Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Banky v USA budou moci omezeně investovat do rizikových fondů

Banky v USA budou moci omezeně investovat do rizikových fondů

25.06.2010 12:32
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Americké banky získaly ve vyjednáváních obou komor amerického Kongresu o reformě regulace finančního sektoru důležitou výjimku z navrhovaného zákazu investic do rizikových obchodů a fondů. Dohadovací výbor Senátu a Sněmovny reprezentantů se v noci na dnešek dohodl na modifikaci takzvaného Volckerova pravidla tak, aby banky mohly omezeně investovat do hedgeových fond a fondů soukromého kapitálu. Zákonodárci chtějí dokončit jednání o konečné verzi zákona ještě dnes a obě komory by měly zákon schválit do 4. července.

Kontroverzní pravidlo nazvané podle někdejšího šéfa americké centrální banky Paula Volckera, jednoho z poradců prezidenta Baracka Obamy, má bankovním holdingům zakázat obchodování na vlastní účet, investice do rizikových fondů a obchody s deriváty. Zákonodárci se nyní shodli, že banky budou moci do hedgeových fondů a fondů soukromého kapitálu investovat až tři procenta svého kapitálu a že investice určité banky do jednoho fondu nesmí překročit tři procenta akcií fondu.

Velké finanční instituce z Wall Street jako Goldman Sachs (134,98 USD, -0,07%), JPMorgan (38,03 USD, -2,21%) Chase, Credit Suisse (42,39 CHF, -0,38%) nebo Citigroup (3,78 USD, -2,83%) mají ve fondech a derivátech rozsáhlé investice a velkou část jejich zisků tvoří výsledky vlastního obchodování. Zástupci bank tak v Kongresu intenzivně lobbují za zmírnění omezujících opatření, která by pro ně v dosavadní podobě znamenala silné ztráty a vysoké náklady. "Volckerovo pravidlo mohlo být pro bankovní sektor daleko horší, než nejnovější verze. Ta sice bude stále poškozovat ziskovost a dopadat na podnikatelská rozhodnutí, nebude to ale takový knokaut, jakého se někteří báli," řekl agentuře Reuters analytik Jaret Seiberg z firmy Concept Capital.

Cílem Volckerova pravidla je oddělit u bankovních institucí s vklady garantovanými vládním pojištěním základní bankovní aktivity od rizikovějších operací. Je to jeden z nástrojů, který má předejít tomu, aby se v budoucnu opakovala tak hluboká finanční krize, která finanční sektor zachvacovala od roku 2007 do loňska. Na vyhovění novým předpisů, by měl finanční sektor podle nových návrhů celý rok.

Posledním významným sporným bodem je zapojení bank do obchodů s deriváty, tedy různými termínovými kontrakty, opcemi, swapy a dalšími instrumenty, které vesměs slouží jako zajišťovací nástroje, zároveň však mohou být využity jako prostředek k vysoce rizikovým sázkám na budoucí vývoj. Dosavadní návrh předpokládá úplné odděleni těchto aktivit od bank, nový návrh demokratů ze sněmovny však omezuje dosah restrikcí pouze na nejrizikovější deriváty, takže banky by dál mohly vést běžnější derivátové obchody.

Před měsícem schválil svůj návrh nejrozsáhlejší reformy regulace finančního sektoru od 30. let minulého století Senát a již v prosinci svůj návrh přijala sněmovna. Reformy jsou reakcí na finanční krizi a měly by zabránit jejímu opakování. Jejich záběr se pohybuje od nových pravidel pro záchranu problémových bank po ochranu drobných spotřebitelů.
 
Bankám se již v rámci dohadování obou komor podařilo prosadit odstranění zestátněných hypotečních agentur Fannie Mae (0,38 USD, -7,32%) a Freddie Mac (0,47 USD, -4,08%) ze souboru firem, jejichž případná likvidace by šla na účet budoucího rezervního fondu financovaného samotným finančním sektorem. Obě agentury stály v centru nedávné finanční krize tím, že realizovaly na hypotečním trhu státní politiku dostupnosti bydlení širokým masám. Ta přitom v posledním desetiletí značnou měrou přispěla k vytvoření obří bubliny nadhodnocených cen realit, z jejíhož prasknutí vznikla hypoteční a finanční krize.

Záchrana obou dvou dříve polostátních gigantů a jejich plné zestátnění stála daňové poplatníky již 145 miliard dolarů (tři biliony Kč) a náklady jejich sanace stále rostou. Dojednávaný zákon přitom reformu těchto institucí vůbec nezahrnuje, což ostře kritizuje nejen republikánská opozice, ale také například v dnešním listu The Wall Street Journal i bývalý předseda Komise pro burzy a cenné papíry z 90. let a celoživotní demokrat Arthur Levitt.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2025
17:28Stáčení kilometrů u ojetin není dobré. Opak je snad ještě horší
17:00Býčí trend na amerických akciích  
16:32Slovenské ministerstvo financí výrazněji zhoršilo výhled růstu ekonomiky země
15:39TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
15:05USA by kvůli svému chování a přesvědčení měly odejít ze Světové obchodní organizace
13:43MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
13:25Týdenní výhled: Obchodní jednání vrcholí a Trump ladí formu  
11:53Akcie v Evropě po pozitivním ránu vychládají. Futures drží vyhlídku růstu na Wall Street  
11:08ČNB: Dluhy domácností u bank v květnu stouply na 2,446 bilionu korun
10:31Fidelity: Evropští střadatelé zaseklí v hotovosti – příležitost uvolnit v příštím desetiletí až 4,8 bilionu eur
9:42Německé maloobchodní tržby v květnu nečekaně klesly o 1,6 procenta
9:34Trump a Carney se dohodli na obnovení obchodních jednání
9:06Rozbřesk: Česká ekonomika jede vpřed slušným tempem, kde je nový normál?
8:48Jak Trump ušetřil vůdce Íránu, skončil a zase začal jednání s Kanadou a další střípky k trhům. Ty na sklonku pololetí porostou  
6:02Bank of America varuje: Riziko bubliny na akciovém trhu roste
29.06.2025
10:09Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago