Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deset fiskálních přikázání pro rozvinuté ekonomiky

Deset fiskálních přikázání pro rozvinuté ekonomiky

01.07.2010 10:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Rozvinuté ekonomiky čelí těžkým výzvám v podobě implementace fiskálních reforem, aniž by podkopaly stále křehké ekonomické oživení. Tyto reformy jsou klíčové pro vysoké investice privátního sektoru a dlouhodobý růst. V některých zemích jsou také klíčem pro vyhnutí se chaotickým podmínkám na finančních trzích. Jak by měly být fiskální strategie navrženy, aby byly konzistentní s krátkodobými a dlouhodobými požadavky na růst ekonomiky?

Nabízíme deset přikázání, která to umožní. Jednoduše řečeno, to, co rozvinuté země potřebují, je jasný záměr, vhodná kalibrace fiskálních cílů a adekvátní strukturální reformy – s trochou pomoci ze strany monetární politiky a přátel z rozvíjejících se ekonomik.

Přikázání I: Budeš mít důvěryhodný střednědobý fiskální plán s viditelnou kotvou (ve formě průměrné rychlosti pokroku či fiskálního cíle, který bude dosažen během 4 – 5 let).

Není žádné pravidlo, které by bylo univerzální. Naše makroekonomické projekce ukazují, že průměrné zlepšení cyklicky upravené primární bilance o přibližně 1 % ročně během následujících čtyř až pěti let je konzistentní s postupným uzavíráním produkční mezery a poměr dluhu k HDP by stabilizovalo v půlce tohoto desetiletí. Země s vyšším deficitem by měly udělat více, ostatní méně.

Přikázání II: Většinu změn neprovedeš na počátku, pokud to ovšem nevyžadují finanční podmínky.

Pro několik zemí platí, že musí většinu reforem provést co nejdříve, aby si udržely přístup na trhy a byly schopny financovat své deficity za rozumné úroky. Obecně je ale důležitější postupné tempo, protože příliš velká rychlost by mohla podkopat oživení.

Přikázání III: Tvým cílem bude dlouhodobý pokles poměru dluhu k HDP, nejen jeho stabilizace na pokrizových úrovních.

Vysoké veřejné dluhy obyčejně vedou k nárůstu sazeb, poklesu potenciálního růstu a omezují fiskální flexibilitu. Od sedmdesátých let byl veřejný dluh tím, co tlumilo negativní šoky v ekonomice. V těžkých časech rostl, v těch dobrých neklesal. Tentokrát to musí být jinak: Konečným cílem musí být nižší zadlužení dosažené postupně, ale vytrvale.

Přikázání IV: Zaměříš se na nástroje fiskální konsolidace, které podporují silný potenciální růst.

To vyžaduje orientaci na omezení výdajů. Část z toho není žádná věda: Například přechod z univerzálních na cílené sociální transfery, který by generoval významné úspory a zároveň by chránil chudé. Ve veřejném sektoru bude nezbytné omezení platů, které během minulých deseti let v některých rozvinutých zemích rostly rychleji než HDP.

Přikázání V: Brzy provedeš reformu penzijního systému a systému zdravotní péče, protože současné trendy jsou neudržitelné.

Přikázání VI: Budeš férový. Aby bylo dosaženo udržitelnosti, fiskální reformy musí být spravedlivé.

Přikázání VII: Zavedeš široké reformy, které podpoří potenciální růst.

Silný růst má na veřejný dluh závratný vliv: Zvýšení potenciálního růstu o jeden procentní bod při 40% zdanění sníží dluhový poměr během pěti let o deset procentních bodů a během deseti let o třicet procentních bodů.

Přikázání VIII: Posílíš své fiskální instituce.

Již před krizí současné instituce umožnily, aby zadlužení dosáhlo rekordních úrovní. Je třeba nových fiskálních pravidel, včetně Evropy; lepší procesy tvorby rozpočtů a lepší monitoring vývoje fiskální situace.

Přikázání IX: Budeš řádně koordinovat fiskální a monetární politiku.

Pokud je fiskální politika utažena, neměly by sazby růst tak rychle jako v jiných fázích ekonomického oživení. Volání po včasném utažení monetární politiky v rozvinutých zemích není na místě.

Přikázání X: Svůj postup budeš koordinovat s ostatními zeměmi.

V několika zemích musí jít snížení rozpočtových deficitů ruku v ruce s poklesem deficitů běžného účtu. Negativní vliv fiskální konsolidace tam musí být vyvážen silnější vnější poptávkou. To ovšem znamená, že ve zbytku světa se stane opak.

Poslechni tato přikázání a máš dobrou šanci na dosažení fiskální konsolidace a udržitelného růstu.


Uvedené je výtahem z článku „Ten commandments for fiscal adjustment in advanced economies“, jehož autory jsou Olivier Blanchard a Carlo Cottarelli.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách