Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MPSV: Mzdy letos porostou o tři procenta, příští rok téměř o pět

MPSV: Mzdy letos porostou o tři procenta, příští rok téměř o pět

24.6.2010 17:54
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Průměrná nominální mzda by letos mohla v Česku stoupnout o 2,1 až 3,1 procenta, zatímco v příštím roce to má být o 3,9 až 4,9 procenta. Vyplývá to z publikace Analýzy vývoje příjmů a výdajů domácností ČR v roce 2009 a predikce na další období, kterou vydalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Průměrná reálná mzda, tedy její skutečná kupní síla, by se letos mohla zvýšit o 0,3 až 1,3 procenta, příští rok by to mohlo být až o 2,3 procenta.

Průměrný starobní důchod by na konci letošního roku mohl představovat 10.088 korun. Na konci března byl 10.043 korun. "Vzhledem k téměř stoprocentnímu podílu důchodů na celkových příjmech domácností důchodců lze předpokládat stagnaci příjmů těchto domácností," uvedlo MPSV. V roce 2011 by mohl podle predikce dosáhnout průměrný důchod zhruba 10.557 korun, což znamená nárůst o 4,6 procenta.

Kupní síla domácností bude pravděpodobně po celý letošní rok ve znamení doznívání ekonomické recese, dalšího poklesu zaměstnanosti, vyšší roční cenové inflace i působení přijatých úsporných opatření k ozdravení veřejných financí. "Pokles výkonnosti české ekonomiky se podle všech předpokladů nejprve zmírní a později by mohl přejít do mírného růstu," předpovídá ministerstvo. Hrubý domácí produkt ve stálých cenách by podle něj letos měl vzrůst o asi 0,5 až 1,5 procenta a v roce 2011 o dvě až 3,5 procenta.

Značná míra nejistoty provází podle MPSV očekávání ohledně vývoje cenové inflace. Očekává, že index spotřebitelských cen se bude letos pohybovat v intervalu zhruba 1,5 až 2,5 procenta. Ve vývoji netržních cen bude rozhodující vývoj cen bydlení, především fakt, že v průběhu roku poroste dále nájemné z bytů, na které se vztahuje deregulace. Vzestup je pravděpodobný také u cen plynu, tepla a pohonných hmot. U dalších skupin zboží a služeb je možné letos očekávat obdobný cenový vývoj jako loni.

Domácnosti podle odhadů MPSV i letos využijí k úhradě svých potřeb peněžní půjčky, a to zejména v oblasti bydlení. Jejich vysoký vzestup z let 2007 a 2008 se oproti roku 2009 ještě více zpomalí. Zájem o tvorbu „klasických“ úspor se bude odvíjet od příjmové situace domácností. "Dá se očekávat dynamický vývoj netermínovaných bankovních vkladů, což by mohlo platit i při spoření se státní podporou, tj. zejména životní pojištění a penzijní připojištění," konstatovalo MPSV. Termínované vklady by měly stagnovat.

V loňském roce podle analýzy ovlivnil rozpočty domácností pokles výkonu české ekonomiky. HDP se meziročně reálně snížil o 4,1 procenta. To se odrazilo i v reálných příjmech domácností. Navzdory tomuto vývoji kupní síla domácností vzrostla průměrně o 2,5 procenta. Důvodem byla nízká úroveň cenové inflace. Přestože se v průběhu loňského roku začala hospodářská krize zmírňovat, na příjmy a výdaje domácnostní to nemělo téměř žádný pozitivní dopad. Situace na trhu práce se zhoršovala a nezaměstnaných přibývalo. Proto došlo k poklesu spotřebitelské poptávky. Naopak rostly nároky na výplatu sociálních dávek a podporu v nezaměstnanosti.

Největším zdrojem peněžitých příjmů domácností byly mzdy. Průměrná nominální mzda představovala 23.598 . Oproti předchozímu roku vzrostla o čtyři procenta. Průměrná výše starobního důchodu dosáhla 10.027 , což je oproti roku 2008 o 7,3 procenta více. Počet nezaměstnaných pobírajících podporu v nezaměstnanosti meziročně vzrostl o 51.000 na 189.500. Průměrná výše podpory v nezaměstnanosti za měsíc vzrostla o 10,2 procenta na 5851 .

Výdaje domácností v loňském roce vzrostly v průměru o 3,7 procenta. Meziroční úhrnný růst spotřebitelských cen dosáhl jen jedno procento. Ceny bydlení, vody, energií a paliv cenovou hladinu zvyšovaly. Naopak ke snižování docházelo díky cenám potravin a dopravy. Domácnosti přesto omezily některá svá vydání, například za bytové vybavení, rekreaci, odívání a podobně. Rovněž se méně zadlužovaly.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data