Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ – S&P zhoršuje dílčí rating a nevylučuje snížení celkového ratingu firmy; konkurenční Moody's věří Nové vizi

ČEZ – S&P zhoršuje dílčí rating a nevylučuje snížení celkového ratingu firmy; konkurenční Moody's věří Nové vizi

12.11.2010 13:57

(Rozšířeno 15:21)

Ratingová agentura Standard & Poor's Ratings Services dnes snížila hodnocené samostatného kreditního profilu (SACP) společnosti ČEZ na "bbb+" z "a-" s tím, že ohlášené snižování výdajů na investice a akvizice nedokáže vykompenzovat negativní vliv nízkých cen elektřiny na zajištění úvěrů společnosti ČEZ. S&P zároveň potvrdila hlavní rating ČEZu, který z SACP (mimo jiné) vychází, na úrovni "A-" se "stabilním" výhledem. Neopomněla však varovat před riziky, které by mohly vést k snížení ratingu ČEZu. O hodinu a půl později potvrdila svůj současný rating pro ČEZ na stupni "A2" také agentura Moody's.

Standard & Poor's vysvětluje dnešní krok tím, že očekává, že se finanční profil ČEZu pravděpodobně zhorší na takovou úroveň,která již neodpovídá hodnocení SACP na „a-“. „Hlavním katalyzátorem přepokládaného oslabení samostatného kreditního profilu společnosti jsou stlačené ceny u velkoobchodních futures kontraktů na energetickém trhu, které indikují, že obtížné podmínky na trhu budou pokračovat i v nejbližší době,“ uvedla Tania Tsoneva, analytička S&P .

Nedávná akviziční a investiční strategie ČEZu navíc podle zprávy ratingové agentury S&P, kterou má Patria.cz k dispozici, vyústila v navýšení zadlužení ČEZu na úrovně které narušily rezervu současného ratingu ČEZu.

Potvrzení ratingu od Moody's se "stabilním" výhledem potom dle vyjádření agentury odráží její názor, že ČEZ vyváží těžkosti schopností dostát klíčovým cílům oznámeným v rámci „Nové vize“, píše se v dnešní zprávě. Mezi výzvy, kterým bude muset ČEZ v budoucnu čelit Moody's počítá „stagnující ceny elektrické energie a další náklady na nedávno schválenou darovací daň na volně distribuované emisní povolenky pro CO2“.

ČEZ spolu s úterním oznámením kvartálních výsledků potvrdil, že přichází s programem Nová vize, který navazuje na dřívější program úspor Efektivita, v jehož rámci hodlá dosáhnout finanční stabilizace skupiny v období turbulentních změn na energetickém trhu. Součástí Nové vize je redukce investičního programu v souladu se současnými a budoucími možnostmi firmy a hlavně razantní optimalizace vnitřního fungování a nákladové struktury. ČEZ přistoupil k omezení kapitálových výdajů v letošním roce o čtvrtinu na 76 miliard korun ze 102 mld. Kč, pro rok 2011 pak o 16 miliard korun (asi 20 %) na 63 miliard korun. V období do roku 2014 ČEZ celkově oznámil snížení celkového objemu investic o 21 % na 297 miliard korun. CAPEX ke konci 3Q za devět měsíců roku dosáhl 40,9 mld. Kč. Dřívější vyjádření ČEZu hovořila o omezení plánu investic do roku 2015 na 333 mld. Kč z původních 425 mld. Kč.

"Celkový rating ČEZu by se mohl dostat pod tlak, pokud se samostatný kreditní profil dále zhorší kvůli nižším poskytnutým menšímu (než očekávanému) objemu poskytnutých emisních povolenek CO2, slabším podmínkám na trhu, než očekáváme, nebo změně růstové strategie firmy směrem zpět k růstu taženému akvizicemi,“ varuje dnešní zpráva ratingové agentury.

Negativní dopad na hodnocení kreditní kvality ČEZu může podle S&P mít také jakýkoliv nárůst politického rizika. „Například, politiky směřující k vytahování hotovosti z energetických společností v České republice,“ vysvětluje zpráva a dodává, že rating se může dostat pod další tlak také, pokud budeme svědky ochabnutí vládní podpory.“

Dnes potvrzený stabilní výhled celkového ratingu ČEZu na úrovni „A-„ však podle vyjádření agentury stále odráží přesvědčení S&P o tom, že ČEZ bude ve střednědobém horizontu schopen udržet poměr upravených peněžních toků z provozních operací vůči dluhu na úrovni 25 procent.

(Zdroj: Standard & Poor's Ratings Services)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data