Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Anketa: Basel III - Vynucená kosmetika, přidušení bank, nebo celých ekonomik?

Anketa: Basel III - Vynucená kosmetika, přidušení bank, nebo celých ekonomik?

13.9.2010 17:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Poslední setkání Basilejského výboru pro bankovní dohled přineslo shodu na podobě návrhu nových regulatorních pravidel bank Basel III. Ta se týká požadované kapitálové úrovně, pravidel likvidity, složení kapitálových ukazatelů, doby, kterou dostanou banky na implementaci. U celkového ukazatele kapitálové přiměřenosti Tier 1 se regulátoři shodli na zvýšení stávající 4% požadované úrovně na nových 6 %. Shoda byla dosažena také na vyžadování 7% poměru kapitálu vůči rizikově váženým aktivům s odůvodněním jeho trojnásobně vyšší úrovně proti nynějšku, aby banky byly schopny odolat budoucím šokům. Po bankách bude dále požadován minimální jádrový Tier 1 ukazatel v podobě zadrženého zisku či akcií na úrovni 4,5 % proti dosud platnému 2% požadavku. Podle dohody regulátorů by zavádění nových pravidel, které začne k 1. lednu roku 2013, mělo být dokončeno u základních parametrů k lednu roku 2015. Vedle základního 6% požadavku na celkový Tier 1 ukazatel v návrhu zůstal také dodatečný 2,5% kapitálový polštář “pro špatné časy” nad rámec Tier 1, tvořený běžným kapitálem banky, který by měl být zaveden postupně po 0,625 % v každém ze čtyř let k 1.1. od ledna roku 2016 do platnosti od ledna roku 2019. Rovněž druhý dodatečný anticyklický polštář v rozsahu nula až 2,5 % zůstal v návrhu a národní regulátor jej bude moci uplatňovat v dobách vysokého růstu úvěrů podle uvážení regulátora a konkrétních podmínek úvěrové expanze v zemi.

Návrh je výsledkem kompromisu a lobby jednotlivých zemí. 4,5% požadavek na jádrový Tier 1 je výsledkem tlaku Německa, kratší než až desetileté přechodné období zase výsledkem tlaku oponentů v čele s USA. Americké banky se dosud nevyrovnaly ani kapitálovým požadavkům stávající Basel a rakouský guvernér Nowotny upozornil, že pokud jim i nadále bude umožněno „zaostávat“, zhorší to konkurenční pozici bank v Evropě. Naopak domácí rakouské banky podle něj budou nuceny sáhnout ke zvyšování kapitálu a omezení úvěrů. Také německé banky podle jejich asociace budou navyšovat kapitál o více jak 100 miliard eur. Stovky miliard eur potřeby nových zdrojů předpovídá bankám šéf basilejského výboru pro finanční dohled, který návrh pravidel na žádost skupiny G20 připravil, Nout Wellink. Navýšení své kapitalizace o téměř 30 procent oznámila německá Deutsche Bank, podle spekulací se k podobnému kroku chystá také Commerzbank a další evropské banky. Také jejich dluhopisové emise rostou. Co tedy budou znamenat nové požadavky regulátorů na kapitálovou vybavenost a likviditu bank pro ně samotné, jejich akcionáře, jejich ekonomiky. Jak vnímáme snahy regulátorů o nastavení tvrdších pravidel pro chování bank?

Hlasujte v anketě ZDE, Vás názor nás zajímá.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data