Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ThyssenKrupp – Německý ocelářský gigant spadl do ztráty, tržby klesly o třetinu

ThyssenKrupp – Německý ocelářský gigant spadl do ztráty, tržby klesly o třetinu

14.8.2009 10:35
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Společnost ThyssenKrupp (23,62 EUR, 4,14%) AG, která je největší německou ocelářskou společností, propadla ve svém třetím fiskálním čtvrtletí (= 2Q09) do čisté ztráty v objemu 639 milionů EUR kvůli propadu poptávky po produkci a růstu nákladů. Konsensus trhu počítal se ztrátou o více než třetinu nižší na úrovni 464 milionů EUR, shodné čtvrtletí loni firma uzavřela s čistým ziskem 573 milionů EUR.

ThyssenKrupp letos omezil produkci v reakci na propad poptávky a rostoucí ceny kovů. Celkové tržby společnosti ve 2Q klesly o 34 procent na 9,3 miliardy EUR. Konkurent ArcelorMittal (25,83 EUR, 6,56%), který je celosvětově největším producentem oceli, přitom v červenci oznámil zažehnutí některých pecí v reakci na obnovení poptávky evropských zákazníků, kteří vyčerpali dosavadní zásoby. „Pokles zásob na minimum je nyní hodně diskutované téma, které bude rovnat diskont nakupený v akciích firem sektoru,“ domnívá se analytik Exane BNP Paribas (56,57 EUR, 1,47%) Vincent Lepine, který drží na akcie ThyssenKrupp doporučení „outperform“. „Další růst pravděpodobně přijde s širším oživením poptávky,“ dodal.

ThyssenKrupp v devíti měsících fiskálního roku vyhradil 250 milionů EUR na náklady restrukturalizace včetně propouštění. Čisté zadlužení dosáhlo na konci kvartálu 3,12 miliardy EUR a meziročně tak vyskočilo o 47 procent. Náklady na obsluhu dluhu vzrostly o 181 mil. EUR na 236 mil. EUR. Akcie společnosti v posledních 12 měsících na frankfurtské burze oslabily o 33 procent, stejně jako německého menšího konkurenta Salzgitter (68,59 EUR, 1,18%) AG. Včera akcie posílily o 2,9 % na 22,68 EUR, dnes přidávají další více než 3 procenta.

Firma se kromě produkce oceli v rámci holdingu věnuje také výrobě pro ponorky a výtahy. Prostřednictvím odprodeje některých divizí mimo produkci oceli a reorganizací stávajících pěti organizačních částí do dvou chce firma uspořit na nákladech 500 milionů EUR ročně. Hledá kupce pro divizi Industrial Services a jedná o co nejlepším využití nastávajícího ekonomického oživení pro svoji produkci lodních systémů.

„Globální recese se dotýká naší společnosti ve všech podnikatelských činnostech. Celosvětový propad poptávky, doprovozený poklesem cen oceli na téměř polovinu,“ dodala společnost k výsledkům s tím, že očekává ztrátu za celý rok. Za prvních devět měsíců fiskálního roku dosáhla ztráta 829 milionů EUR v meziročním porovnání se ziskem 1,6 miliardy EUR. Tržby za stejné období klesly meziročně na polovinu z 6,9 miliardy EUR na 3,5 miliardy.

(Zdroj: Bloomberg, AP)


Váš názor
  • to Patria
    14.8.2009 10:56

    vy jste mi nějak optimisticky naladěni, trh čekal ztrátu o 1/3 nižší zní fakt lépe než ztráte je o 50% vyšší než očekávaná, že by Patria podlehla všeobecné euforii :o)
    Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data