Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velký pesimismus a pak rychlý návrat k prosperitě – zopakují se devadesátá léta?

Velký pesimismus a pak rychlý návrat k prosperitě – zopakují se devadesátá léta?

6.9.2010 8:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomika Spojených států zůstává téměř v komatu... Současný pokles je již nyní jedním z nejdelších od Velké deprese... Jde o dislokace, které lze vidět jednou za život... Bude trvat roky, než dojde k jejich nápravě. Patří mezi ně: Nedostatek pracovních míst, dluhová kocovina, pokles ve zbrojním průmyslu, kolaps bank, deprese na trhu nemovitostí, prudký nárůst nákladů na zdravotní péči a fakt, že se federální deficit vymkl kontrole.

Takto časopis Time popisoval špatný stav ekonomiky Spojených států – v září roku 1992. Ale v době, kdy tento článek směřoval do recyklačního koše, si již ekonomika USA razila cestu vpřed. Růst HDP dosáhl 4,3 % jak ve čtvrtém čtvrtletí roku 1992, tak i v celoročním srovnání. A po celých dalších deset let se Spojené státy neohlédly zpět.

Recese, která oficiálně skončila v březnu 1991, trvala jen osm měsíců a byla jednou z nejkratších v historii. Trvalo rok, než došlo ke konzistentnímu růstu počtu pracovních míst. A poté následovalo desetiletí prosperity, během něhož bylo vytvořeno 23 milionů nových pracovních míst. Do jara roku 1997 klesla nezaměstnanost pod 5 %, což bylo nejméně za předchozích 24 let. A inflace zůstala pod 3 %.

Mohlo by k tomu dojít znovu? Co se týče pesimismu, na finančních trzích je to signál k nákupu. Schopnost sebeobnovy by se v případě USA neměla podceňovat. Popsaný boom byl do značné míry odrazem technologiemi taženého růstu produktivity. Nyní je těžké říci, co by podobným způsobem mohlo produktivitě pomoci, ale řečeno slovy hlavní postavy z filmu Working girl: „Nikdy nevíte, odkud přijde další velký nápad.“

Existují však pádné důvody proti názoru, že se bude opakovat překvapení ve stylu devadesátých let. Základ růstu, který tehdy existoval, teď přítomen není. Příkladem jsou klesající deficity. Na konci studené války klesaly výdaje na obranu a ve stejnou dobu se zvýšily příjmy státního rozpočtu díky technologické bublině a snížení daní z kapitálových zisků. Dnes je naopak státní pokladna zpustošena recesí, která začala v prosinci roku 2007. A nastává období, kdy budou baby boomers odcházet do důchodu. Čím více peněz půjde na udržení jejich životní úrovně, tím méně bude k dispozici na investice do budoucnosti: Do nových technologií, vzdělání a strojů a zařízení.

Američané také požadují více výhod, než kolik jsou ochotni platit na daních. Jedním ze způsobů, jak se s tím vypořádat, by byla skutečná daňová reforma, která by nahradila současný systém něčím jednodušším a průhlednějším. Jen si představme, jak by se zvýšila produktivita firem, kdyby všichni lobisté využívající systém cíleného snižování daní trávili svůj čas zlepšováním vlastních produktů a služeb. David Keating z unie daňových poplatníků Taxpayers Union k tomu uvádí, že „fundamentální daňová reforma by byla jednou z nejlepších cest jak stimulovat ekonomiku bez toho, aby ji ještě více zadlužila”.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
 •  
  6.9.2010 19:05

  Nebudou to ale právě baby boomers, kteří se postarají o nová pracovní místa? Budou potřebovat čím dál víc péče a nových - jejich stáří přizpůsobených - produktů. Myslíte, že taková generace se jen tak odebere do chudobince?
  Kalka.
 • nechápu
  6.9.2010 9:38

  proč se pořád zajímáme, co v Americe, dělají dobře nebo špatně??Udržujme si Evropu, Česko a naše starosti..Pokud je naše svědomí čisté a pozemská spravedlnost stjí na naší straně, jak to asi může dopadnout??))
  ZUZKA
 • Optimismus
  6.9.2010 9:31

  Trhy jdou nahoru, tak tu máme optimistické titulky. Až půjdou trhu dolů, bude to tu zase samé strašení. A furt dokola.
  Miloš
  • souhlas
   6.9.2010 11:16

   vždyť je to jen o tom, jak se vyspí nějaký komentátor nebo co si kde přečetl... a pak už všichni jeho myšlenku jen papouškují...nového a originálního pomálu
   Bobek
Aktuální komentáře
28.5.2018
12:12Nový italský zmatek rozhýbal trhy. Euru nejprve pomohl, ale už ho tlačí níž  
11:57Týdenní výhled: Politické vlny v Itálii a svítání nad schůzkou Trump-Kim. Z USA data z trhu práce  
10:47Brusel se snaží rozdělit Visegrádskou čtyřku. Kam se vydá Praha?
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data