Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stratég RBS: Svět potřebuje osobnosti typu Reagana či Thatcherové, bez nich čekají trhy jen další pády

Stratég RBS: Svět potřebuje osobnosti typu Reagana či Thatcherové, bez nich čekají trhy jen další pády

8.6.2010 16:57
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

K vyřešení současného zbědovaného stavu hlavních západních ekonomik svět potřebuje silné politické osobnosti, které v minulosti představovali Ronald Reagan či Margaret Thatcherová. Rozzlobení američtí voliči se upnou zpět na pravou část politického spektra, uvedl hlavní stratég Royal Bank of Scotland Bob Janjuah s tím, že dokud nedojde k zásadní změně ve způsobu vedení států, hlavní akciové trhy čekají další ztráty a investorům může doporučit investice do zlata.

„Vývoj ve Spojených státech ve střednědobém výhledu bude klíčový a politické spektrum projde zásadní změnou. Zejména ve středu země je 220 milionů rozzlobených voličů, kteří jsou přesvědčeni, že stimulační balíky peněz byly spáleny v zájmu bank, které nás podle těch voličů přivedly do současné situace,“ uvedl Janjuah. Podle něj svět žádá klíčové reformy a silné osobnosti k jejich prosazení. Zejména Spojené státy a Velká Británie potřebují zvolit nové Reagany a Thatcherové, aby trhy mohly nastoupit k dlouhodobému býčímu trendu,“ uvedl. Podle Janjuaha to byli tito lidé, kteří silou svých reformních kroků položili pevné základy příznivému vývoji v dalších 20 letech a vyspělé ekonomiky tuto změnu zoufale potřebují i nyní.

Stratég RBS, který se účastnil zasedání G20, varoval ty, kteří spoléhají na pozitivní náznaky oživení americké ekonomiky, že pouze žijí svůj sen. „Odpovědí politiků a autorit na krizi byla ohraná cesta chrlení nového dluhu. Během příštích měsíců a let se tato politika zásadně obrátí,“ uvedl Janjuah s tím, že privátní sektor velmi dobře rozeznává, co je udržitelné a co ne – i směrem k selhávání současných snah o vládními výdaji tažený růst či usměrňování eura. „Firmy, spotřebitelé a teď už i vlády musejí výrazně omezovat své výdaje, což povede k utlumení doposud vykazovaného růstu napříč světem,“ uvedl analytik RBS. Jeho odhadem je pro období příštích tří až pěti let 5% růst v Číně, 1,5 % v USA a stagnace v Evropě. „V průběhu příštích šesti měsíců (v USA) zaznamenáme deflaci v privátním sektoru vedoucí k poklesu výnosů na 10letých dluhopisech ke dvěma procentům. Pochopíme hloubku omylu centrálních autorit v úsilí nastartovat globální ekonomiku cestou kvantitativního uvolňování v rozsahu deseti až 15 bilionů dolarů,“ uvedl.

Ve Spojených státech se v méně než poločase vládnutí Baracka Obamy objevují první odhady hovořící (v souladu s Janjuahovou poznámkou o 220 milionech rozzlobených voličů) o tom, že bude po dlouhé době prvním prezidentem na jedno funkční období. Tedy, že svůj mandát v roce 2012 neobhájí. Greg Valliere, hlavní analytik pro oblast politiky v Potomac Research Group, mezi faktory, které by mohly k pádu Obamy přispět, jmenuje výraznou změnu v politických preferencích v souvislosti krize směrem doprava (tlak pocitu oněch promrhaných peněz ve prospěch bank), katastrofu vyvolanou havárií prošiny BP v Mexickém zálivu (vyčítána nedostatečná pozornost tématu a ztráta politických bodů) a také ochladnutí médií, která začínají publikovat nepříznivě ohledně ekonomického „oživení“, ropné katastrofy či pro Američany klíčové zdravotnické reformy. Nepříznivě se podle Valliera pro Obamu vyvíjí takzvaná Electoral College Map, pomocí které výzkumná skupina předpovídá úspěch ve volbách v posledních třech desítkách let. Zatímco v roce 2008 John McCain získal 173 hlasů, změny preferencí signalizované v devíti státech USA nyní přihrávají republikánům celkem 268 hlasů. „Obama je dostatečně chytrý na to, aby rozpoznal, že musí ustoupit od politiky silného státu. Levice je na něj rozzlobená, ale v podstatě nemá kam jít. Obama se tedy bude sunout do středu politického spektra z ryze pragmatických důvodů snahy o úspěšnou další volbu. Éra aktivismu je u konce a s ní éra silné rozsáhlé vlády. Obama půjde buď cestou „hluchoty“ Jimmyho Cartera nebo cestou Billa Clintona, který přežil dlouho právě skrze proklamace, že éra masivní vlády je někde za námi,“ říká Greg Valliere.

Stratég RBS Bob Janjuah, který je řazen do tábora medvědů, v současném období pro medvědí vizitku nepřekvapivě radí investorům uchýlit se ke zlatu a do akcií s rozsáhlou kapitalizací a nízkým zadlužením, nejlépe s potenciálem pozitivní reakce na vývoj v Asii. Čemu se doporučuje obloukem vyhnout je sektor bank. „Na mezibankovním trhu vidíme zamrznutí opakující situaci let 2007 a 2008,“ uvedl Janjuah s tím, že dokud neuvidí kompletní bilanci bank, nikdy by její akcie nekoupil. Skeptický je k růstu Wall Street. „Na rozdíl od předchozího vývoje je úroveň indexu S&P 500 v období posledních deseti let jednoduše flat. Chcete-li realizovat zisky na akciích, zapomeňte konečně na beta faktor a nastudujte si alfu,“ dodal s lehkou nadsázkou.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Potomac Research)


Váš názor
 • RR
  9.6.2010 11:54

  Je nutné, aby přišel politik jako Reagan a srovnal Rusko, Irán a KLDR. Pak bude klid a prosperita.
  Dan
 • východ takovou osobu má
  8.6.2010 21:30

  Je to Vladimir Putin,jistě to není kantor Ideál,ale bez něj by bylo Rusko na kusy.Za Jelcina CIA počítala s rozpadem Matičky Rusy až na 44 částí.Časem a nebude tak dlouho trvat budou bohatší než Česko.
  mira s
  • Re: východ takovou osobu má
   8.6.2010 23:28

   Bla, bla, bla!
   drak
   •  
    9.6.2010 6:40

    Jo viděl jsem to na vlastní voči co je tam boháčů, Putin je malaďoc.
    Whisky
Aktuální komentáře
22.5.2018
10:30Velký den pro pražskou burzu. Otevřenější regulátor ve Francii  
9:51Pokles italského napětí vrací eurodolar nad 1,1800  
9:31Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
9:12Rozbřesk: Nová vlna státních dluhopisů na obzoru
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba