Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dvě nerovnováhy vedoucí k další krizi

Dvě nerovnováhy vedoucí k další krizi

08.06.2010 18:13
Autor: 

Nejdříve to byla eurozóna, která zjistila, že problémy Řecka se nedají omezit jen na jeho malou ekonomiku. Poté podlehla nákaze celá Evropská unie, když banky v zemích mimo eurozónu zjistily, že drží velký objem vládního dluhu, který se kdysi jevil jako bezrizikový. Dokonce i Maďarsko, které od roku 2008 spolupracuje s MMF a je v reformách „asi osmnáct měsíců před Řeckem“, čelí rostoucímu nákladu pojištění svého dluhu, jeho měna oslabuje a trhy jsou ochotny věřit možnosti jeho defaultu, uvádí Magdalena Polan z Goldman Sachs.

Další v řadě stojí Spojené státy, protože jejich banky jsou vystaveny problémům v Řecku, Španělsku a dalších zemích, které se snaží omezit výdaje na udržitelnou úroveň. Tak moc se obávají Lehman Brothers II, že si prezident Obama udělal čas mezi kritikou BP, zavolal španělskému premiérovi José Maria Zapaterovi a radil mu, aby udělal to, co se jemu samotnému nepovedlo - snížil deficit.

To vše by mohlo vyústit v to, že tato krize nebude promrhána. Ale ona bude. Hrozbu pro ekonomické oživení, kterou vytvořil vychýlený systém světového obchodu, země G20 v Torontu nevyřeší, což položí základ dalším dvěma krizím. Čína neumožní obchodovatelnost renminbi a Německo nebude stimulovat svou domácí poptávku.

Dokud budou USA platit miliardy dolarů Číně za kecky, trička a brzy i auta, bude Čína tyto dolary používat k nákupu amerických dluhopisů, udržovat sazby nízko a podporovat bubliny v USA – bubliny, které když prasknou, ovlivní celou globální ekonomiku. A dokud bude Německo půjčovat peníze Řecku a dalším zemím EU, aby si tam mohly kupovat mercedesy a další německé produkty, sníží motivaci dlouhodobě deficitních zemí ke zvýšení konkurenceschopnosti.

Tyto nerovnováhy vytvářejí několik hrozeb pro stabilitu světové ekonomiky. Zdá se, že snad každá země hodlá bojovat s recesí zvýšením exportů. Obama slíbil, že do pěti let vzrostou pětinásobně, Británie doufá, že svou ekonomiku oživí „děláním věcí“ a jejich exportem, země na jihu Evropy jsou tlačeny do strukturálních reforem, aby vzrostla jejich konkurenceschopnost, a německá ekonomika si vede lépe než ostatní země v eurozóně částečně díky tomu, že oslabující euro podporuje nárůst exportů.

Importy jsou v prostředí vysoké nezaměstnanosti vnímány jako krádež domácích pracovních míst, zejména u politiků, kteří se více než dalších deset let zajímají o příští volby. Řešením je v případě nerovnováh mezi Čínou a USA i Německem a zbytkem eurozóny stimulace domácí poptávky na straně vývozců, což by snížilo jejich závislost na exportech. A rozšíření trhů pro zboží vyrobené v USA a zemích eurozóny.

To není lehké provést. Vývozci v Číně musí nadále vytvářet pracovní místa pro milióny lidí, kteří se přesouvají z venkova do měst, nebo bude tato země riskovat sociální nepokoje. Německo by muselo přijmout politiku zaměřenou na snížení úspor a podporu utrácení, což by byla velká změna v kultuře, kterou několik vlád po sobě nebylo ochotno podpořit.

Ani Německo, ani Čína se nezdají být připraveny přijmout tyto kroky. Jednu z dalších krizí vytvoří země eurozóny, které nebudou schopny devalvovat svou měnu s cílem zvýšit vlastní konkurenceschopnost ve srovnání s Německem. Jejich problémy se projeví v přerušení počínajícího oživení eurozóny. Druhou krizí bude nárůst protekcionismu, kdy demokraté, kteří nejsou schopni přesvědčit Čínu, aby nechala posílit renminbi, budou požadovat zvýšení bariér pro importy. Jedna promrhaná krize vytvoří dvě další.

Autorem je Irwin Stelzer, ekonomický poradce a ředitel studií ekonomických politik na Hudson Institute.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
  • Ach jo...
    08.06.2010 20:29

    ...nic proti závěrům váženého autora, ale ten sloh, či ten překlad, je opravdu tristní. Všemu nasazuje příslovečnou korunu věta : "Řešením je v případě nerovnováh mezi Čínou a USA i Německem a zbytkem eurozóny stimulace domácí poptávky na straně vývozců, což by snížilo jejich závislost na exportech. A rozšíření trhů pro zboží vyrobené v USA a zemích erozóny." Pan Smoljak se musí obracet v hrobě. Pokud by byl někdo tak laskav a uvedenou ukázku přeložil do srozumitelného textu, byl bych mu vděčný.
    DeGuise
    • Re: Ach jo...
      08.06.2010 22:19

      preklad do srozumitelnejsi reci? : "resenim nerovnovahy je direktivni narizeni, ze se zameni dosavadni smery exportu a importu. A tomu pomuze protekcionismus nebo dodatecna dovozni ci exportni cla". Teoreticky ma autor clanku asi pravdu, ale prakticky to realne neni, kdyz se laik podiva na poslednich 10 let vyvoje EUR/USD. Od 2002 euro dlouhodobe posiluje a krotkodobe oslabuje (pomer obdobi asi 90:10) a presto se Nemecko stalo nejvetsim exporterem sveta. Opakuje se to stale dokola krizem medii, ze Americane neumeji davno vyrabet ty nejjednodussi vyrobky, protoze je dovezou a akcionar ma bez starosti peknou dividendu. (Dojde na umele znemozneni obchodu mezi Evropou a Cinou, aby se mohly nerovnovahy vyvazovat. Pokud je Cina dilnou celeho sveta, tak Nemecko je prumyslovou dilnou celeho sveta a ceho dilnou jsou Staty, to jsou snad jen zbrane a kontrola drogovych zemi.)
      Mudrc
      • Re: Re: Ach jo...
        09.06.2010 8:56

        No právě...připadá mi to jako pěknej blábol ve stylu poručíme větru, dešti. Jak chtějí stimulovat domácí poptávku u exportérů je mi záhadou. Že by rozhodnutím nejvyššího sovětu EU? Další direktivy a cla? Kam to povede? A co na to Jan Tleskač?
        DeGuise
  • nic noveho
    08.06.2010 18:49

    a jeste "otrepane". p. wolf jej pro ft alespon alegoricky-nazorne predbehl (https://www.patria.cz/Zpravodajstvi/1628390/o-kobylkach-a-mravencich--moderni-verze.html).
    kb
Aktuální komentáře
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  
11:14Jakub Blaha: Tržby společnosti Starbucks klesly poprvé od roku 2020  
10:14Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva k 31. 12. 2023
8:51HSBC: Silná ekonomika bude akciím dál pomáhat, důležitý je příběh klesající inflace
30.04.2024
22:01První den zasedání FEDu zámořské trhy poklesly  
21:35SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:25J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:05AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva 2023
21:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
20:52AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s - Výroční zpráva 2023
20:44J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
20:42AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
17:55Kdy se konečně dostaví napřimování výnosové křivky?
17:44Footshop a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:27Pale Fire Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:25Japonsko bojuje za silnější jen, ale trhy mu to nevěří  
17:13Akciové trhy zmítané výsledkovou sezónou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba