Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Libye: Po víkendových náletech na vybrané cíle má přijít odstavení Kaddáfího sil od zásobování. Opozice části zemí vůči útokům roste

Libye: Po víkendových náletech na vybrané cíle má přijít odstavení Kaddáfího sil od zásobování. Opozice části zemí vůči útokům roste

21.03.2011 9:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Spojenecké síly provedly o víkendu letecké nálety na vybrané cíle v Libyi, zejména letecké a raketové útoky proti libyjské protivzdušné obraně. Dnes mají útoky pokračovat s cílem ochromit zásobování vojenských sil Kaddáfího. V neděli večer libyjská armáda všem jednotkám nařídila, aby útoky zastavily. Velení libyjských ozbrojených sil nařídilo všem oddílům, aby okamžité příměří začaly dodržovat s platností od nedělní 21:00 hodiny (20:00 SEČ). Přes explozi, která byla zaznamenána v komplexu samotného libyjského vůdce Kaddáfího, viceadmirál Bill Gortney z americké armády zdůraznil, že Muammar Kaddáfí není na "seznamu terčů". Zároveň zpochybnil tvrzení libyjské vlády o příměří nebo počtech mrtvých civilistů a řekl, že spojenci zatím nemají žádné zprávy o civilních obětech zásahů. Podle libyjských zdravotníků ale při nočních náletech na "civilní oblasti" zahynulo 64 lidí. Nejméně 14 mrtvých na strategické silnici mezi městy Benghází a Adžedábíja napočítal dopisovatel agentury Reuters. Podle zdrojů z Benghází si tam ostřelování města v noci na sobotu Kaddáfího jednotkami vyžádalo životy více než 90 povstalců a civilistů.

Koalice proti Kaddáfímu se v neděli rozšířila o Belgii a Katar, které se tak přidaly k Francii, Spojeným státům, Británii, Itálii a Kanadě. Spojenci zatím při operaci v Libyi neztratili žádné ze svých letadel.

Šéf sboru náčelníků štábů americké armády Mike Mullen uvedl, že koalice vytvořila bezletovou zónu nad Libyí a zastavila útoky sil věrných Kaddáfímu proti rebelům v povstalecké baště Benghází. Podle Jamese Stockmana z americké armády se spojencům řízenými střelami podařilo zasáhnout 20 z 22 cílů, kterým způsobily rozdílně závažné škody. Zasaženy byly cíle v oblastech měst Syrta, Benghází, Misuráta a Zuára.

Libye je podle Kaddáfího připravena na dlouhou válku. Libyjský vůdce, z jehož nového poselství k národu dnes citovala agentura Reuters, útoky západních mocností na svou vlast označil za terorismus. "Neopustíme naši zemi a osvobodíme ji," uvedl. Libyjský režim dnes podle oficiální agentury JANA začal rozdělovat zbraně více než jednomu milionu libyjských mužů a žen, jak o tom v noci na dnešek informoval Kaddáfí v projevu k národu.

Večer pak povstalecký mluvčí televizi Al-Džazíra řekl, že revolta vůči režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího si na straně povstalců vyžádala více než 8000 lidských lidských životů.

Další etapou koaličních úderů proti jednotkám libyjského vůdce Muammara Kaddáfího budou útoky na systémy jejich zásobování, aby se omezila bojová síla těchto jednotek, prohlásil šéf sboru náčelníků štábů americké armády Mike Mullen. "Již dva dny nevzlétl žádný libyjský stroj... Nad Benghází máme letecké hlídky 24 hodin denně. Tyto hlídky se rozšíří na západ při hledání libyjských (vojenských) kolon," přiblížil situaci Mullen. Ty jsou dle jeho slov roztroušeny mezi Tripolisem, který na západě země ovládá Kaddáfí, a východolibyjským městem Benghází, které je v rukou povstalců. Mullen zopakoval, že nynějším cílem spojeneckých vzdušných úderů není svržení Kaddáfího, ale ochránit libyjské civilisty a umožnit přísun humanitární pomoci do země. "Je to rozhodně jedna možnost," odpověděl na otázku stanice Fox, zda by Kaddáfí mohl po spojenecké intervenci zůstat u moci. Dodal, že posoudit tuto otázku nepřísluší jemu, ale politikům. Poznamenal také, že operace bude mít více než dvě etapy. „Je to darebák, je prohnaný, je to ztroskotanec, víme to...Takže je těžké přesně vědět, jak se to skončí," řekl Mullen na adresu Kaddáfího. „Jakmile prezident Spojených států jednou řekne, že Kaddáfí musí odejít, jak to již řekl prezident Barack Obama, tak v celém světě utrpí věrohodnost a prestiž naší země, pokud spolu se spojenci nezajistíme Kaddáfího odchod," zdůraznil jeden z amerických senátorů Lieberman.

Šéf americké Sněmovny reprezentantů (dolní komory Kongresu) a velký republikánský odpůrce Obamovy politiky John Boehner prohlásil, že Obama Američanům dostatečně nevysvětlil americkou misi v Libyi a jak vláda hodlá v této arabské zemi dosáhnout svých cílů. Obama v minulých týdnech vyzýval Kaddáfí k odchodu, ale Spojené státy se chtějí vyhnout dojmu, že se ho pokoušejí svrhnout silou, jak tomu bylo v roce 2003 při invazi do Iráku a zbavení se tamního vůdce Saddáma Husajna, domnívá se agentura Reuters. Pro šéfa francouzské diplomacie Alaina Juppého, jehož země údery v sobotu zahájila, není pochyb o tom, že cílem Západu je odchod Kaddáfího. "Pomůžeme libyjskému lidu se osvobodit. Není zapsané v rezoluci OSN, že (Kaddáfí) musí odejít, ale je jasné, nic si nenamlouvejme, že cílem toho všeho je umožnit libyjskému lidu vybrat si svůj režim," řekl v sobotu Juppé.

Nad tvrdostí spojeneckých náletů na Libyi, které si vyžádaly i civilní oběti, vyjádřila již politování řada mocností a uskupení, podle kterých kroky letectva nejsou v souladu s rezolucí OSN. Mezi nimi jsou Čína a Rusko, které při schvalování rezoluce nevyužily své právo veta, které ji mohlo zablokovat. Nálety kritizuje také Liga arabských států, která původně zásah podporovala. Čínské ministerstvo zahraničních věcí citované agenturou AFP zopakovalo svůj odmítavý postoj k použití síly v mezinárodních vztazích. Rusko, Turecko, státy Africké unie i další navíc vyzvaly k okamžitému ukončení násilností v zemi. "Litujeme tohoto ozbrojeného zásahu v rámci rezoluce OSN, která byla přijata ve spěchu. Krveprolití musí rychle přestat a Libye musí rychle zahájit dialog, aby byl problém natrvalo vyřešen," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách. Rusko také podle Reuters vyzvalo Británii, Francii a USA, aby "ukončily neselektivní použití síly". Zároveň podle DPA ostře kritizovalo bombardování strategických objektů, jako jsou například mosty. Kreml též oznámil, že ruský prezident Dmitrij Medveděv odvolal z Tripolisu ruského velvyslance. Čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyjádřilo naději, že Libye bude moci co nejdříve obnovit svou stabilitu a zabránit dalším civilním obětem ozbrojeného konfliktu. Peking zdůraznil, že respektuje suverenitu, nezávislost, jednotu a územní celistvost Libye, nicméně nevyzval k příměří.

"Co se nyní děje v Libyi se liší od (proklamovaných) cílů na vytvoření bezletové zóny. Co chceme je ochrana civilistů a ne jejich další bombardování," prohlásil podle Reuters zase generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá.

Turecký premiér Tayyip Erdogan dnes podle Reuters apeloval na okamžité ukončení násilí a vyzval libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, aby se vzdal moci. Papež Benedikt XVI. dnes podle DPA vyslovil velké obavy ohledně konfliktu v Libyi a požádal západní mocnosti i Libyi o ochranu tamějších civilistů a zajištění přístupu k humanitární pomoci.

Česká republika podpoří zapojení NATO do vojenské akce v Libyi. NATO by mělo mít dozor nad operací. V České televizi to v neděli řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. ČR se podle něj do bojové operace zatím zřejmě nezapojí. Nevyloučil ale případné využití české protichemické jednotky. Ministr obrany Alexandr Vondra připustil, že by se Češi mohli zapojit do případné humanitární pomoci.

(Zdroj: čtk, Bloomberg, CNBC)


Váš názor
 •  
  21.03.2011 11:18

  Další na řadě je Syrie
  Bobo
 • 21.03.2011 11:09

  Zkušenosti dějin ukazují,že téměř každá revolta je vedena v zájmu těch,kteří nejsou u koryta.Ti pak zbantujou každýho,kdo se dá nachytat na jejich **** při vidině lepších svojich zítřků,tedy lumpenproletariát atd.Jakmile se dostanou k moci,začnou nenasytně **** jako prasata,jistě,sem tam upustí drobky národu.Spojenci,dle mně už dávno překročili mandát OSN o bezletové zóně,proč??NAFTIČKA.N A F T I Č K A!!a UKAZOVÁNÍ SE SVĚTU,JACÍ JSOU PAŠÁCI A DEMOKRATI,TIHLE SARKOZYOVÉ,CAMERONOVÉ A SPOL.VŠECHNO JE TO ******...
  bob
 •  
  21.03.2011 10:34

  Připadá mě to jak středověké rytířské války. Lůza bojuje armáda je vyřazena za těžských strát z boje a rytíři se nakonec sejdou u žranice domluví se na repatriace, bratržsky se obejmou a za pár let znova.
  Homo
Aktuální komentáře
14.10.2019
18:34Slovensko ani v příštím roce nebude hospodařit bez deficitu
17:49Obchod za to nemůže
17:25Trhy na nejlepší dohodu v dějinách moc neslyší. Čína chce víc a hrozí drcením kostí  
16:16Branislav Soták: Propad na nadcházející výsledkové sezóně USA by mohl být prvním od 2Q16
16:09Akcie Avast se na pražské burze blíží historickým maximům  
15:55UniCredit chystá záporné úrokové sazby u vkladů nad milion eur
14:42Huawei prý nebude vyloučen z dodávek pro síť 5G v Německu
13:15Komerční banka, a. s. - Hlavní akcionáři Komerční banky, a.s. k 30.9.2019
13:14Týdenní výhled: Začíná výsledková sezóna 3Q19, USA a Čína zamířily k částečné dohodě  
12:39Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 3. čtvrtletí 2019
12:03Nobelovu cenu za ekonomii získávají Banerjee, Duflová a Kremer za boj proti chudobě
11:41Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 3. čtvrtletí 2019
11:20Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 3. čtvrtletí 2019
10:49Micossi: Rozlišujme mánie a bubliny na akciových trzích
10:49Tržní euforie zmizela s čínskými daty, rostou pochybnosti o brexitu  
9:47Obchodujete s Británií? Nejméně tohle je třeba udělat kvůli brexitu podle Evropské komise
9:11Rozbřesk: Dočasné příměří USA - Čína povzbudilo trhy. Čeká nás rozuzlení brexitu
8:57USA a Čína se dohodly na obrysech dohody, brexit již tak nadějně nevypadá  
8:37Moody’s mírní výhled pro tuzemské banky, čeká mírné zhoršení kvality úvěrů
8:29Propad čínského vývozu i dovozu zvyšuje sázky na další vládní podporu ekonomiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y