Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roach proti nominaci Bernankeho: Lékař obviněný ze zanedbání případu je chválen za objevení zázračného léku

Roach proti nominaci Bernankeho: Lékař obviněný ze zanedbání případu je chválen za objevení zázračného léku

26.8.2009 12:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Známý ekonom Stephen Roach ve Financial Times píše, že Barack Obama provedl jedno ze svých nejdůležitějších pokrizových rozhodnutí: Ben Bernanke bude nominován na druhé období jako prezident Federálního rezervního systému. Jedná se podle jeho názoru o velmi krátkozraké řešení. Zatímco hlavní americký centrální bankéř zaslouží pochvalu za to, že se zachoval kreativně a odvážně při organizování tak nezvykle agresivního monetárního uvolňování, je důležité mít na paměti, že jeho předkrizové činy stejně významně ovlivnily cestu k nejtěžší recesi od roku 1930. Je to jako kdyby lékař obviněný ze zanedbání případu byl chválen za objevení zázračného léku. Možná, že pacient potřebuje nového doktora.

Bernanke se v době předcházející pádu společnosti Lehman dopustil tří kritických chyb. Zaprvé a především byl hluboce spjatý s filosofickým přesvědčením, že centrální banky by měly být ohledně bublin rezervované. V tomto ohledu měl stejný názor se svým předchůdcem, notorickým nafukovačem bublin Alanem Greenspanem, který argumentoval, že monetární autority jsou v nejlepší pozici pro to, aby vyčistily nepořádek po prasklých bublinách aktiv spíše než aby jim předcházely. V důsledku tohoto přístupu udělali oba dva špatné závěry ohledně postbublinových strategií na počátku tohoto desetiletí, které byly implementovány po prasknutí akciové bubliny v roce 2000. Při zpětném pohledu poskytnutí přebytečné likvidity Federálním rezervním systémem v letech 2001 – 2003, které Bernanke schvaloval, hrálo klíčovou roli v nastavení prostředí pro osudný mix bublin na trhu s úvěry a realitami.

Bernanke byl zastáncem teorie „globálního přesycení úsporami“, čímž zprostil Spojené státy viny za jejich náchylnost k bublinám a svalil ji na spořící přebytkové ekonomiky v Asii. Poptávku po dolarových aktivech ze strany zahraničních věřitelů nelze popřít, je však absurdní tyto přebytkové ekonomiky obviňovat z ledabylého chování Američanů, u něhož měla americká centrální banka zakročit. Asijské ekonomiky nemají nic společného s americkým nezodpovědným sklonem ke zvyšování finanční páky u bublin v realitách a používání takto vzniklých příjmů ke spotřebě. Bernankeho argument ohledně přesycení úsporami v jádru spočíval v hluboce usazeném americkém odmítání pohledu do zrcadla a kladení viny na druhé.

Bernanke také věří, že trhy vědí více než regulátoři, což je filosofie, která americkou centrální banku dostala do současných problémů. Exploze derivátů, extrémní zadlužení regulovaných i stínových bank a příliš vysoký objem hypoték byly nešvary, kterým Bernanke i Greenspan bývali mohli zabránit. Oni to však neudělali a složitý a nestálý systém se následně dostal mimo kontrolu.

Nikdo přitom neví, zda současná strategie Federálního rezervního systému bude úspěšná. USA mají to nejhorší z recese zřejmě za sebou, což je výsledkem časem otestovaného a ničím výjimečného cyklu zásob. Nicméně udržitelnost oživení je pochybná – zeptejte se Japonska 20 let po prasknutí tamních bublin. Američtí spotřebitelé jsou na počátku několikaletého utahování opasků vzhledem ke snižování zadlužení a k obnově úspor na důchod. Neobvyklá šíře a synchronizace globální recese omezí možnost růstu taženého exporty.

V roce 2004 Greenspan tvrdil, že strategie zaměření se na důsledky bublin, ne na bubliny samotné, se ukázala být úspěšná. Ve snaze prohlásit krizi za skončenou mohou být Obamova prohlášení podobně předčasná. Bernankeho znovuzvolení je vítanou možností pro širší debatu ohledně monetární politiky v USA. Svět potřebuje centrální bankéře, kteří se problémů vyvarují, ne takové, kteří se specializují na pokrizovou nápravu škod.

Zdroj: FT


Váš názor
 •  
  26.8.2009 15:26

  Roach neuspěje. Bena jednou čeká vyznamenání.
  Vizionář
 • no nevím
  26.8.2009 14:34

  mě seBen B. fakt líbí, má krásný sexy oči a úsměv jak Mona Lisa...A to jestli udělal něco špatně nebo dobře neřeším, reaguji zrovna tak jako akcie poslední dobou...Čím horší výsledky firem, tím je cena akcie vyšší...Možná, že je to i s tou krizí podobně..4ím méně peněz, tím více voňavky..Myslím, že se tomu říkalo navoněná bída
  ZUZKA
Aktuální komentáře
28.5.2018
12:12Nový italský zmatek rozhýbal trhy. Euru nejprve pomohl, ale už ho tlačí níž  
11:57Týdenní výhled: Politické vlny v Itálii a svítání nad schůzkou Trump-Kim. Z USA data z trhu práce  
10:47Brusel se snaží rozdělit Visegrádskou čtyřku. Kam se vydá Praha?
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data