy

Přestože rizikové spready u korporátních dluhopisů v posledních dnech trochu klesly, jsou stále na vysoké úrovni. Přímo tak odráží očekávanou vysokou míru bankrotů. Např. Moody’s odhaduje, že 15,3 % firem nebude v USA v roce 2009 schopno splácet dluhy, v Evropě by to mělo být 18,3 % (na konci roku 2008 jsme byli na 4 %). Počet bankrotů je ale nyní v podstatě nepredikovatelný (predikce jsou soustavně upravovány směrem vzhůru) stejně, jako hloubka celosvětového oslabení ekonomiky. Víme jen, že bude velmi vysoký. Spready u dluhopisů tak jsou sice vysoké k historickým standardům, již hodně finančně-ekonomických standardů již ale během posledních měsíců padlo – stalo se pro posuzování současné situace irelevantní.

3. Tedy žádné tutovky…

Z výše uvedených důvodů mi ani jedna z uvedených „tutovek“ jako jistota nepřipadá. Situace na dluhopisových trzích (tj. spojenými nádobami averze k riziku spojené státní a korporátní dluhopisy) jen vykresluje očekávání skutečně těžké ekonomické situace. Dluhopisy tak zatím neodráží předpoklad “protrpeného prvního pololetí roku 2009 a velkého rozletu v druhé půlce“. Uvedené „tutovky“ jsou tedy relevantní, ale riziko s nimi spojené je poměrně výrazné – případný výdělek na nich tak rozhodně nebude „obědem zadarmo“.

Podotýkám také, že korporátní dluhopisy, respektive jejich rizikovější část, se pak již ve svém rizikovo-výnosovém profilu do značné míry překrývají s některými typy akcií (větší necyklické společnosti, platící dividendu). Korporátní dluhopisy tak jsou z mého pohledu nyní asi tak podhodnocené, jako mnohé akcie. Tj. z dlouhodobého hlediska jistě ano, z pohledu příštích měsíců to ale v podstatě není možno říci. A opět připomínám, že ti, co operují na dluhopisových trzích, byli doposud výrazně lepší v predikci budoucnosti, než my na trzích akciových.
 
Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data