Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
El-Erian: Úspory i růst – učme se od rozvíjejících se ekonomik

El-Erian: Úspory i růst – učme se od rozvíjejících se ekonomik

28.06.2010 17:11
Autor: 

Na jedné straně debaty o správné ekonomické politice stojí zastánci přístupu „nejdříve růst“. Podle nich je růst nutnou podmínkou vyřešení problémů s dluhem. Bez něho se sníží daňové příjmy a investice a dojde ke ztížení budoucích splátek dluhu. Evropský příklon k úsporám je podle tohoto názoru špatný, Německo by mělo přijmout expanzivní politiku a podle některých by k dodatečné fiskální stimulaci měly přikročit i země s vysokým deficitem, jako jsou Spojené státy.

Proti stojí ti, kteří zastávají přístup „nejdříve úspory“. Poukazují na zhoršující se rating vládního dluhu a zejména na to, že i přes evropský záchranný program je rizikovost řeckého a španělského dluhu na znepokojivé úrovni. Obávají se propadu na akciových a dluhopisových trzích, který by měl negativní dopad na investice a v mnoha zemích by zvýšil problém s dluhem. Požadavky Spojených států na pozdržení změn ve fiskální oblasti jsou podle tohoto tábora nezodpovědné. Namísto toho chce snížením deficitů dosáhnout nižších rizikových prémií a odvrátit ničivou restrukturalizaci dluhu.

Obě strany mají pravdu a také ji nemají. Ve slepé uličce budou tak dlouho, dokud nepochopí, že jejich debata není kompletní a vychází z příliš úzké historické perspektivy založené na zkušenostech průmyslových zemí namísto zemí rozvíjejících se. Obecně platí, že průmyslové země musí přistoupit ke změnám ve fiskální oblasti a rovněž dosáhnout střednědobého růstu. Rovnováha mezi těmito dvěma cíli se bude lišit. Země jako Řecko musí začít okamžitě šetřit; Německo, Japonsko a USA mají více prostoru pro manévrování. Nikdo by ale neměl sledovat jen jeden z uvedených cílů.

Pro dosažení obou cílů musí jednotlivé země rychle implementovat to, co v rozvíjejících se zemích nazývali „strukturálními reformami druhé generace“. Ty v podstatě zahrnují zlepšení dlouhodobé schopnosti ekonomik, které ztratily své konkurenční výhody, reagovat na vnější podněty. Vyřešení dilematu mezi fiskální stabilitou a růstem vyžaduje zaměření se na dlouhodobý růst produktivity a okamžitou pomoc těm, kteří zaostávají. To znamená investice do lidského kapitálu, včetně rekvalifikace části pracovní síly a zvýšení její mobility. Je potřeba klást důraz na infrastrukturu a technologie, včetně větší podpory pokroku ve vědě, který nese příslib zvýšené produktivity. Všechny země také musí poctivě zvážit sociální frikce, které v následujících letech vyvstanou. V některých zemích, jako například USA, to znamená okamžité posílení záchranných sociálních sítí.

Zkušenosti rozvíjejících se ekonomik ukazují, že takové reformy je těžké naplánovat a těžké politicky prosadit. Často znamenají krátkodobou bolest nutnou pro dosažení dlouhodobých zisků. Bez těchto změn ale dojde k tomu, že některé země se dostanou do nestabilní části světa, jehož části se budou stále více pohybovat odlišnými rychlostmi. Političtí vůdci jsou ale stále uvězněni v krátkodobém cyklickém uvažování.

Uvedené je výtahem z článku, který pro Financial Times napsal šéf společnosti Pimco Mohamed El-Erian.

(Zdroj: FT)


Váš názor
 • Vážený pane Skeptiku
  29.06.2010 12:56

  Váš recept na řešení všech ekonomických problémů je stále stejný a jednoduchý: "Vyřešit veřejný dluh". Otázkou je co si pod tím pojmem vlastně přestavujete. Zda-li se spokojíte s obrácením trendu, nebo trváte na přebytkových rozpočtech. Především však, jak byste tohoto "vyřešení" chtěl dosáhnout. Děkuji za odpověď.
  L.H.
 •  
  29.06.2010 8:33

  Na jednom se s panem Erianem shodneme, nejedná se o běžný hospodářský cyklus, ale o zásadní strukturální změnu a nelze uvažovat běžným způsobem, jakým uvažujeme v běžném cyklu. Z toho ale vyplývá, že se musíme chovat jinak než obvykle - především snížit vládní výdaje. Je legrační vyprávět o "prostoru pro manévrování". To chceme, aby všechny západní vlády vypadaly jako Řecko? Navíc je tu jasná zkušenost Japonska s 20 lety "stimulace ekonomiky", která nikam nevedla a pouze zemi zavalila obrovským dluhem. USA Japonsko léta kritizovaly, aby nakonec vyrazily na stejnou stezku směrem k propasti spáchat ekonomickou sebevraždu. Pouze němcům ještě zbyly zbytky zdravého rozumu, což je obrovské štěstí pro střední Evropu.
  Skeptik
 •  
  28.06.2010 19:33

  A nebo evropští političtí vůdci rozumí geopolitice lépe než autor a mají i lepší informace než on.
  ignác
Aktuální komentáře
25.04.2024
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.