Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová role Federálního rezervního systému: Bojovník proti bublinám?

Nová role Federálního rezervního systému: Bojovník proti bublinám?

04.12.2009 18:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Dříve se zástupci Federálního rezervního systému domnívali, že toho, co by mohli či měli dělat, aby zabránili vzniku bublin, je jen málo. Už jejich identifikace byla považována za příliš složitou a i pokud by se podařila, propíchnutí bubliny by mohlo nadělat více škody než užitku. Například zvýšení sazeb by mohlo zpomalit růst v jiných částech ekonomiky, které jsou zatím zdravé. Hlavní strategií Fedu bylo zaměřit se místo toho na úklid po prasknutí bubliny, který spočíval v nízkých sazbách; ty měly změkčit náraz, jemuž ekonomika čelila. To platilo o Benu Bernankem i o jeho předchůdci Alanu Greenspanovi.

Nyní Fed uznává, že tento přístup nefungoval a zvažuje alternativy. V úvahu připadají dvě možnosti – zvyšovat sazby či používat regulaci finančního systému. Ben Bernanke zastává druhou alternativu a tvrdí, že nejlepším přístupem je použít dozor a regulaci k omezení nadměrného podstupování rizika a posílení systému pro případ, že v budoucnu opět nějaká bublina praskne. Použití úrokových sazeb se považuje za agresivnější přístup. Například prezident Fedu ve Philadelphii Charles Plosser prohlásil, že by tento krok mohl ovlivnit ceny u všech dalších aktiv. Na druhou stranu však guvernér Fedu Kevin Warsh tvrdí, že pozorně sleduje vývoj cen komodit a že je otevřen všem možnostem řešení problému bublin, včetně toho, zda by se měly použít úrokové sazby.

Tato diskuse sahá daleko za Fed. Banka pro mezinárodní platby (Bank for International Settlement – BIS) koordinující aktivity centrálních bank chce, aby byl boj s bublinami agresivnější. Čína a Hong Kong se zase obávají, že nízké sazby v USA vedou k tomu, že si investoři v této zemi půjčují a tlačí ceny aktiv v Asii nahoru.

Ben Bernanke v roce 1999 prezentoval zástupcům Fedu svou studii, která varovala před pokusy o propíchnutí bubliny. Fed se měl podle jeho názoru zaměřit na kontrolu inflace, ne na management ekonomického cyklu. Greenspan s tímto názorem souhlasil a nechal technologickou bublinu být. Tato strategie se zdála jako úspěšná. Recese v roce 2001 byla mírná, nezaměstnanost nepřekročila 6,3 %. Ještě v roce 2006 se zástupci Fedu plácali po ramenou a mnozí ekonomové jim tleskali za to, jak tuto epizodu zvládli. Jedním z těch, kteří pochybovali, byl William Dudley, který tehdy pracoval ve společnosti Goldman Sachs (164,3 USD, -1,42%) a dnes zastává funkci prezidenta Fedu v New Yorku. Je jedním z nejhlasitějších zastánců prevence bublin a tvrdí, že není tak těžké je vysledovat.

Uvnitř Fedu se nyní debatuje o rozdílech mezi bublinami, což by měl být způsob, jak jim porozumět. Jedním ze závěrů je to, že nejnebezpečnějším jevem není samotný nárůst cen aktiv, ale nárůst zadlužení, který jej provází a následně dále přispívá k dalšímu růstu cen. To znamená, že omezení zadlužování by mohlo být jedním ze způsobů, jak zabránit vzniku bublin. Dudley a další chtějí podobné roztočení dluhové spirály zastavit například přísnějším dohledem na trhu repo operací. Bankovní regulátoři ve Spojených státech i v Evropě také zvažují přijetí pravidel, podle nichž by banky musely mít větší objem vlastního kapitálu, což by je odradilo od agresivní expanze.

V americké centrální bance ovlivňují debatu dva akademici - Tobias Adrian z Fedu v New Yorku a Hyun Shin z Princetonu. Jejich práce ukazuje, že krachu na trhu s úvěry předcházel prudký nárůst krátkodobých půjček u obchodníků s cennými papíry jako je Lehman Brothers a Bear Stearns . Domnívají se, že jedním z nástrojů boje proti bublinám musejí být úrokové sazby. Například několik malých zvýšení sazeb v roce 2005 by podle nich poslední bublinu zkrotilo. Situaci však ztěžuje např. i fakt, že neexistují modely, které by řekly, o kolik musejí sazby vzrůst, pokud dojde k nepřiměřenému nárůstu cen aktiv či zadlužení.

Místopředseda Fedu Donald Kohn dříve velmi zastával strategii „nepropichování bublin“, dnes je o její správnosti přesvědčen mnohem méně. Přesto se stále obává toho, že použití sazeb by bylo příliš hrubým zásahem, který by negativně ovlivnil kapitálové výdaje firem i nákupy zboží dlouhodobé spotřeby. A Ben Bernanke si ponechává prostor pro všechny varianty – jak nedávno k použití sazeb poznamenal: „Nikdy neříkej nikdy“.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
  • Preklad
    09.12.2009 22:08

    V zasade chteli rict: Premyslime nad tim, ze bychom si priste zacali davat pozor, jestli nam ta hromada bordelu, kterou jsme vyrobili pri uklidu, nepada znovu na hlavu..
    Tuvok
    • Re: Preklad
      09.12.2009 22:15

      asik zacnou vyrabet spendliky s hlavickama na obou koncich, aby jim ty jejich fed-bublinu nemohl propichnout kdejaky auditu-chtivy senator. z kruzitka bude tezitko a z relativne ostreho kulickoveho pera udelaji kulove.
      Azb
Aktuální komentáře
15.07.2025
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bank of New York Mellon Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Blackrock Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:00Telefonaktiebolaget LM Ericsson (06/25 Q2)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
12:45JPMorgan Chase & Co (06/25 Q2)
13:00Wells Fargo & Co (06/25 Q2)
13:30State Street Corp (06/25 Q2)
14:00Citigroup Inc (06/25 Q2)
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index