Ústavní soud (ÚS) se dnešním rozhodnutím zrušit úsporné změny ve stavebním spoření pohybuje mimo českou ústavu a vstoupil do čisté politiky, reagoval prezident Václav Klaus na verdikt. Prezident Ústavní soud kritizuje dlouhodobě.
"V ČR se stalo módou mluvit o tom, jestli se ten či onen ústavní činitel pohybuje v rámci Ústavy, na hraně Ústavy, za hranou Ústavy. Já bych chtěl říci, že dnešní rozhodnutí Ústavního soudu jednoznačně sděluje, že Ústavní soud se pohybuje mimo ústavu a že vstoupil do čisté politiky," řekl Klaus v černohorské Podgorici ČTK a Právu.
Ústavní soud nebude podle své mluvčí Jany Pelcové výroky prezidenta Klause komentovat. "Ústavní soud nikdy nereaguje na žádná vyjádření politiků," řekla ČTK Pelcová.
ÚS dnes kvůli zneužití stavu legislativní nouze zrušil úsporné změny ve stavebním spoření, které se dotýkají milionů lidí. Vyhověl tak návrhu opoziční ČSSD a podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) způsobil prohloubení schodku letošního rozpočtu zhruba o šest miliard korun. Zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010 totiž zrušil s okamžitou platností.
Zbytek zákona včetně snížení státní podpory nechal platit ještě do konce roku. Z nálezu vyplývá, že vláda může do budoucna snížit roční státní příspěvek i v případě smluv o stavebním spoření uzavřených před novelou zákona. Díky odkladu účinnosti nálezu ÚS má vláda šanci prosadit některá úsporná opatření znovu parlamentní procedurou.
Rozhodnutí Ústavního soudu kritizuje prezident dlouhodobě. Loni například v projevu před Poslaneckou sněmovnou vyzval ke změně jeho postavení, aby se nemohl chovat jako nikým nekontrolovaná třetí parlamentní komora. Prezident se se soudci ostře střetl například poté, co v roce 2009 zrušili ústavní zákon o zkrácení volebního období tehdejší sněmovny, který umožňoval konání předčasných voleb.
Klaus kritizoval i rozhodnutí ÚS z loňského září o neústavnosti snížení platů soudců. Soud tak podle něj rozdělil občany na dvě kategorie - na soudce a ty ostatní.