Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zájem investorů se od vládních bondů pozvolna obrací ke kvalitním korporátním dluhopisům

Zájem investorů se od vládních bondů pozvolna obrací ke kvalitním korporátním dluhopisům

28.5.2009 16:41
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

S ústupem paniky ze světových finančních trhů vládní cenné papíry pozvolna přicházejí o svůj „sex appeal“ a snadný odbyt. Hledání odpovídajícího mixu výnosnosti a rizika opět nahrazuje jednostrannou orientaci na co nejbezpečnější investici. Rally na akciových trzích v uplynulých týdnech vedou k otázce, jak velké zisky zbývají v nabídce akciových trhů pro následující týdny a měsíce. Čím více roste „přeprodanost“ a zhoršuje se situace na trhu státních dluhopisů (viz ZDE), tím více se zájem investorů znovu upíná ke kvalitním firemním dluhopisům, které mohou nabídnout v průměru dvojnásobný výnos ve srovnání s vládními papíry.

„Klienti se obracejí od vládních papírů ke korporátním,“ potvrzuje Mark Kiesel, výkonný ředitel Pimco. Podle dat agentury S&P se v průběhu posledních pěti měsíců zúžil spread ve výnosnosti mezi korporátními dluhopisy hodnocenými na investičním stupni vůči vládním bondům na 399 bazických bodů oproti 589 bps dosaženým 17. prosince 2008. Desetileté firemní dluhopisy jsou ohodnoceny na více než 7 procentech, zatímco 10leté vládní cenné papíry přinášejí 3,74 %. „Dluh na investičním stupni je stále atraktivní,“ uvádějí Kiesel za Pimco a Brendan Burke, portfolio manažer v PNC Total (39,69 EUR, -1,38%) Return, na adresu dluhopisů hodnocených do stupně „BBB“.

Podle Roberta Arnotta, zakladatele a šéfa Research Affiliates, budou tyto bondy opět v portfoliích nahrazovat zejména ty akciové tituly, od kterých se očekávaly jednociferné zisky. „Dluhopisy nabízejí nižší riziko při dosažení aktuálně stejného výnosu jako akcie,“ poznamenává Arnott. Ne všichni experti ale s tímto názorem souhlasí. Todd Burchett, manažer ICON Bond fund, říká, že akcie jsou stále ještě relativně levné oproti dluhu právě proto, že trh dluhopisů jako celek se v nejistém prostředí stále těší větší atraktivitě než akciové trhy.

Zatímco úvěrová schopnost zůstává zapovězena firmám na slabším konci trhu, s nižšími ratingy, pro firmy s investičním stupněm hodnocení jejich dluhové spolehlivosti se bondový trh opět stane funkčním. Z pohledu investorů vidí Chris Brown, portfolio manažer v Pax World Balanced, příležitost ve spotřebitelském sektoru, kde v USA výnos u dluhopisů se splatností v roce 2018 a hodnocením do stupně A dosahuje 5,58 %. Pro srovnání, u dluhopisů na hranici investičního pásma se výnosy pohybují kolem 10 % (například Harley Davidson se splatností v roce 2012 a ratingovým stupněm BBB+).

S tím, jak u nejprestižnějších korporátních dluhopisů lze pozorovat zužování spreadů, rizikově orientovaní investoři začínají pohlížet do nižších ratingových pater. Tam ale Robert Arnott stále vidí příliš velká rizika.

(Zdroj: Investors Business Daily)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data