Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Asociace: Německé největší banky potřebují k naplnění Basel III navýšit kapitál o 105 miliard eur

Asociace: Německé největší banky potřebují k naplnění Basel III navýšit kapitál o 105 miliard eur

7.9.2010 17:52
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Deset největších německých bank včetně Deutsche Bank či Commerzbank bude potřebovat k doplnění kapitálu tak, aby vyhověly požadavku navrhovaných pravidel Basel III na 10% poměr kapitálového ukazatele Tier 1, navýšit kapitál o dodatečných 105 miliard eur (135 mld. USD). Uvedl to zástupce německé bankovní asociace Dirk Jaeger. Asociace navíc uvedla, že nový kapitálový požadavek, který podle dostupných informací má být Basilejským výborem pro bankovní dohled zveřejněn ještě dnes, ve stávající podobě Basel III ohrozí ekonomický růst a omezí tok úvěrů do ekonomiky. „Je jasné, že nové požadavky na kapitálovou vybavenost a řízení likvidity přestavují potřebu navýšit kapitál. Je také jasné, že to s sebou ponese dopady na růst a pracovní trh,“ uvedl zástupce asociace Hans Joachim Massenberger. Pravidla Basel III mají být následně schválena v listopadu skupinou G20. Dosud platí minimální požadavek na jádrový kapitál na úrovni 4 % (s tím také pracovaly základní scénáře zátěžových testů bank), v rámci evropských zátěžových testů bank byla zapojena také hranice 6 % (přísnější scénáře).

Bankovní asociace také odhadla potřebu doplnění kapitálu v případě, že bude zaveden závazný poměrový ukazatel leverage ratio v souladu s navrhovanými pravidly. Basilejský výbor v červenci hovořil o „širokém konsensu“ o 3% úrovni ukazatele. „Zavedení leverage ratio by znamenalo pro německé banky navýšení kapitálu o zhruba 36 miliard eur,“ uvedla asociace. V případě, že by banky na navýšení kapitálu nechtěly přistoupit, odhadla asociace, že by úprava na požadovanou úroveň znamenala omezení úvěrů o tisíc miliard eur. Limit zadlužení v podobě leverage ratio Massenberg označil za kontraproduktivní.

Asociace německých bank upozorňuje také na možné zhoršení konkurenceschopnosti finančního sektoru vůči zemím, kde přísnější pravidla platit nebudou a také na pro Německo a jeho banky klíčové postavení tichých vkladatelů, kteří se podílejí na kapitálu a ziscích bank bez nároku na rozhodovací pravomoci. Asociace jmenuje ohledně požadovaných úrovní vybavenosti kapitálem a jejich srovnání s Basel II/III Spojené státy, které se podle ní dosud nedostaly ani na úroveň pravidel Basel II. Požaduje proto postupné zavádění nových pravidel, rozložené do několika kroků a průběžně mezinárodně slaďované s vyhodnocování dopadů každého z kroků.

Nejen asociace, ale také regulátor BaFin a německá centrální banka Bundesbank požadují v rámci nových pravidel lepší vymezení tichých vkladatelů („silent deposits“). Ti u německých bank zodpovídají až za polovinu celkového kapitálu bank a hrají významnou roli zejména u nezalistovaných regionálních a lokálních bank. Šéf sekce bankovního dohledu v Bundesbank Franz-Christoph Zeitler uvedl, že z nových standardů dluhových poměrů nesmí vzniknout pro banky žádná šoková situace, kdy by se musely adaptovat skokově na nové podmínky. Podle Zeitlera Německo vytrvale prosazuje model, ve kterém by silent deposits nadále mohla tvořit až 50% podíl na jádrovém Tier 1 kapitálu.

Zpráva německé asociace stojí za dnešním tlakem na bankovní sektor na evropských burzách. Ve ztrátách zakončily nejen německé banky, ale také Société Générale, BNP Paribas či Banco Santander. Zejména francozských bank se týkala ještě další zpráva a to zpětně komentující zátěžové testy evrospských bank, které při porovnání s finančními výkazy bank či daty Banky pro mezinárodní platby BIS postihly jen menší část skutečné vystavenosti bank riziku selhání vládního dluhu zejména zemí PIIGS (více v článku ZDE).

(Zdroj: Bankenverband.de, WSJ, CNBC,Bloomberg, FT, Spiegel)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů