Aktualizováno Skupině největších amerických finančních společností došla trpělivost a vystavila hlavě Spojených států varování kvůli nejistotě ohledně financování země. Cílem nátlaku skupiny, která čítá , , , Pimco , , Tudor či Soros Fund Management, je donutit Baracka Obamu, aby rychle našel společnou řeč s americkým Kongresem a zajistil nutné navýšení dluhových limitů pro další hladké fungování země. Odborníci se však domnívají, že ani napětí kolem bobtnajícího dluhu největší ekonomiky světa Obamovi nezabrání obhájit prezidentský post v příštím roce. Cenným spojencem mu totiž má být americká centrální banka a její „tiskárny peněz“.
Z Wall Street včera do Bílého domu přišlo historicky nejsilnější varování před nervozitou, kterou na trhu vzbuzuje nejistota ohledně vzniku konsensu mezi Obamou a Kongresem v rámci nutného navýšení limitu dluhu USA nad současných 14,3 bilionu dolarů. I krátká platební neschopnost, která podle poradního sboru amerického ministerstva financí složeného z největších finančních institucí v zemi v současnosti může nastat již v červenci, by totiž měla devastující následky pro finanční trhy i celou ekonomiku.
Spojené státy mají v poměru k hrubému domácímu produktu vyšší státní dluh než Portugalsko, které bylo před nedávnem nuceno požádat o zahraniční finanční pomoc, aby se vyhnulo riziku státního bankrotu. Státní dluh Portugalska se pohybuje kolem 87 procent HDP. V případě Spojených států je to asi 99 procent. Zatímco rozpočtový deficit Portugalska činí 8,6 procenta HDP, deficit Spojených států loni vzrostl na 8,9 procent HDP. 14,3bilinový limit pro zadlužení by podle posledních informací ministerstva financí měl být vyčerpán již 16. května.
Odborníci i politici se shodují, že k dohodě o navýšení limitu zadlužení podmíněného reformami fiskální politiky USA nakonec dojde a scénář dočasného bankrotu se tak nezrealizuje. „Jakékoliv zpoždění v platbách úroků či splácení jistin i na krátkou dobu by posunulo americké ministerstvo financí i celý systém do neznámého Matthew Zames, člen představenstva executive, v dopise adresovaném v tomto týdnu americké vládě před dalším kolem jednání, které je naplánováno za 9 dní.
Spolu s tím, jak se vrší problematické situace vlády Baracka Obamy, začíná sílit veřejná diskuse o tom, zda současný prezident Spojených států bude s to svou funkci obhájit i do dalšího funkčního období. Thanos Papasavvas, hlavní devizový stratég Investec Asset Management, soudí, že pravděpodobnost „střídání stráží“ v Bílém domě je velmi nízká, jelikož do karet Obamovi hraje uvolněná politika americké centrální banky, která podporuje celkové ekonomické prostředí v největší ekonomice světa.
“Historie je na straně současného prezidenta, pokud nedojde k druhé vlně recese a vzedmutí nezaměstnanosti, nevěřím, že Obama napřesrok prohraje,“ řekl Papasavvas v rozhovoru pro CNBC. Dodal, že v případě jakéhokoliv zhoršení ekonomického prostředí očekává zásah Fedu v podobě další vlny kvantitativního uvolňování měnové politiky (QE3).
Republikáni navíc podle Papasavvas mají problém s jednotným vystupováním na veřejnosti a nebyli tak schopni dosud vygenerovat ze svých řad jasného hlavního protikandidáta, kterého by mohli napřesrok vyslat do boje o prezidentské křeslo.
(Zdroj: NYT, CNBC, čtk)