Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rogers: Stress test byl jen PR cvičením a plýtváním inkoustu

Rogers: Stress test byl jen PR cvičením a plýtváním inkoustu

26.07.2010 16:38

Zátěžové testy evropského bankovního sektoru, jimiž neprošlo jen 7 bank z 91 zkoumaných, jsou pouhou ukázkou úsilí v oblasti styku s veřejností a nelze je brát za dostatečně tvrdé, uvedl dnes pro americkou televizi CNBC známý investor Jim Rogers, který si totéž myslel o loňském prověřování amerických bankovních domů.

„Byly ztrátou času a inkoustu novinářů,“ shrnul Rogers svůj postoj vůči zátěžovým testům Výboru evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS). Zkoušky měly zjistit, zda jsou evropské banky tvořící asi 65 % celého bankovního systému EU dostatečně kapitálově vybaveny pro případ, že by se objevily další hospodářské problémy či vypukla dluhová krize. Sedm banky, které v testu úrovně Tier 1 neuspělo, budou muset chybějící kapitál doplnit – celkem asi 3,5 miliardy eur (přehled výsledků zde).

Evropská prověrka bankovního sektoru v nejhorším scénáři pro příští rok počítala s průměrným propadem hrubého domácího produktu napříč Evropou o 3 procenta, s růstem nezaměstnanosti a - ačkoliv žádný scénář nepočítal s bankrotem jakékoliv ze zemí EU - došlo také k simulaci situace, kdy nárůst výnosů vládních dluhopisů zvýší náklady úvěrování o 6 procent v celé ekonomice, což povede k bankrotům v soukromém sektoru. Podle Rogerse, však stále nebyla vzata v úvaha celá řada dalších relevantních faktorů. „Na obzoru je více problémů, s nimiž se nepočítalo,“ řekl Rogers a dodal, že trhy peněžních prostředků ovlivní penzijní fondy, americké státy a okresy, které sice mohou mít pouze nepřímý, ale stále významný, vliv na evropské banky.

Ke své aktuální investiční pozici známý finančník řekl, že se v současnosti o žádné finanční akcie nezajímá a nešel by nyní ani do koupě jakéhokoli jiného titulu.

Diplomatičtější kritiku zátěžových testů a zvláště jejich metodiky od pátky u vyslovili i mnozí analytici a komentátoři. „Stress testy jsou podpůrným krokem kupředu v mnoha oblastech, ale nestanou se zlomovým momentem pro další vývoj, jak jsme doufali, a v určitých oblastech jsou promarněnou příležitostí,“ uvedl Huw van Steenis, šéf výzkumu evropských bank u Morgan Stanley.

„Nejenže banky při výpočtu toho klíčového poměru (Tier 1) mohly do celkových aktiv zahrnout i to nejhorší, co mají, samotná definice zátěže vlastně zase takovou zátěž nepředstavovala. Zdá se totiž, že modelové předpoklady v nejhorším možném scénáři vývoje jsou hodně vzdáleny tomu nejhoršímu, čeho se řada lidí na finančních trzích v posledních měsících obávala," poznamenal Richard Fletcher specialista na finanční sektor britského listu The Daily Telegraph.

Dalším zklamáním pro investorskou veřejnost byl fakt, že zátěžové testy při odhadu možných ztrát z investic do evropských státních dluhopisů při příchodu dluhové krize počítaly pouze s dluhopisy drženými v obchodních portfoliích bank a neuvažovali vliv negativního vývoje na 90% všech vlastněných dluhopisů, které průměrná evropská banka drží ve svém účetnictví až do splatnosti. „Skutečnost, že nebyla zkoumána odolnost rozvahy vůči zátěži bude brána jako slabina testů,“ uvedl pro Bloomberg Robert Talbut, hlavní investiční stratég Royal London Asset Management Ltd. spravující přes 52 miliard dolarů a dodal, že neočekává, že výsledky testů cokoliv vyřeší.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, AP, FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m