Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rosenberg: Nenechte se mýlit, je to stále jen rally na medvědím trhu živená dluhem

Rosenberg: Nenechte se mýlit, je to stále jen rally na medvědím trhu živená dluhem

16.02.2011 12:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Není pochyb o tom, že jsme byli svědky neuvěřitelné rally na medvědím trhu. Ale poté, co trh od března 2009 posílil o 90 %, je situace již příliš napjatá. Všichni se zaměřují na nominální návratnost a nevnímají rizika, která jsou pouhým okem téměř neviditelná. My je ale vidíme jasně.

Pamatuji si dobře rally na medvědím trhu v letech 2003 – 2007. Nešlo o žádný dlouhodobý býčí trh jako v letech 1949 – 1966, nebo 1982 – 2000. Šlo o růst postavený na pochablém bohatství, generovaném neproduktivními aktivy jako jsou nemovitosti, a finančním inženýrství, které vyvolalo vlnu papírových zisků. A v tuto chvíli to chce velkou kuráž na to, abychom se nepřipojili k většině, která „nebojuje s Fedem“ a která kupuje akcie za současné vysoké ceny.

V letech 1949 – 66 byl dlouhodobý býčí trh postaven na vojácích vracejících se domů a začínajícím baby boomu, který vyústil v roky neuvěřitelně silného ekonomického růstu. Současná demografická situace v USA je ale špatná – stačí se podívat na poměr pracující populace k populaci celkové. V letech 1982 – 2000 byla základem býčího trhu dezinflace (nyní se Fed snaží o vytvoření inflace) a vlna inovací, růstu produktivity a aktivity privátního sektoru. Na konci této periody tak vláda mohla dokonce generovat rozpočtové přebytky. Dnešní „inovace“ jako iPod, iPad, nebo Facebook jsou sice zábavné, růst, objem kapitálu a produktivitu ale nepodpoří.

Namísto toho stojí vše na monetární a fiskální stimulaci. Legitimní otázkou je, jak vláda a Fed v budoucnu vrátí své rozvahy do původního stavu bez toho, aby došlo k ekonomickému šoku. A dvojciferné tržní násobky s tímto problémem prostě nejdou dohromady. Nejlepší příležitosti k nákupu pro investory s horizontem delším než 5 nebo i 15 měsíců přijdou ve chvíli, kdy se bude lámat chleba. A ta může přijít dříve, než se domníváte. Nemyslete si, že Ben Bernanke má v klobouku ještě nějaké králíky, nebo že Kongres na konci roku zase někomu nadělí fiskální dárek.

Rally v letech 2003 – 2007 stála na vratkých základech neudržitelného růstu úvěrů a cen nemovitostí. Současná rally stojí na ještě pochybnějších základech neskutečné intervence veřejného sektoru. Mnozí se domnívají, že „zachránila systém“ a „zabránila depresi“. Pravdou ale je, že žádný oběd zadarmo neexistuje.


Uvedené je výtahem z „No free lunches in debt-fuelled bear rally“, autorem je David Rosenberg.

(Zdroj: Financial Times)


Váš názor
 • kazdy rust je zalozen na dluhu
  16.02.2011 12:45

  Proto muze kdykoli skoncit a pak ti co rikali ze skonci budou vypadat jak chytraci, ale to co prohlasuji muze smele prohlasovat kazdy to neni zadna analyza ani chytrost nebo dokonce genialita. V CR je ca 2000 mld bankovnich aktiv pokud jejich hodnota klesne o 50% celemu bankovnimu sektoru bude chybet 1000 mld kapitalu. Jedine pujcovanim lze udrzet tut vysokou hodnotu. Copak si nikdo nepamatuje ze pred rokem 1989 stal obytny dum nebo byt stovky tisic a dnes stoji miliony Jen protoze banky davaji hypoteky.
  Ja
  • Re: kazdy rust je zalozen na dluhu
   16.02.2011 13:27

   To ja. Omlouvám se, ale nepochopil jsem co jste chtěl cenami bytů zdělit. Jestli to, že dnešní ceny jsou způsobeny hypotékami, tak tato úvaha je mimo jakoukoli realitu. Ceny by vždy měly vycházet z vnitřních i vnějších souvislostí a ty před rokem 1989 neplatily, protože jsme byly za plotem, odtrženi od reality. V dnešní době se část bytů staví za vypůjčené peníze, ale žádná hrozba nám z tohoto segmentu ekonomiky zatím nehrozí. Když si vezmeme údaje o financování bytů před rokem 1989, pak se stavělo za úvěry v mnohem masivnějším množství a za úroky, které neodpovídaly trhu. Střadatel dostal ve spořitelně 4% a stavebník dostal úrok 2,5 %. Střadatelé tedy dotovali stavebníky. Po revoluci stavebník stále platil 2,5 %, ale úroky z úvěrů se vyšplhaly až na 16 % a tedy stát musel rozdíl doplácet ze státního rozpočtu. Jisté dotace se platí stále a celé státní socialistické výhody platíme dnes všichni a skončí až někdy po roce 2030. Kdo tu dobu zažil, jistě si vzpomene, že půjčku dostal skoro každý a pak každý musel ve stavebninách žebrat o každou dlaždičku. Ekonomika nebyla na takovou stavební poptávku v žádném případě připravená. Dále zapomínáte na inflaci. Ekonomika se otevřela a všechny ceny se začínjí pomalu vyrovnávat s okolím. To je i v případě cen bytů atd.
   MERKUR1
   •  
    16.02.2011 13:51

    Cena majetku a nejen bytu nebo domu je zasadne urcena mnozstvim uveru v ekonomice. Cena domu v USA byla pred krizi rok 2007 zcela jiste v realite???? stejne tak jako ta za socialismu. Uzavrena otevrena to je jedno rozhodujici je nalada a ochota za neco zaplatit a pak nalada banky uverit ze to tu cenu ma a to jakoukoliv.
    Ja
    • To Ja.
     16.02.2011 15:17

     Za socialismu se bankéři nechovali tak, jak se chovají dnes a už vůbec podle toho, že uvěřili ceně. Tenkrát byli členy ústředního výboru KSČ a dostávali rozkazy co mají financovat a co nikoli. Cena nemovitostí nebyla za socialismu v realitě, protože zde byla skrytá inflace. Na trhu nebyla možnost si byt, nebo dům koupit, protože každý měl rači majetek, než nedůvěryhodnou měnu. Pak je velký rozdíl v tržní, nebo řízené ekonomice.
     MERKUR1
  • Re: kazdy rust je zalozen na dluhu
   16.02.2011 13:15

   Souhlas s titulkem, ale růst nemovitostí po převratu byl způsoben otevřením ekonomiky bez právních limitů. Němci, Rakušani a j. si nepotřebovali brát úvěry. Stačila jim hrst marek, pochvalovali si to tu a mluvili o korunách jako o hračkových penězích. Měnový fond nás (jen v dobré víře na základě zkušeností z Chile - které se později btw prokázaly jako špatné, ?) donutil revalvovat kačku na roveň veksláckého kurzu (Ježek ho dodnes brání jako jediný možný!) A banky (spořka, ČSOB) měly najednou fůru dluhů od podniků, které odevzdávaly naprostou většinu zisku do státní kasy a na inovace si tehdáž ´jako´půjčovaly. Najednou pak to nebylo ´jako´... Socializace ztrát a kapitalizace zisků . už tehdy ;-) Finanční kapitál věděl, jak získat nový ´Lebensraum´ bez střelných zbraní ;-)
   Kalka.
   • Jawohl
    16.02.2011 13:47

    Ja, ja, meine lieben Parteigenossen haben es nach dem Untergang geschnallt, das es mit der Deutschmark viel leichter geht, als hier mit einen Maschinengewehr herumzulaufen. Sieht ja auch viel mehr humanistischer aus, nicht war? Jinak jste se trošku odchýlili od tématu. Článek mezi řádky bije na poplach. Nevíme kdy, nevíme kde, ale jistě to přijde a bude to bolet. Takové zastřené varování, aby autora nemohli nařknout ze šíření poplašné zprávy. :-)
    DeGuise
Aktuální komentáře
14.05.2021
22:01Wall Street končí týden na pozitivní notě  
17:48Do třetí generace...
17:23Zelený závěr týdne. Strach poklesl a nižší ceny lákají  
16:35Cato: Vysokorychlostní tratě jsou drahou zbytečností
15:37Ochlazení na nulu. Maloobchod v zámoří v dubnu jen stagnoval
15:13Po Muskových tweetech se bitcoin ustálil na 50 000 dolarech, dogecoin naopak silně roste
13:50Disney+ získalo nečekaně málo diváků. Výhled vede k opatrnosti, profitabilita se ale zlepšila  
12:41Řetězec Pepco míří na varšavskou burzu, upisovací cena akcie je 40 zlotých
11:36Pokračující konsolidace za podpory Fedu. Americký maloobchod by měl být slušný  
11:22Perly týdne: Výprodej dolaru a první akciové rodeo
11:16Foxconn díky celosvětovým home office zvedl čistý zisk za první kvartál třináctkrát
10:25Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů
9:04Rozbřesk: V evropském průmyslu oživení. Co americký maloobchod?
8:48V Evropě se rýsuje zelený začátek. Komodity spadly, O2 oznámila návrh divi  
8:44Globální zadlužení po dvou a půl letech kleslo, v rozvíjejícím se světě ale roste
6:09Ján Hladký k výsledkům Alibaby: Slabší kvartál, teze však zůstává  
13.05.2021
22:04Růst na Wall Street táhly silné tituly typu Microsoft, Alphabet či Facebook  
18:25Inflační a deflační aktiva
17:40Bloomberg: Colonial Pipeline zaplatila hackerům téměř pět milionů dolarů
17:20Akcie obracejí vzhůru. A znovu s vyššími inflačními čísly  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data