Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Taleb: Evropa v nejtěžším bodě; USA se zlepší, až začnou hovořit jako Němci

Taleb: Evropa v nejtěžším bodě; USA se zlepší, až začnou hovořit jako Němci

20.12.2010 15:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Současná doba nás zahlcuje příliš mnoha informacemi, média se zvýšením objemu informací snaží o zvýšení počtu diváků, ale naopak je tím ztrácejí. Filtrem pro to, co je skutečně důležité, je sociální interakce – to, o čem se lidé mezi sebou baví například u večeře. V rozhovoru pro CNBC to uvedl profesor New York University Nassim Taleb.

Vedle zbytečného objemu informací Taleb často kritizuje tvorbu ekonomických projekcí, v rozhovoru ale upřesnil, že proti projekcím, které nejsou brány příliš vážně, nic nemá. Pokud však jsou vážně brány, podporují růst rizika, protože se na ně lidé mylně spoléhají.

Ohledně názvu své nové knihy „Bed of Prikrustes“ uvedl, že na něj přišel v Miláně, když si nechal udělat nový oblek. Při sledování krejčího, který mu bral přesné míry, si profesor pomyslel, že kdyby to byl ekonom, namísto měření by provedl operaci, aby mu seděl nějaký existující oblek. Podobně Prokrustes natahoval, či krátil nohy svých hostů, aby se vešli do jeho postele. Toto přirovnání pak Taleb používá obecně, když se lidé snaží „natlačit svět do svého mentálního rámce“.

Jeden z aforismů v nové knize zní: „Vzdělání udělá z moudrého trochu moudřejšího, ale blázna udělá mnohem nebezpečnějšího.“ Principem je podle Taleba to, že nedostatečné a špatně použité znalosti jen zvýší na ničem nezaloženou důvěru toho, kdo je získá. V posledních desetiletích tak bylo „lepší sociální vědy nestudovat, než je studovat“, protože jejich úroveň „degradovala“.

Taleb se neobává ani tak vývoje v Evropě jako vývoje v USA: „Evropa je jako pacient s diagnózou rakoviny, který začal chemoterapii a nachází se v nejtěžším momentě léčby. Spojené státy mají mnohem větší nádor, ten ale ještě nebyl diagnostikován“. Nejdříve je potřeba odstranit léky tišící bolest, tedy QE2; krize let 2007 a 2008 „nebyla recesí, ale dluhovým problémem“. První známkou obratu k lepšímu bude tehdy, až Američané „začnou hovořit jako Němci“ a zaměří se na úspory a jejich aplikaci na správné lidi – například vrcholový management firem a ty, kteří pobírají velké bonusy.

Dosavadní regulace finančního systému nebyla dobrá a po krizi se nezlepšila. Jádro problému ilustruje skutečnost, že za posledních deset let akciový trh neposílil, ale lidé z finančního sektoru zbohatli, „i když asi ne tak, jak by si přáli“. Tato asymetrie musí být odstraněna a finanční sektor musí nést ztráty stejně, jako si ponechává zisky. S uvedeným souvisí další aforismus z jeho knihy: „Pro silné je chyba informací, pro slabé je chyba chybou.“

Velká vláda škodí mimo jiné proto, že buduje silné vazby s velkými firmami, tento systém pak potlačuje podnikatele malé firmy, „které se nedostanou do Washingtonu k lobování.“ „Demokraté mají rádi velkou vládu a republikáni velké společnosti a já nesnáším oboje ... takže v tomto bodě nemám dilema,“ uvedl Taleb v interview pro CNBC. Malé firmy jsou dobré také proto, že snižují zranitelnost systému, zatímco velké firmy ji zvyšují a pak musejí být zachráněny z peněz daňových poplatníků. Setkání ekonomů v Davosu a podobné akce ekonom považuje jen za mrhání času, protože tam „jdou lidé, kteří jen chtějí být viděni s jinými známými lidmi“.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
 •  
  21.12.2010 14:42

  ...po "socializaci ztrát největších světových gigantů finančních trhů" (oni se jenom všichni naráz spletli,včetně největších ratingových agentur,v tom ,kolik má vlastně stát dům v USA :-)) můžeme na desítky let(aspoň na dvě) zapomenout na nějaký moc pozitivní vývoj vyspělých ekonomik......Je to jako kdyby nám politici řekli: přivedli sme stát na buben( omylem :-)), tak si odhlasujeme zákon,že chvíli nebudou žádné volby, abychom měli více času to zase dát do pořádku(z vašich peněz-státních rozpočtů :-) Podle mého názoru se takto nedá založit dlouhodobý ,pozitivní, udržitelný ,společenský, ekonomický .nezvratný růst :)
  XY
 •  
  21.12.2010 13:22

  Chce to progresivní daň z obratu a omezit ostatní daně a pak se snad začne brát v úvahu i názor obyčejných lidí....
  jark
  •  
   21.12.2010 14:06

   Hm, ale jak toho chcete dosáhnout? Ti, kdo socializují ztráty, se přece najednou jako zázrakem nevzdají. Tak hloupí, jak myslíte, určitě nejsou ;-)
   Kalka.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data