Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zůstane rozdýchání trhů s půjčkami skrze TARP a další vládní programy jen Geithnerovým přáním?

Zůstane rozdýchání trhů s půjčkami skrze TARP a další vládní programy jen Geithnerovým přáním?

12.06.2009 18:05
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Americké ministerstvo financí povolilo deseti bankám předčasně splatit prostředky vypůjčené z programu TARP v celkovém objemu 68 miliard amerických dolarů. Podle ministra Timothy Geithnera plánované splátky ukazují „velmi hmatatelné přínosy“ záchranných plánů, jako je TARP. „Posílení úvěrování ze strany bank je hlavní mírou úspěchu těchto programů,“ řekl Geithner v americkém Senátu. Pohled na to, jakým bankám a finančním institucím byla poskytnuta podpora, probouzí diskuse, jestli vůbec někdy uvidíme reálný výsledek tohoto „hlavního kritéria úspěchu“.

Ačkoli managementy bank si jistě oddychnou, až se dostanou pryč z přímého vládního dozoru, jen těžko můžeme očekávat, že osvobození těchto bank ze sevření pravidel programu TARP povede ke zvýšení půjček malým a středním podnikům a spotřebitelům tak, jak by si ministr Geithner přál. Mezi desítkou bank jsou dvě primárně investiční banky – Goldman Sachs (144,89 USD, -0,18%) a Morgan Stanley (29,56 USD, 0,24%). Další jsou správci majetku, kteří nepůjčují buď vůbec, nebo jen velmi málo. Jde o State Street (47,38 USD, -0,40%), Bank of New York Mellon, Northern Trust. „Když se podíváte na ten seznam bank, nejde o významné poskytovatele úvěrů, snad s výjimkou JPMorgan (35,25 USD, 0,89%) Chase,“ uvádí Antony Sabino, profesor práva a ekonomie na St. John’s University in Jamaica, N.Y.

Zprávy samotného amerického ministerstva financí tuto myšlenku podporují. V březnu celkem pět investičním firem, které nyní dostaly schválení předčasně splatit půjčky z TARP, vykázalo souhrnný objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů 38 miliard amerických dolarů, o jednu miliardu méně, než v únoru. Oproti tomu BB&T, která je nejmenší z komerčních bank schválených pro předčasné splacení TARPu, má v bilanci 46 miliard USD spotřebitelských úvěrů.

Tři největší poskytovatelé úvěrů – Bank of America (13,45 USD, 3,70%), Wells Fargo (25,2 USD, 0,72%) a Citigroup (3,45 USD, -0,86%), si fondy z programu TARP ponechávají. A nevypadají, že by se chystali nějak spěchat s jejich splacením.

Mezitím trh asset-backed papírů poklesl o 32 % v roce 2007, aby v roce 2008 zcela propadl o 73 %, podle dat Securities Industry Financial Markets Association (SIFMA). Toto zamrznutí, doprovázené přitaženými standardy úvěrů a jejich nízkým poskytováním, znemožnilo mnoha zájemcům získat úvěrové prostředky.

Geithner v prohlášení uvedl, že je přesvědčen o úspěchu i dalších programů jako TALF, které přispějí o obnovení úvěrového toku napříč trhem. TALF poskytuje financování dobře hodnoceným držitelům studentských půjček, kreditních karet a půjček na komerční nemovitosti. „Podpořili jsme spotřebitelské a firemní půjčky restartováním trhů asset-backed papírů, které financovaly téměř polovinu půjček v USA před krizí,“ věří Geihner. „Těchto typů papírů bylo vydáno více ve čtyřech měsících po zavedení programu TALF, než v devíti měsících před jeho spuštěním.“

(Zdroj: Bloomberg, CNNMoney.com, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data