Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Taleb: Evropa v nejtěžším bodě; USA se zlepší, až začnou hovořit jako Němci

Taleb: Evropa v nejtěžším bodě; USA se zlepší, až začnou hovořit jako Němci

20.12.2010 15:43
Autor: Redakce, Patria Online

Současná doba nás zahlcuje příliš mnoha informacemi, média se zvýšením objemu informací snaží o zvýšení počtu diváků, ale naopak je tím ztrácejí. Filtrem pro to, co je skutečně důležité, je sociální interakce – to, o čem se lidé mezi sebou baví například u večeře. V rozhovoru pro CNBC to uvedl profesor New York University Nassim Taleb.

Vedle zbytečného objemu informací Taleb často kritizuje tvorbu ekonomických projekcí, v rozhovoru ale upřesnil, že proti projekcím, které nejsou brány příliš vážně, nic nemá. Pokud však jsou vážně brány, podporují růst rizika, protože se na ně lidé mylně spoléhají.

Ohledně názvu své nové knihy „Bed of Prikrustes“ uvedl, že na něj přišel v Miláně, když si nechal udělat nový oblek. Při sledování krejčího, který mu bral přesné míry, si profesor pomyslel, že kdyby to byl ekonom, namísto měření by provedl operaci, aby mu seděl nějaký existující oblek. Podobně Prokrustes natahoval, či krátil nohy svých hostů, aby se vešli do jeho postele. Toto přirovnání pak Taleb používá obecně, když se lidé snaží „natlačit svět do svého mentálního rámce“.

Jeden z aforismů v nové knize zní: „Vzdělání udělá z moudrého trochu moudřejšího, ale blázna udělá mnohem nebezpečnějšího.“ Principem je podle Taleba to, že nedostatečné a špatně použité znalosti jen zvýší na ničem nezaloženou důvěru toho, kdo je získá. V posledních desetiletích tak bylo „lepší sociální vědy nestudovat, než je studovat“, protože jejich úroveň „degradovala“.

Taleb se neobává ani tak vývoje v Evropě jako vývoje v USA: „Evropa je jako pacient s diagnózou rakoviny, který začal chemoterapii a nachází se v nejtěžším momentě léčby. Spojené státy mají mnohem větší nádor, ten ale ještě nebyl diagnostikován“. Nejdříve je potřeba odstranit léky tišící bolest, tedy QE2; krize let 2007 a 2008 „nebyla recesí, ale dluhovým problémem“. První známkou obratu k lepšímu bude tehdy, až Američané „začnou hovořit jako Němci“ a zaměří se na úspory a jejich aplikaci na správné lidi – například vrcholový management firem a ty, kteří pobírají velké bonusy.

Dosavadní regulace finančního systému nebyla dobrá a po krizi se nezlepšila. Jádro problému ilustruje skutečnost, že za posledních deset let akciový trh neposílil, ale lidé z finančního sektoru zbohatli, „i když asi ne tak, jak by si přáli“. Tato asymetrie musí být odstraněna a finanční sektor musí nést ztráty stejně, jako si ponechává zisky. S uvedeným souvisí další aforismus z jeho knihy: „Pro silné je chyba informací, pro slabé je chyba chybou.“

Velká vláda škodí mimo jiné proto, že buduje silné vazby s velkými firmami, tento systém pak potlačuje podnikatele malé firmy, „které se nedostanou do Washingtonu k lobování.“ „Demokraté mají rádi velkou vládu a republikáni velké společnosti a já nesnáším oboje ... takže v tomto bodě nemám dilema,“ uvedl Taleb v interview pro CNBC. Malé firmy jsou dobré také proto, že snižují zranitelnost systému, zatímco velké firmy ji zvyšují a pak musejí být zachráněny z peněz daňových poplatníků. Setkání ekonomů v Davosu a podobné akce ekonom považuje jen za mrhání času, protože tam „jdou lidé, kteří jen chtějí být viděni s jinými známými lidmi“.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
 •  
  21.12.2010 14:42

  ...po "socializaci ztrát největších světových gigantů finančních trhů" (oni se jenom všichni naráz spletli,včetně největších ratingových agentur,v tom ,kolik má vlastně stát dům v USA :-)) můžeme na desítky let(aspoň na dvě) zapomenout na nějaký moc pozitivní vývoj vyspělých ekonomik......Je to jako kdyby nám politici řekli: přivedli sme stát na buben( omylem :-)), tak si odhlasujeme zákon,že chvíli nebudou žádné volby, abychom měli více času to zase dát do pořádku(z vašich peněz-státních rozpočtů :-) Podle mého názoru se takto nedá založit dlouhodobý ,pozitivní, udržitelný ,společenský, ekonomický .nezvratný růst :)
  XY
 •  
  21.12.2010 13:22

  Chce to progresivní daň z obratu a omezit ostatní daně a pak se snad začne brát v úvahu i názor obyčejných lidí....
  jark
  •  
   21.12.2010 14:06

   Hm, ale jak toho chcete dosáhnout? Ti, kdo socializují ztráty, se přece najednou jako zázrakem nevzdají. Tak hloupí, jak myslíte, určitě nejsou ;-)
   Kalka.
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m