Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bez závratných vládních stimulů nebudou ani závratné zisky firem, varuje Citi

Bez závratných vládních stimulů nebudou ani závratné zisky firem, varuje Citi

25.03.2011 18:18, aktualizováno: 25.3. 19:02

Aktualizováno

Barack Obama před dvěma lety oponoval kritikům vládní stimulace americké ekonomiky, za dnes již více než 12 bilionů dolarů, mimo jiné potřebou vytvořit touto stovky tisíc pracovních míst. "Navrhuji jim, aby si promluvili se společnostmi, které díky tomuto plánu upustily od myšlenky propouštění a ve skutečnosti se rozhodly pro najímání zaměstnanců,“ kontroval opozici americký prezident v červnu 2009. Po utracených miliardách dolarů však síla amerického trhu práce stále nepřichází. Na povrch se tak dere otázka: Kam se ty peníze poděly? Podle analýzy americké banky Citigroup kapitálová injekce neposílila zaměstnanost či mzdy, ale pozitivně se promítla především do zisků firem. Z dlouhodobého hlediska pak fiskální stimulace nebývalého rozsahu a síly vede k vytlačení soukromých investic, které vytvářejí zdravé podhoubí pro růst americké ekonomiky do budoucna.

„Fakta svědčí o tom, že přímá poptávka posílená fiskálními pobídkami rozšířila zisky amerických firem před zdaněním za dosavadní průběh ekonomického zotavení o 12 – 15 procent,“ píše se v nové analýze banky Citigroup s tím, že i u větších společností z indexu S&P 500 s vyšším zahraničním zastoupením mohlo jít za toto období asi o 10 dolarů „dotovaného“ zisku na akcii (loňský průměrný odhadovaný provozní zisk na akcii v rámci S&P byl podle Citi 85,85 USD).

Podle dnešních údajů amerického ministerstva obchodu se v celém loňském roce firemní zisky zvýšily o 20,4 procenta, tedy nejprudším tempem od roku 2004. S ohlašovaným stahováním vládních stimulů z ekonomiky ale podle Citigroup reálně hrozí i zaostávání ziskovosti americké korporátní sféry.

Samotná fiskální stimulace v době recese není z ekonomického pohledu ničím nevídaným. Citigroup však tvrdí, že podpora, které se dostalo americké ekonomice v uplynulých dvou letech formou vládních stimulů je v porovnání s hrubým domácím produktem země třikrát vyšší než státní podpora v „průměrné“ recesi za posledních 40 let. Pro příklad, záchranná sít americké vlády usilující o zmírnění pádu životní úrovně Američanů formou transferů v průběhu poslední americké recese, která trvala 18 měsíců a skončila oficiálně v červenci 2009, dosáhla hodnoty odpovídající 2,9 procenta hrubého domácího produktu USA, zatímco „průměrná recese“ tuto složku vládních výdajů podle Citi měla na úrovni 1,0 procenta HDP.

Vliv této masivní peněžní opory na ekonomiku navíc nebyl stejně silný ve všech oblastech. Reálné výdaje amerických spotřebitelů v posledním čtvrtletí loňského roku překonaly předchozí rekord z roku 2007 a v letošním roce dále rostou. Situace však nemusí být tak růžová dlouho. Mzdy v soukromém sektoru se totiž za poslední tři roky ke konci 2010 snížily o 121 miliard dolarů, zatímco zisky amerických společností naopak za stejné období o 179 miliard dolarů vzrostly.

Zisky amerických firem v posledních letech jsou však, jak bylo výše vyčísleno, do jisté míry „dotovány“ miliardami, které do systému vlila americká vláda a centrální banka. Ve chvíli, kdy s ohledem na alarmující a nadále rostoucí zadlužení americké ekonomiky (podle CBO deficit rozpočtu USA pro tento fiskální roce pravděpodobně dosáhne rekordních 1,5 bilionu dolarů) začíná Obamova administrativa se stahováním finanční podpory fungování největší ekonomiky světa, visí proto nad dalším osudem zisků amerických firem otazník.

V případě okamžitého návratu americké ekonomiky na „normální“ fungování by sice investice americké vlády měly okamžitě zastoupit investice soukromého sektoru, ale... „V dlouhodobém časovém horizontu deficitní financování (jaké předvádí USA) stlačuje soukromé investice a mzdy,“ upozorňuje na jinou část ekonomické teorie Steven Wieting, hlavní ekonom Citigroup pro USA. Rozsah amerického dluhu a pokračování v deficitním financování mimo jiné podle něho nahlodává důvěru investorů v udržitelnost dalšího ekonomického růstu, což dále snižuje investice soukromé sféry.

Spoléhat přitom nelze ani na úspory. Podle analýzy Citigroup sice osobní míra úspor ve Spojených státech za poslední tři roky vzrostla o 3,5 procenta disponibilního příjmu – tedy asi 2,8 % HDP, ale snahy veřejnosti šetřit zdaleka zaostaly za schopností americké vlády utrácet. Celkově proto za toto období národní úspory naopak klesly, a to o 336 miliard dolarů, čili asi 2,3 procenta HDP. V následujících letech proto Citigroup očekává, že úspory budou  růst (jak u Američanů tak u vlády), což spolu s ukončením kvantitativního uvolňování Fedu povede k slabšímu růstu korporátních zisků než bude tempo růstu americké ekonomiky.

Zdroj: Citigroup, New York Times, MediaFax)

Jiný pohled na americkou fiskální stimulaci v době krize nabízí studie „Jak došlo k ukončení Velké recese“, kterou sepsali Alan S. Blinder - profesor prestižní univerzity Princeton a bývalý viceprezident Fedu - a Mark Zandi - hlavní ekonom Moody’s Analytics.


Váš názor
  • Komedie na téma jak z kapitalismu udělat socialismus
    25.03.2011 18:49

    ....bez závratných vládních stimulů by nás ani Citi nevarovala, protože by už vůbec, ale vůbec NEEXISTOVALA......................... ;-/
    XY
Aktuální komentáře
18.10.2021
13:00Lídři FIXED.zone: I díky vstupu na trh START rozjedeme dravou expanzi a zúročíme nápady, jak růst
12:40Tripartita se shodla na využití Antiviru u automobilek. Firmám chce vláda odpustit platby za zelené zdroje
12:29Philips zažil slabší kvartál, avšak se silnými objednávkami  
11:38MMF: Cesta z dluhů? Jasná pravidla a jejich dodržování
11:14Optimismus nahlodala slabá čínská data, výnosy dál stoupají  
10:39Zvýšení sazeb bylo nutné, tvrdí člen rady ČNB Holub
9:26Výrobní ceny v září meziročně vzrostly o 9,9 %, nejvíce od března 1993
9:21Růst čínské ekonomiky zpomalil na 4,9 procenta. Je to méně, než se čekalo
9:06Rozbřesk: Globální akcie i korunu povzbudil pokles inflačních očekávání i americký maloobchod
8:57PPF prodává 30procentní podíl v CETIN Group investičnímu fondu GIC
8:55ČEZ zdraží elektřinu i plyn, ekonomika eurozóny je podle šéfky ECB citlivá na šoky způsobené dodavatelskými řetězci a futures jsou v červeném  
8:27Šéf ČEZ Beneš: Elektřina od ledna zdraží o třetinu, plyn až o dvě třetiny. Padli další dodavatelé
5:56MakroMixér: O prudkém zdražování, razanci ČNB, nedostatku všeho i dědictví po volbách. Hostem majitel Agrostroje Lubomír Stoklásek
17.10.2021
15:49Přichází do Evropy energetická zima?
7:51Víkendář: Do daňových rájů může mířit až 40 % zisků
16.10.2021
8:11Víkendář: Kdy vládní dluhy překračují únosnou hranici? Pohled do třísetleté britské historie
15.10.2021
22:00Wall Street rostla třetím dnem v řadě; banky opět v laufu; Moderna neudržela úvodní růst  
17:47Hodnotové investování podle Benjamina Grahama. Porazili by ho investoři do růstových akcií?
17:21Buy-the-Dip žije a kope za technologický Nasdaq 100
17:10Zelený závěr týdne díky výsledkům i datům. Zinek rychle zdražuje  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:00Koninklijke Philips NV (09/21 Q3)
9:00CZ - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m