Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blanchard (hlavní ekonom MMF): Další QE nás nespasí, vyspělé země potřebují posílit export na úkor zbytku světa

Blanchard (hlavní ekonom MMF): Další QE nás nespasí, vyspělé země potřebují posílit export na úkor zbytku světa

7.10.2010 12:04

Růst ve vyspělých ekonomikách ztratil tempo, ale kvantitativní uvolňování (QE) ze strany centrálních bank v tomto ohledu nepomůže, uvedl hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Olivier Blanchard. „Myslím, že v USA i Evropě ještě ke QE dojde, ale neměli bychom být naivní. Většinu své monetární munice jsme vystříleli,“ hodnotí ekonom. Poté, co Bank of Japan snížila svou hlavní sazbu na 0 až 0,1 % a oznámila, že hodlá uvolnit 5 bilionů jenů na nákup vládních dluhopisů a jiných cenných papírů, očekávají trhy další vlnu uvolnění monetární politiky i ze strany amerického Fedu. Na to reaguje především dolar poklesem, když se investoři uchylují na rozvíjející se trhy ve snaze hledat vyšší výnosy.

„Úspěšné uvolnění měnové politiky přinese zlepšení v řádu několika málo bazických bodů… není to úplně zanedbatelné, ale vyspělé ekonomiky to k rychlejšímu růstu nepožene,“ upozorňuje Blanchard. Klíčem je podle něj fiskální konsolidace a přeskupení vah v mezinárodním obchodě – vyspělé země potřebují zvýšit čistý export, přičemž zbytek světa by měl své obchodní přebytky snížit. Tak lze zvýšit zaměstnanost ve vyspělé části světa a dosáhnout udržitelného oživení. „Obecně je třeba, aby měny rozvíjejících se zemí výrazně posílily, a to alespoň některé. K tomu však nedojde tak rychle, jak bychom potřebovali.“

S medvědím názorem na budoucí vývoj se připojuje hlavní ekonom společnosti Gluskin Sheff, Davis Rosenberg. V rozhovoru pro FT uvedl, že očekávání zisků pro příští rok leží příliš vysoko a aby byla naplněna, musel by růst nominálního HDP dosáhnout 7 %. Investoři podle něj chybně věří, že pro akcie existují v současnosti jen dva scénáře a oba jsou pozitivní: První možnost je ta, že si ekonomika nepovede dobře, ale pak zasáhne Fed s druhým kolem QE. Nebo si ekonomika povede dobře a pak nebude pomoci Fedu potřeba. Podle ekonoma je však možný ještě jeden scénář: Ekonomika bude slabá, Fed zasáhne, ale nepodaří se mu ji oživit. „Před osmi měsíci všichni mluvili o tom, že Fed bude muset začít zvyšovat sazby. Ale nyní se stále nacházíme v situaci, kdy Fed říká, že bude držet sazby nízko po dlouhou dobu. Pokud by první kvantitativní uvolňování fungovalo a vyústilo by v udržitelné oživení, nebylo by třeba toho druhého,“ míní Rosenberg.

Podle stratéga je třeba si uvědomit, že při očištění růstu HDP o efekt zásob a stimulu HDP ve skutečnosti klesá. Americké domácnosti se snaží snížit zadlužení a zvýšit úspory, zlepšení tak nastane ve chvíli, kdy klesne nezaměstnanost a zvýší se příjmy domácností, protože ty jsou se svým 70% podílem na HDP hlavním motorem ekonomiky. „Lidé nechápou, jak velkým traumatem prošly rozvahy domácností a jak dlouhodobé následky to bude mít.“ Oddlužení bude podle něj trvat několik let. „Vypadá to jako situace v Japonsku? Ano. Je to přesně stejné jako v Japonsku? Odpověď je - není,“ uzavírá Rosenberg.

Podle aktuálního výhledu MMF porostou v roce 2011 ekonomiky rozvojových zemí v čele s Čínou téměř trojnásobnou rychlostí oproti vyspělé části světa. Globální ekonomika má pak dle World Economic Outlook zpomalit na 4,2 procenta z letošních 4,8 procenta (více ZDE).

(Zdroj: FT, CNBC)


Váš názor
 • Vo tom to přesně je
  7.10.2010 12:10

  jak amíci tak mi budeme muset více makat a za méně peněz, abychom byli konkurenceschopní, ale tenhle mix akciím moc nepomůže,páč méně peněz=méně utrácení :o)
  Mike
  • Re: Vo tom to přesně je
   7.10.2010 13:03

   ...presne tak. Mene penez = mene utraceni. A proto vsechny dominantni akcionare globalnich hracu zajima trzni podil. FED by se pretrhl, nez aby se to vymklo z ruky. Pro vsechny vlady jsou jejich obcane spotrebiteli, jinak jsme nadeniky, vice ci mene uspesnymi. Politika je spojka, a vyspele zeme maji vice airbagu nez rozvojove, coz je pro udrzovani socialniho smiru smerodatne. Konkurenci je treba nechat vystrelit par airbagu, a to se ve skutku deje.
   Mudrc
  • Re: Vo tom to přesně je
   7.10.2010 12:41

   mezinarodni menovy fond prosi na kolenou rozvijejici a nerozvinute zeme, aby se prestaly rozvijet, nez rozvinute zeme nakopnou sve exporty?
   Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data