Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zrušení dvojího zdanění může českým firmám od roku 2013 ušetřit miliardy, nejvíce by profitoval ČEZ

Zrušení dvojího zdanění může českým firmám od roku 2013 ušetřit miliardy, nejvíce by profitoval ČEZ

24.03.2011 17:21, aktualizováno: 24.3. 17:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

České akciové firmy vyplácející dividendu možná dostanou šanci ušetřit od roku 2013 nemalé prostředky díky ministerstvem financí navrhovanému zavedení slevy na dani z příjmu rovné 15% srážkové dani z dividendy. Z dividendových titulů zastoupených na hlavním trhu pražské burzy by zřejmě navrhovaná podoba reformy přinesla největší snížení daňové zátěže energetické společnosti ČEZ.

V současnosti firma nejdříve zdaní svůj zisk 19 procenty a její čeští akcionáři pak z téhož zisku státu odvedou 15 procent při výplatě dividendy. Ministr financí Miroslav Kalousek se již dříve nechal slyšet, že tomuto dvojímu zdanění hodlá učinit přítrž. Původně se spekulovalo o úplném zrušení srážkové daně z dividendy. Minulý týden přestavený návrh daňové reformy však namísto toho počítá se zavedením slevy na dani firem odpovídající výši sražené daně z dividend. Tato sleva by podle páteční prezentace ministerstva financí měla být uplatňována v následujících zdaňovacích obdobích bez omezení.

Motivací tohoto kroku je podle ministerstva financí „odstranění dvojího zdanění a podpora investic v ČR“. Sleva na dani by se totiž měla vztahovat pouze na dividendy zůstávající v České republice, protože dividenda vyplácená do zahraniční je zdaněna až v zemi příjemce. Z pohledu českého státu proto nejde o dvojí zdanění a sleva by tak neměla vznikat.

Pro dopad této oblasti navrhované daňové reformy na hospodaření českých společností tak bude důležitá vlastnická struktura. Například společnost Telefónica O2 CR, která je z více než 69 procent vlastněna španělskou společností Telefónica SA, by tak měla z navrhovaného kroku menší benefit v podobě slevy na dani z příjmu, než energetická společnost ČEZ, kterou také z více než 69 procent vlastní český stát. Majoritního vlastníka v zahraniční mají dále ze SPADových titulů společnosti Komerční banka či Philip Morris ČR.

V případě schválení reformy českého daňového systému, včetně navrhované slevy na dani ve výši sražené daně z dividend od roku 2013, bude konkrétní dopad na výši daňových odvodů firem samozřejmě záviset na úrovních zisku a odvislé výši dividend.

Pro lepší představu možné úspory prostředků lze uvést alespoň objem prostředků, který nyní dvakrát daní například společnost ČEZ. Finanční ředitel této energetické společnosti včera v online rozhovoru na Patria.cz na dotaz ohledně objemu prostředků, které ČEZ, resp. jeho akcionáři odvedli na dani z dividend za rok 2010 odpověděl: „V loňském roce ČEZ vyplatil 28,2 miliard korun ve formě dividend. Z této částky odvedl srážkovou daň ve výši 4,1 miliardy korun.“ Finanční ředitel ČEZu dále včera potvrdil, že se srážková daň odvádí i z dividendy vyplácené státu, protože výnos ze srážkové daně putuje do jiné části státního rozpočtu. „ČEZ tedy nejen odvádí státu dividendu jako takovou, ale právě i daň ze státního podílu i podílu minoritních akcionářů,“ vysvětlil současný problém dvojího zdanění Martin Novák. Z těchto údajů vyplývá, že kdyby – zcela hypoteticky – začala navrhovaná sleva na dani z příjmu platit již loni, mohl si ČEZ snížit daňové náklady o více než 4 miliardy, tedy o 8,6 procenta vykázaného čistého zisku za rok 2010. Při přepočtu na jednu akcii ČEZ by tak hypotetická sleva znamenala úsporu daní ve výši 7,6 korun na akcii.

Nic však ještě není jisté. Na otázku, zda by se opravdu v případě schválení návrhu zdanění dividend dalo počítat reálným navýšením dividendy o daň z dividend zaplacenou v minulosti šéf financí ČEZu včera na Patria.cz odpověděl: „Zatím jsem neviděl paragrafované znění. Až ho budeme mít k dispozici, tak situaci budeme analyzovat.“

Ministerstvo financí chce paragrafované znění změn daňového systému vytvořit do konce dubna, do konce června jej potom hodlá předložit vládě ke schválení. S účinností zákona se následně počítá od 1. ledna roku 2013.

(Zdroj: MFČR, ČTK, ČEZ, MediaFax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.10.2019
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %
8:33Avast (+2,7 %) ve čtvrtletí zvedl tržby i provozní zisk (+komentář analytika)
5:47Fed: Byla Austrálie skutečně 28 let bez recese?
17.10.2019
22:01Americké akcie poblíž historických maxim

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y