Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roach proti nominaci Bernankeho: Lékař obviněný ze zanedbání případu je chválen za objevení zázračného léku

Roach proti nominaci Bernankeho: Lékař obviněný ze zanedbání případu je chválen za objevení zázračného léku

26.08.2009 12:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Známý ekonom Stephen Roach ve Financial Times píše, že Barack Obama provedl jedno ze svých nejdůležitějších pokrizových rozhodnutí: Ben Bernanke bude nominován na druhé období jako prezident Federálního rezervního systému. Jedná se podle jeho názoru o velmi krátkozraké řešení. Zatímco hlavní americký centrální bankéř zaslouží pochvalu za to, že se zachoval kreativně a odvážně při organizování tak nezvykle agresivního monetárního uvolňování, je důležité mít na paměti, že jeho předkrizové činy stejně významně ovlivnily cestu k nejtěžší recesi od roku 1930. Je to jako kdyby lékař obviněný ze zanedbání případu byl chválen za objevení zázračného léku. Možná, že pacient potřebuje nového doktora.

Bernanke se v době předcházející pádu společnosti Lehman dopustil tří kritických chyb. Zaprvé a především byl hluboce spjatý s filosofickým přesvědčením, že centrální banky by měly být ohledně bublin rezervované. V tomto ohledu měl stejný názor se svým předchůdcem, notorickým nafukovačem bublin Alanem Greenspanem, který argumentoval, že monetární autority jsou v nejlepší pozici pro to, aby vyčistily nepořádek po prasklých bublinách aktiv spíše než aby jim předcházely. V důsledku tohoto přístupu udělali oba dva špatné závěry ohledně postbublinových strategií na počátku tohoto desetiletí, které byly implementovány po prasknutí akciové bubliny v roce 2000. Při zpětném pohledu poskytnutí přebytečné likvidity Federálním rezervním systémem v letech 2001 – 2003, které Bernanke schvaloval, hrálo klíčovou roli v nastavení prostředí pro osudný mix bublin na trhu s úvěry a realitami.

Bernanke byl zastáncem teorie „globálního přesycení úsporami“, čímž zprostil Spojené státy viny za jejich náchylnost k bublinám a svalil ji na spořící přebytkové ekonomiky v Asii. Poptávku po dolarových aktivech ze strany zahraničních věřitelů nelze popřít, je však absurdní tyto přebytkové ekonomiky obviňovat z ledabylého chování Američanů, u něhož měla americká centrální banka zakročit. Asijské ekonomiky nemají nic společného s americkým nezodpovědným sklonem ke zvyšování finanční páky u bublin v realitách a používání takto vzniklých příjmů ke spotřebě. Bernankeho argument ohledně přesycení úsporami v jádru spočíval v hluboce usazeném americkém odmítání pohledu do zrcadla a kladení viny na druhé.

Bernanke také věří, že trhy vědí více než regulátoři, což je filosofie, která americkou centrální banku dostala do současných problémů. Exploze derivátů, extrémní zadlužení regulovaných i stínových bank a příliš vysoký objem hypoték byly nešvary, kterým Bernanke i Greenspan bývali mohli zabránit. Oni to však neudělali a složitý a nestálý systém se následně dostal mimo kontrolu.

Nikdo přitom neví, zda současná strategie Federálního rezervního systému bude úspěšná. USA mají to nejhorší z recese zřejmě za sebou, což je výsledkem časem otestovaného a ničím výjimečného cyklu zásob. Nicméně udržitelnost oživení je pochybná – zeptejte se Japonska 20 let po prasknutí tamních bublin. Američtí spotřebitelé jsou na počátku několikaletého utahování opasků vzhledem ke snižování zadlužení a k obnově úspor na důchod. Neobvyklá šíře a synchronizace globální recese omezí možnost růstu taženého exporty.

V roce 2004 Greenspan tvrdil, že strategie zaměření se na důsledky bublin, ne na bubliny samotné, se ukázala být úspěšná. Ve snaze prohlásit krizi za skončenou mohou být Obamova prohlášení podobně předčasná. Bernankeho znovuzvolení je vítanou možností pro širší debatu ohledně monetární politiky v USA. Svět potřebuje centrální bankéře, kteří se problémů vyvarují, ne takové, kteří se specializují na pokrizovou nápravu škod.

Zdroj: FT


Váš názor
 •  
  26.08.2009 15:26

  Roach neuspěje. Bena jednou čeká vyznamenání.
  Zdravý rozum
 • no nevím
  26.08.2009 14:34

  mě seBen B. fakt líbí, má krásný sexy oči a úsměv jak Mona Lisa...A to jestli udělal něco špatně nebo dobře neřeším, reaguji zrovna tak jako akcie poslední dobou...Čím horší výsledky firem, tím je cena akcie vyšší...Možná, že je to i s tou krizí podobně..4ím méně peněz, tím více voňavky..Myslím, že se tomu říkalo navoněná bída
  ZUZKA
Aktuální komentáře
03.12.2020
9:03Rozbřesk: Česko rozvolňuje
8:53Evropské burzy ráno zřejmě klesnou, dolar blízko dvouletého minima  
8:46Ode dneška se znovu otevírají obchody či restaurace. Zde jsou podrobnosti
8:21Bloomberg: Banky již letos oznámily největší propouštění za 5 let
8:18Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli viru zpomalila
5:55Taylor: Co kdyby všechny pozice byly jen na částečný úvazek?
02.12.2020
22:07Wall Street zakončila bez výraznějších změn, Salesforce -9 %  
17:38Nakopne Teslu Wrightův zákon?
17:05Americké akcie klesají, i když jednání o stimulu propad trochu brzdí  
15:52Opustit Libora nebude tak jednoduché...
14:00AQUAPALACE, a.s. - Konsolidovaná výroční zprávy společnosti AQUAPALACE, a.s. za rok 2019 - opravené úplné znění
13:39Fidelity International: Biden podpoří čistou energii a garantuje zdravotní péči pro širší skupinu obyvatel
13:34Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady
12:48Ján Hladký: Salesforce měl prvotřídní čtvrtletí, akvizice Slack je ale nešťastná  
12:09Siegel: Zisky budou v roce 2021 vyšší, reálná návratnost akcií atraktivní
11:28Nezaměstnanost v EU zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla
10:36Stock Spirits zvýšil roční tržby, zisk ale klesl. Navrhuje mimořádnou dividendu
10:20IPO Airbnb by mohlo být pozitivní, pak bude záležet na epidemii (komentář analytika)  
10:03Salesforce.com kupuje aplikaci Slack za 27,7 miliardy dolarů
9:12Rozbřesk: Během přestávky mezi kovidovými vlnami si česká ekonomika výrazně polepšila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách