Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ mezi 13 klíčovými evropskými firmami, které vyzvaly EK ke kroku proti maďarské krizové dani

ČEZ mezi 13 klíčovými evropskými firmami, které vyzvaly EK ke kroku proti maďarské krizové dani

03.01.2011 8:36, aktualizováno: 3.1. 13:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Čelní představitelé 13 prominentních evropských podniků vyzvali v dopise Evropskou unii k uplatnění sankcí proti maďarské vládě, oznámila agentura APA s odvoláním na server Welt Online. Důvodem jsou zvláštní daně a jiná opatření, jež maďarská konzervativní vláda Viktora Orbána uvalila na velké zahraniční investory (daň v klíčových odvětvích ekonomiky). K dopisu se připojil také tuzemský ČEZ, upozornil ale, že nejde o výzvu k sankcím proti Maďarsku. Mluvčí Evropské komise Olivier Bailly uvedl, že EK maďarské daně začala vyšetřovat. Komise se na maďarskou vládu dle jeho slov obrátila s dopisem, v němž jí požádala o veškeré informace spojené s kontroverzními zákony. Podle Baillyho již Brusel obdržel odpověď, ale její detaily komise nezveřejnila. "Nyní se zabýváme oficiální stížností (13 firem) a rovněž dopisem od maďarské vlády," uvedl mluvčí.

„ČEZ se připojil v polovině prosince loňského roku na pracovní úrovni k výzvě, kterou sepsaly přední evropské energetiky v čele s E.ON a RWE, adresovanou evropským představitelům, aby Maďarsko uvedlo nedávno vydané nové daně do souladu s evropskou legislativou,“ uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková. Za ČEZ se k výzvě připojil obchodní útvar zodpovědný za aktivity v Maďarsku.

Hlavním důvodem k výzvě je v Maďarsku nově zavedená daň z obratu ve výši 1,05 procenta a to bez ohledu bez ohledu na hospodářský výsledek, která má být navíc vybírána i zpětně za rok 2010. ČEZ v Maďarsku obchoduje s elektřinou a plynem a obsluhuje koncové odběratele. Odhadovaný finanční dopad na ČEZ s ohledem na jeho očekávaný finanční výsledek (čistý zisk roku 2010) se pohybuje kolem 20 milionů korun.

Výzvu podepsali také zástupci firem jiných sektorů, zejména telekomunikací, bankovnictví a maloobchodu, kde byly rovněž zavedeny nové daně z obratu. Ke stěžovatelům podle serveru Welt patří například německé energetické firmy E.ON a RWE.

Agentura APA společný dopis interpretovala tak, že v něm vysocí představitelé 13 firem žádají předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa, jeho zástupce i všechny evropské komisaře, aby "maďarskou vládu přesvědčili o důležitosti stabilních a zákonných podmínek pro investory" a aby Budapešť přiměli toto "nezákonné břemeno stáhnout". Zároveň prý podává těchto 13 zástupců firem stížnost u kompetentních ředitelství EU, aby komise kvůli porušení práva EU "zahájila proti Maďarsku jednání".

Německý ministr hospodářství Rainer Brüderle se dnes přidal ke kritice zvláštních firemních daní v Maďarsku a morálně podpořil stížnost, kterou vlivné evropské společnosti minulý měsíc adresovaly do Bruselu. Ministrovi se nelíbí, že nové daně postihnou hlavně zahraniční podniky.

"Daně, které jsou primárně zacíleny na zahraniční společnosti, jsou na evropském vnitřním trhu v principu problematické," uvedl ministr v dnešním vydání listu Süddeutsche Zeitung. Dodal, že německá vláda už dala Budapešti své znepokojení nad touto věcí najevo.

Maďarská vláda se v rámci snahy o snížení rozpočtového deficitu rozhodla zvýšit zdanění bankovních, maloobchodních, energetických a telekomunikačních firem. Vláda uvalila na finanční sektor speciální daň ve výši 200 miliard forintů (zhruba 18 miliard Kč) ročně. Daň platí v letošním a příštím roce. Z ostatních odvětví chce vláda pomocí nových daní získat dalších 161 miliard forintů ročně.

Maďarsko se 1. ledna na šest měsíců ujalo předsednictví Evropské unie. Za hlavní úkol si Budapešť vytyčila zvládání otřesů na finančních trzích, řešení problematiky evropských Romů a citlivé jednání se Spojenými státy o spolupráci v boji s terorismem.

(Zdroj: čtk, ČEZ, Die Welt, APA)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2025
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index