Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konečná revize ČSÚ - meziroční růst HDP v 1Q10: 1,1 %

Konečná revize ČSÚ - meziroční růst HDP v 1Q10: 1,1 %

9.6.2010 9:13
Autor: 

Hrubý domácí produkt, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, vzrostl v 1. čtvrtletí meziročně o 1,1 %, celková zaměstnanost se naopak o 2,1 % snížila. Na vývoj HDP mělo výrazně pozitivní vliv zotavení výroby dopravních prostředků.

Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy, sezónnost a nestejný počet pracovních dní vzrostl v 1. čtvrtletí meziročně o 1,1 %, ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,5 %. Ze srovnatelné časové řady je patrné, že dno výkonnosti ekonomiky bylo ve 2. čtvrtletí 2009, počínaje třetím loňským čtvrtletím HDP mezičtvrtletně pravidelně o 0,5 % roste. Celková zaměstnanost v pojetí národních účtů v 1. čtvrtletí nadále klesala, a to jak meziročně o 2,1 %, tak i mezičtvrtletně o 0,9 %. Oproti prvnímu loňskému čtvrtletí se počet zaměstnaných osob snížil o 110 tisíc na 5 164 tisíc osob.

Předběžný odhad růstu HDP za 1. čtvrtletí zveřejněný 12. května byl v meziročním srovnání snížen o 0,1 procentního bodu (p.b.). V porovnání s posledním loňským čtvrtletím byl naopak o 0,3 p.b. zvýšen. Meziroční a mezičtvrtletní korekce přitom jsou zčásti důsledkem zpřesnění ukazatelů za jednotlivá čtvrtletí roku 2009.

Vývoj HDP ve stálých cenách v roce 2009 (v %)

HDP 1q10.bmp

Na nabídkové straně ekonomiky se v 1. čtvrtletí o meziroční zvýšení reálné hrubé přidané hodnoty (HPH) o 1,3 % zasloužil zejména zpracovatelský průmysl, kde HPH vzrostla o 7,0 %, a v jeho rámci především výroba dopravních prostředků s navýšením o více než 40 %. Naopak pokles HPH postihl zejména odvětví obchodu (v důsledku snížení obchodních marží, na jejichž úkor obchodní organizace částečně eliminovaly zvýšení DPH) a energetiky, kde se projevila vysoká srovnávací základna.

Složky poptávky přispěly k vývoji HDP v 1. čtvrtletí značně rozdílně:

• Výdaje na konečnou spotřebu byly v úhrnu o 0,4 % vyšší než ve stejném čtvrtletí minulého roku a přispěly tak k růstu HDP v rozsahu 0,3 p.b. Celý přírůstek zajistily instituce zahrnované do sektoru vlády, výdaje domácností sice nominálně (v běžných cenách) zůstaly na úrovni loňského 1. čtvrtletí, v reálném vyjádření však s ohledem na růst spotřebitelských cen klesly o 0,5 %.

• Pokles tvorby hrubého kapitálu v reálném vyjádření o 4,5 % měl záporný vliv na vývoj HDP v rozsahu 0,9 p.b. Z toho tvorba hrubého fixního kapitálu byla meziročně nižší o 6,6 % s negativním dopadem 1,5 p.b. na vývoj HDP. Zásoby se v průběhu 1. čtvrtletí zvýšily nominálně o 13,1 mld. korun (v 1. čtvrtletí roku 2009 o 9,3 mld. korun).

• Aktivní saldo zahraničního obchodu zbožím a službami (40,1 mld. korun v nominálním vyjádření) bylo o 4,0 mld. korun vyšší než ve stejném čtvrtletí roku 2009, a to i přes relativně výrazné zhoršení směnných relací o 1,6 p.b. V reálném vyjádření vzrostl vývoz o 12,9 %, zatímco dovoz pouze o 10,7 %. Zahraniční obchod tak přispěl k růstu HDP v rozsahu 1,9 procentního bodu.

V běžných cenách hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí meziročně poklesl o 0,6 % na 905,0 mld. korun, a to zejména v důsledku snížení úhrnné cenové hladiny. Implicitní deflátor HDP meziročně klesl o 1,7 % především vlivem značného snížení zahraničně obchodních cen. Vývozní ceny totiž byly meziročně nižší o 7,2 %, dovozní poklesly o 5,6 %. Opačným směrem působil deflátor daně z produktů (DPH a spotřební daně) nárůstem 6,2 %.

Hrubý domácí produkt zemí EU 27 očištěný o vliv sezónnosti vzrostl podle odhadu Eurostatu v 1. čtvrtletí 2010 meziročně o 0,5 %. Ze zemí našich hlavních obchodních partnerů vzrostl v prvním čtvrtletí HDP na Slovensku o 4,5 %, v Polsku o 2,8 % a v Německu o 1,5 %.

Předběžný odhad vývoje HDP za 2. čtvrtletí 2010 bude v souladu s Edičním plánem zveřejněn 13. srpna.

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data