Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ – S&P zhoršuje dílčí rating a nevylučuje snížení celkového ratingu firmy; konkurenční Moody's věří Nové vizi

ČEZ – S&P zhoršuje dílčí rating a nevylučuje snížení celkového ratingu firmy; konkurenční Moody's věří Nové vizi

12.11.2010 13:57

(Rozšířeno 15:21)

Ratingová agentura Standard & Poor's Ratings Services dnes snížila hodnocené samostatného kreditního profilu (SACP) společnosti ČEZ na "bbb+" z "a-" s tím, že ohlášené snižování výdajů na investice a akvizice nedokáže vykompenzovat negativní vliv nízkých cen elektřiny na zajištění úvěrů společnosti ČEZ. S&P zároveň potvrdila hlavní rating ČEZu, který z SACP (mimo jiné) vychází, na úrovni "A-" se "stabilním" výhledem. Neopomněla však varovat před riziky, které by mohly vést k snížení ratingu ČEZu. O hodinu a půl později potvrdila svůj současný rating pro ČEZ na stupni "A2" také agentura Moody's.

Standard & Poor's vysvětluje dnešní krok tím, že očekává, že se finanční profil ČEZu pravděpodobně zhorší na takovou úroveň,která již neodpovídá hodnocení SACP na „a-“. „Hlavním katalyzátorem přepokládaného oslabení samostatného kreditního profilu společnosti jsou stlačené ceny u velkoobchodních futures kontraktů na energetickém trhu, které indikují, že obtížné podmínky na trhu budou pokračovat i v nejbližší době,“ uvedla Tania Tsoneva, analytička S&P .

Nedávná akviziční a investiční strategie ČEZu navíc podle zprávy ratingové agentury S&P, kterou má Patria.cz k dispozici, vyústila v navýšení zadlužení ČEZu na úrovně které narušily rezervu současného ratingu ČEZu.

Potvrzení ratingu od Moody's se "stabilním" výhledem potom dle vyjádření agentury odráží její názor, že ČEZ vyváží těžkosti schopností dostát klíčovým cílům oznámeným v rámci „Nové vize“, píše se v dnešní zprávě. Mezi výzvy, kterým bude muset ČEZ v budoucnu čelit Moody's počítá „stagnující ceny elektrické energie a další náklady na nedávno schválenou darovací daň na volně distribuované emisní povolenky pro CO2“.

ČEZ spolu s úterním oznámením kvartálních výsledků potvrdil, že přichází s programem Nová vize, který navazuje na dřívější program úspor Efektivita, v jehož rámci hodlá dosáhnout finanční stabilizace skupiny v období turbulentních změn na energetickém trhu. Součástí Nové vize je redukce investičního programu v souladu se současnými a budoucími možnostmi firmy a hlavně razantní optimalizace vnitřního fungování a nákladové struktury. ČEZ přistoupil k omezení kapitálových výdajů v letošním roce o čtvrtinu na 76 miliard korun ze 102 mld. Kč, pro rok 2011 pak o 16 miliard korun (asi 20 %) na 63 miliard korun. V období do roku 2014 ČEZ celkově oznámil snížení celkového objemu investic o 21 % na 297 miliard korun. CAPEX ke konci 3Q za devět měsíců roku dosáhl 40,9 mld. Kč. Dřívější vyjádření ČEZu hovořila o omezení plánu investic do roku 2015 na 333 mld. Kč z původních 425 mld. Kč.

"Celkový rating ČEZu by se mohl dostat pod tlak, pokud se samostatný kreditní profil dále zhorší kvůli nižším poskytnutým menšímu (než očekávanému) objemu poskytnutých emisních povolenek CO2, slabším podmínkám na trhu, než očekáváme, nebo změně růstové strategie firmy směrem zpět k růstu taženému akvizicemi,“ varuje dnešní zpráva ratingové agentury.

Negativní dopad na hodnocení kreditní kvality ČEZu může podle S&P mít také jakýkoliv nárůst politického rizika. „Například, politiky směřující k vytahování hotovosti z energetických společností v České republice,“ vysvětluje zpráva a dodává, že rating se může dostat pod další tlak také, pokud budeme svědky ochabnutí vládní podpory.“

Dnes potvrzený stabilní výhled celkového ratingu ČEZu na úrovni „A-„ však podle vyjádření agentury stále odráží přesvědčení S&P o tom, že ČEZ bude ve střednědobém horizontu schopen udržet poměr upravených peněžních toků z provozních operací vůči dluhu na úrovni 25 procent.

(Zdroj: Standard & Poor's Ratings Services)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.11.2020
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  
17:13Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
17:10ČEZ, a.s.: Předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš potvrzen ve funkci
16:54ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:49Analytici Patrie: Volby v USA jsou passé. Na řadu přichází nové sektory, nahoru může jít i Praha  
14:13BNP: Levné peníze od ECB zvedají atraktivitu evropského úvěrového trhu
12:55SSE a Equinor vloží do stavby největší větrné farmy šest miliard liber
12:09Krugman: Přichází Bidenův boom
12:07Pražská burza spustí novinku: Obchodování za závěrečnou cenu
10:44Martin Cakl: CD Projekt zažil další skvělé čtvrtletí. Příště se Cyber Punkem  
10:38Fed uvažuje o větší podpoře, ale trhy dál nahoru neposlal  
9:19Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dál klesá
9:18Rozbřesk: Podzimní vlna pandemie na řadu odvětví dopadne stejně tvrdě jako jarní
8:56Mírně pozitivní úvod v Evropě? Globální růst akcií si bere oddech, Wall Street dnes zůstane zavřena  
8:43Činitelé Fedu diskutovali o možných úpravách nákupů dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CureVac NV (09/20 Q3)